W dniach 27 maja – 1 czerwca 2023 roku na Politechnice Śląskiej gościć będzie wybitny naukowiec prof. Brian Kobilka, noblista w dziedzinie chemii, autor ponad 50 prac w głównych wydaniach czasopism Nature i Science. Profesor 30 maja otrzyma tytuł Doktora Honoris Causa gliwickiej uczelni.

Prof. Brian Kobilka jest amerykańskim lekarzem i biologiem molekularnym. Jego badania nad strukturą i funkcją cząsteczek powierzchni komórki znanych jako receptory sprzężone z białkiem G (GPCR) - największej rodziny cząsteczek odbierających sygnały, występujących w organizmach - przyczyniły się do znacznego postępu w biologii komórki i medycynie. Za swoje odkrycia otrzymał w 2012 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii wraz z amerykańskim lekarzem i biologiem molekularnym prof. Robertem J. Lefkowitzem. Szacuje się, że odkrycie prof. Briana Kobilki znajduje zastosowanie w ok. 40% produkowanych współcześnie leków.

Plan wizyty: 

29 maja (poniedziałek) w godz. 10:00-12:00 w auli 200 w budynku Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej odbędzie się na seminarium naukowe z udziałem profesora pt. „Politechnika Śląska dla medycyny”.

30 maja (wtorek - w dniu urodzin Profesora Kobilki) w godz. 11:00-12:30 w auli A w budynku CEK odbędzie się uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa.
W tym samym dniu w godz. 16:00-18:00 także w auli A w zaplanowano spotkanie ze Wspólnotą Uczelni, na którym będzie można porozmawiać z profesorem, zadać pytania na temat Jego pracy, budowania zespołów badawczych oraz poruszyć wiele innych kwestii.

Podczas kilkudniowej wizyty prof. Kobilka wraz z małżonką zwiedzi także kampus oraz wybrane laboratoria.

(mat.pras. Politechnika Śląska)
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj