Pierwsze pojawią się już w najbliższych dniach. Po nich kolejne i tak – z wyłączeniem okresu letniego - nieprzerwanie do kwietnia przyszłego roku. W sumie blisko dwa tysiące dziewięćset drzew nasadzonych zostanie w pasach drogowych Gliwic.

W Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach podpisana właśnie została pierwsza z umów na wykonanie prac w tym zakresie.
Gatunki i odmiany dobrano w sposób optymalny, dopasowując do trudnych warunków panujących w pasach drogowych.
Już w połowie marca przyjedzie pierwsza z dostaw. Będą to m.in. klony polne, klony zwyczajne, lipy, wiązy oraz platany.
Zrealizowane zostaną także oczekiwane nasadzenia odtworzeniowe w ciągu ulic: Mickiewicza, Sobieskiego i Sowińskiego, gdzie drzewostan wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych Województwa Śląskiego.
Nowe nasadzenia, w większości będą to drzewa o obwodach pni wynoszących 14-16 cm.  Z wcześniejszych doświadczeń pracowników referatu zieleni w Zarządzie Dróg Miejskich wynika, że drzewa o takich gabarytach szybko odbudowują system korzeniowy i wznawiają intensywny wzrost. Wyjątek stanowią te, które przeznaczone zostały do odtworzenia nasadzeń zabytkowych. Ich obwody będą miały ponad 20 cm i więcej.
Nasadzenia drzew to jedno, a dbałość o nie to druga, z najistotniejszych działań podejmowanych przez wykonawców. Od samego początku zabiegają oni o to, aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do przyjęcia w nowym miejscu i ich dalszego wzrostu.
Adaptacja i przyjęcie nowo nasadzonej zieleni zależy w dużej mierze od pielęgnacji i przede wszystkim od dostarczania jej wody. Umowy zawarte między Zarządem Dróg Miejskich a Wykonawcami, obejmują wiele zabiegów agrotechnicznych, gwarantujących zachowanie żywotności roślin m.in. przez podlewanie, pielenie oraz ewentualne zabiegi ochrony w przypadku wystąpienia szkodników lub chorób. W dobrze pojętym interesie Wykonawcy jest dbałość o nasadzenia, których dokonuje, bowiem w przypadku problemów z przyjęciem roślin lub ich obumarciem, musi wymienić rośliny na własny koszt.
Nowe nasadzenia drzew otaczane są szczególną opieką. Prowadzone są z pełną zaprawą dołów. To oznacza zasypywanie ich urodzajną ziemią. Dodatkowo bryła korzeniowa oplatana jest perforowaną rurą , która umożliwia szybsze i dogłębne nawilżenie podczas podlewania. Na powierzchni gruntu, wokół drzewa formowana jest misa ziemna, która ma zapobiegać rozsączaniu wody opadowej poza obręb bryły korzeniowej. Ponadto, drzewo jest stabilizowane grubymi, drewnianymi palikami oraz poziomymi poprzeczkami, które mają ochronić przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi (np. w trakcie koszenia). Podlewanie roślin odbywa się z częstotliwością (uzależnioną od warunków atmosferycznych) umożliwiającą ich prawidłowy wzrost.

ZDM Gliwice

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj