Ten zaskakujący projekt zabierze nas w daleką podróż, na terytoria, na których nikt się nas nie spodziewa. To próba stworzenia nowego, poetyckiego, radosnego i kolorowego doznania artystycznego – zapowiada François Lazarevitch. Bilety w cenie 40 i 20 zł są jeszcze dostępne. Wydarzenie odbędzie się 14 listopada o godz. 19.00.

W 1705 roku Georg Philipp Telemann odkrył „prawdziwe barbarzyńskie piękno” muzyki, którą usłyszał między innymi podczas pobytu na Górnym Śląsku. Szczególnie zafascynowali go dudziarze, ponieważ „dają upust fantazji, podczas gdy tancerze odpoczywają”, tak bardzo, że „ktoś uważny może w ciągu ośmiu dni zaczerpnąć od nich zapas pomysłów na całe życie”. 

– Słowa kompozytora oczywiście rozpaliły moją wyobraźnię. Szczególny urok tych „dzikich” utworów sprawił, że konstruując program, sięgnąłem także do innych źródeł muzycznych – polskich tańców zebranych przez Telemanna (rękopis z Rostocka), dawnej muzyki tradycyjnej Europy Środkowej, zapisanej w rękopisie Uhrovska, a także tradycyjnych utworów z Polski, Moraw, Rumunii i Ukrainy, których melodie i rytmy nadal są zbliżone do tych zasłyszanych przez Telemanna – zdradza François Lazarevitch, autor programu koncertu. 

Projekt „Beauté barbare” [Barbarzyńskie piękno] nawiązuje do twórczości Georga Philippa Telemanna oraz muzyki ludowej z Europy Środkowej, Polski, Moraw, Słowacji i Rumunii. Projekt powstał przy wsparciu: France Relance, Résidences Créatives Sinfonia, Conservatoire Arthur Honegger (Le Havre) oraz Ferme de Villefavard.

WYKONAWCY:
François Lazarevitch – flet traverso, flet prosty, frula, dudy, kierownictwo artystyczne
Hélène Richaud – śpiew, wiolonczela
Josef Žák, Sophie Iwamura – skrzypce
Diane Chmela – altówka
Chloé Lucas – kontrabas
Iurie Morar – cymbały
Pierre Rigopoulos – zarb, davul, instrumenty perkusyjne
Éric Bellocq – archlute, cistrum

FRANÇOIS LAZAREVITCH
Najważniejszy jest dla niego rytm, impuls zrodzony z tańca, który przemawia do uczuć oraz emocji i wymaga uważności wobec muzyki. Fascynuje się irlandzką muzyką fletową, kolekcjonuje instrumenty, uczy gry na flecie barokowym i dudach w wersalskim konserwatorium. 

LES MUSICIENS DE SAINT-JULIEN
Zespół barokowy założony w 2006 roku. Czerpie z różnorodności muzyki dawnej i muzyki barokowej, wzbogacając ją o energię wypływającą z tańca, poetycką wrażliwość, twórcze odkrywanie ludowych praktyk muzycznych, naturalność ekspresji oraz wirtuozerię wykonania. Zespół cieszy się uznaniem krytyków i publiczności, a liczne trasy koncertowe i szesnaście albumów wydanych nakładem Alpha Classics ugruntowały jego pozycję we Francji i na arenie międzynarodowej.

Bilety: bilet — Teatr Miejski w Gliwicach  
 

Materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj