Borelioza to groźna i coraz częściej występująca choroba – również na naszym terenie. Powiat gliwicki podjął kroki, by jej przeciwdziałać. 
Podczas kwietniowej sesji rada powiatu przyjęła „Program polityki zdrowotnej w zakresie przeciwdziałania boreliozie na rzecz mieszkańców powiatu gliwickiego na lata 2018-2019”. Inicjatywa ma na celu zwiększenie dostępu do badań diagnostycznych oraz upowszechnienie wiedzy na temat profilaktyki. 

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny województwo śląskie w 2016 r. zajęło piąte miejsce pod względem zapadalności na tę chorobę w Polsce. Średnio w naszym regionie zapada na nią 71,5 na 100 tys. mieszkańców. Z informacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gliwicach wynika, że wskaźnik ten w powiecie gliwickim był jeszcze wyższy niż w województwie i wyniósł 78,35 na 100 tys. osób. 

Coraz więcej ujawnionych przypadków zachorowań na boreliozę i inne choroby odkleszczowe przyczynia się do rosnącego zainteresowania diagnostyką. Należy jednak pamiętać, że liczba rejestrowanych przypadków może być zaniżona ze względu na trudne rozpoznanie choroby. Ponadto wiele zachorowań zgłaszanych jest ze znacznym opóźnieniem. 

Przeszkodą w walce z boreliozą jest ograniczona dostępność do badań diagnostycznych. Te wykonywane w ramach składki na NFZ wymagają długiego oczekiwania. Dodatkowym utrudnieniem dla mieszkańców powiatu gliwickiego jest brak na naszym terenie specjalistycznej poradni chorób zakaźnych. 

Przyjęty przez powiat program nie poprawi znacząco sytuacji. Zakłada on wykonanie badań przesiewowych dla ok. 120 osób. Komponentem uzupełniającym będzie szeroko zakrojona akcja informacyjna, prowadzona m.in. drogą mailową, poprzez stronę internetową, „Wiadomości Powiatu Gliwickiego” oraz za pomocą ulotek i broszur podczas imprez sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych. 

Do programu zaproszone zostaną osoby aktywne zawodowo, ze szczególnym uwzględnieniem tych po 50. roku życia, a także renciści i emeryci – kobiety w wieku 50-59 i mężczyźni w wieku 50-64 lat. Kwalifikacja odbędzie się w oparciu o ankiety oceny ekspozycji na kleszcze. Osoby o najwyższym ryzyku zarażenia zostaną przebadane na obecność boreliozy, Te, dla których wynik będzie dodatni, poinformuje się o możliwości uzyskania dalszej pomocy medycznej i skieruje do podmiotu działającego w ramach NFZ.

Działania obejmują również sporządzenie statystycznej analizy wyników badań, w celu określenia kierunków dalszych działań. 

Na realizację  programu w latach 2018-2019 powiat przeznaczył 60 tys. zł. Władze samorządu deklarują chęć jego kontynuowania, w miarę posiadanych środków. 

(pik)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj