Skrawek. Według definicji SJP „mała cząstka odcięta od całości” albo też „nieduża powierzchnia lub przestrzeń, często tworzące skraj czegoś”. Jak się zastanowić, to te objaśnienia znakomicie oddają sedno tego, co tworzy gliwicka artystka pod szyldem Skrawków Serdeczności. Mała cząstka odcięta od całości… skraj czegoś. Czego? Może empatii? Może człowieczeństwa!
Skrawki serdeczności to niewielkie kwadratowe kartoniki. Na jednej ze stron znajduje się rysunek autorki, na drugiej – serdeczny przekaz, którego adresatem jest osoba, która otrzyma bądź znajdzie Skrawek. A znaleźć je można w różnych miejscach – na przystanku autobusowym, przed sklepem, na zardzewiałym płocie lub w szparze muru. Co na nich jest napisane?

„Czy mówiono Ci dziś, że jesteś rewelacyjny/a? Jeśli nie, to właśnie Ci mówię.”
„Dzisiaj wszystko Ci się uda.”
„Zatrzymaj się! Odpocznij! Co ostatnio zrobiłeś dla siebie?”

I wiele innych przyjemnych i motywujących słów.

Akcja "Skrawki Serdeczności” rozpoczęła się 2 lata temu, w sierpniu 2019 roku. Początkowo na autentycznych ścinkach papieru pojawiały się małe rysunki inspirowane metodą Zentangle.
- Dość szybko musiałam jednak zmielić metodę i zacząć przygotowywać do wydruku całe arkusze – opowiada Danuta Popowicz. - Kartoniki, które nazwałam Skrawkami Serdeczności, mają niewielki rozmiar, zmieszczą się w każdej kieszeni, w każdym portfelu czy etui na wizytówki – dodaje autorka.

Razem zastanawiamy się przez chwilę, jak czuje się osoba, która znajduje, lub której wręczone zostaną znienacka sympatyczne kartoniki. Moja rozmówczyni mówiąc o nich promienieje i tak też, jak sądzę, czują się osoby, na drodze których los postawił tak przyjemną sytuację. Być może zdarza się, że Skrawek Serdeczności trafi do kogoś, kto w tej jednej konkretnej chwili jak niczego na świecie, potrzebuje dobrego słowa. Miło mi się robi na sercu, że taki pomysł narodził się właśnie w Gliwicach, zwłaszcza, że kartoniki z przesłaniem już dawno przekroczyły granice naszego miasta.

W miarę upływu czasu pomysł na Skrawki Serdeczności ewoluował. Pojawiły się również małe papierowe kieszonki na kartoniki, składane metodą origami. To pozwoliło zabezpieczyć Skrawki w przypadku wysyłki. Łatwiejsze i wygodniejsze stało się także przechowywanie ich w torebce.

- I tak powstały małe pakiety Skrawków, które od czasu do czasu wysyłam kolejnym Posłańcom – opowiada Danuta Popowicz.

Gdy pytam ją o to, czy zarabia na swojej niezwykłej działalności, uśmiecha się i odpowiada mi cytatem z piosenki Stanisława Soyki:
Na miły Bóg,..
Życie nie tylko po to jest, by brać
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać.

A jednak łatwo nie jest. Serdecznych kartoników powstaje tyle, na ile Panią Danutę stać. Wydanych zostało ich całkiem sporo, bo 1800. Najwięcej rozdanych bądź ukrytych Skrawków Serdeczności zostało w Gliwicach, bo tu jest mała ojczyzna akcji. Poza bezpośrednim wręczaniem Skrawków drugiej osobie, były takie miejsca, gdzie można było się nimi „poczęstować”. Skrawki pojawiły się w Bibliotece Centralnej na Kościuszki, w Perełce na Studziennej oraz w Galerii Stowarzyszenia Faun ART w Forum. Wkrótce liczne zamówienia przyszły z Polski. Skrawki, przetłumaczone na język angielski i niemiecki, pojawiły się także w różnych zakątkach świata. Wielu gliwiczan zabrało je ze sobą na wakacje, żeby przynosiły radość ludziom w całej Europie. Co więcej, uśmiech przyniosły także mieszkańcom Kuby.

Pani Danuta wyznaje, że Posłańcy Serdeczności - jak nazywa osoby, które rozdają jej małe dzieła - stawiają jej czasem symboliczną kawę (link przez stronę autorki – denimix.pl). 

Jako osoba niepełnosprawna jest też podopieczną Fundacji Avalon. Za jej pośrednictwem można przekazać darowiznę pani Danucie, przez stronę Fundacji lub korzystając z poniższych danych:
nazwa odbiorcy: Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym, Michała Kajki 80/82 lok. 1, 04-620 Warszawa, numer rachunku odbiorcy: 62 1600 12860003 0031 8642 6001 rachunek prowadzony przez: BGŻ BNP Paribas Bank Polska S.A. w tytule wpłaty należy podać nazwisko i numer członkowski nadany przez Fundację – Popowicz, 14888  (ten dopisek jest bardzo ważny).

Gdzie jeszcze znaleźć można Skrawki Serdeczności? Otóż – w naszej Redakcji! Osoby, które chcą stać się Posłańcami Serdeczności i być może „zagubić” kartonik w przestrzeni miejskiej po to, by ktoś go znalazł, zapraszamy do nas, w godzinach pracy. Uwaga! Liczba kartoników do rozdania jest ograniczona.

Adriana Urgacz-Kuźniak 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj