Nie wiesz, jak skutecznie dochodzić swoich praw? Padłeś ofiarą przestępstwa lub oszustwa? A może chcesz skonsultować jakiś konkretny problem prawny? W takich sytuacjach pomogą ci prawnicy i adwokaci. Co ważne, by skorzystać z ich wsparcia, nie musisz nawet wychodzić z domu – są przecież porady prawne online. Pytanie tylko, czy takie usługi można traktować na równi z poradami od „prawdziwych”, stacjonarnych kancelarii?

Choć istnieje sporo sytuacji, w których wirtualne kancelarie prawne nie są w stanie dorównać tym stacjonarnym, to jednak nie będzie przesadą jeśli powiemy, że tak naprawdę większość problemów prawnych można rozwiązać właśnie drogą online. Co więcej, można je przy tym rozwiązać w sposób tańszy, szybszy i po prostu wygodniejszy.

Niższa cena

W zależności od obszaru prawa i złożoności danego problemu, porady prawne online kosztują od ok. 50 do kilkuset złotych. Tymczasem w renomowanej kancelarii już za samo wstępne rozpoznanie sprawy płacimy najczęściej co najmniej 100-200 złotych. Zanim jednak skorzystamy z usług specjalistów, zawsze w pierwszej kolejności przejrzyjmy źródła internetowe i sprawdźmy, czy rozwiązanie danego problemu nie zostało już czasem rzetelnie przedstawione na jakiejś stronie poświęconej tematyce prawnej.
Wygoda i oszczędność czasu
Umówienie się na rozmowę z wybranym radcą prawnym jest dość problematyczne. Stacjonarne kancelarie mają mało elastyczne godziny pracy, a przy tym w ich przypadku dochodzą jeszcze problemy związane z dojazdem. Korzystając z porad online nie musimy zaś wychodzić z domu i tracić czasu na przygotowania i dotarcie na spotkanie. Ponadto, nawet jeśli wirtualne biuro jest już „zamknięte”, to i tak możemy za pośrednictwem formularza elektronicznego czy poczty e-mail zarysować dany problem i przyspieszyć tym samym prace na jego rozwiązaniem.

Bardziej transparentny charakter

Z prawnikami pracującymi w kancelariach online możemy porozmawiać np. na Skypie – nic nie stoi na przeszkodzie by taką rozmowę nagrać i wracać do niej w przyszłości. W zależności od szczegółów danej oferty, możemy też uzyskać od nich informacje za pośrednictwem czatu bądź e-maila. To duża wygoda, ponieważ każdą udzieloną w ten sposób poradę prawną online możemy zzapisać na komputerze i w razie potrzeby z łatwością do niej sięgnąć.

W jakich sprawach porady prawne online się nie sprawdzają?

W praktyce, o tym czy mamy szansę uzyskać satysfakcjonującą poradę prawną online w dużej mierze decyduje jednak charakter naszej sprawy. O ile kwestie związane ze sprawami cywilnymi czy administracyjnymi skonsultujemy bez problemu, o tyle na przykład sprawy karne trudno jest rozpatrzeć drogą online. W ich przypadku często potrzebna jest bowiem szczera rozmowa z prawnikiem, a taką przeprowadzimy tylko w „realnym” świecie.

Materiały prasowe partnera
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj