Jak co roku w drugą niedzielę stycznia zagra w Polsce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tysiące wolontariuszy będą zbierać pieniądze na pomoc dzieciom. Tegoroczny finał odbędzie się pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych”.  
  
Centralnym punktem zabawy i zbiórki będzie rynek, na którym swoje namioty rozstawią organizacje pozarządowe, sportowcy i wspierające akcję firmy. W planach pokazy fire shows, pierwszej pomocy, sprawnościowe, tresury psów. Nie zabraknie dobrego jedzenia, waty cukrowej, gofrów i balonów.

Po raz pierwszy na gliwicki rynek zawitają indianiści – to okazja na bezpośredni kontakt z kulturą Indian Ameryki Północnej, poznanie ich zwyczajów, ubioru, wspólną zabawę przy pokazach tańca.

Na rynku stanie duża scena, na niej pojawią się artyści znani i lubiani, ale także ci młodsi, pretendujący do dużej kariery. 

Zagrają: Eder (młodzi, zdolni, grający energetyczną mieszankę rocka i popu), Zombie Strippers from Hell (coś dla wielbicieli mocnych gitarowych riffów oraz metalowej energii), Miuosh (śląska gwiazda hip-hopowa, która nie boi się muzycznych wyzwań) oraz Tulia (zespół przebojem wdarł się na scenę muzyczną, prezentując niesamowitą mieszankę folkowych i współczesnych dźwięków). 

W Gliwicach zarejestrowano pięć sztabów orkiestrowych. Dzięki nim w całym mieście z puszkami WOŚP będzie kwestować kilkaset wolontariuszy. Spotkamy ich na naszych ulicach już od godzin porannych.
 
Co ciekawe, każdego roku na rynku pojawiają się także wolontariusze z okolicznych miejscowości, w których finał nie jest obchodzony tak hucznie. 

Przez całą imprezę potrwają licytacje (m.in. koszulki z autografami piłkarzy Piasta Gliwice).

- Liczymy na hojność gliwiczan – mówi Marek „Zima” Niewiarowski, wiceprezes Stowarzyszenia GTW, szef tegorocznego sztabu WOŚP w Gliwicach. - W 2017 wszystkie sztaby w mieście zebrały w sumie 312 579, 27 zł. Czy pobijemy ten rekord? Mamy nadzieję, że tak.

Impreza na rynku rozpocznie się o godz. 12.00, a zakończy ok. 21.30. O godzinie 20.00 zaplanowano światełko do nieba. W tym roku zrezygnowano jednak z pokazu sztucznych ogni. Zastąpi go pokaz laserowy, równie efektowny i ciekawy.

Organizatorami finału w Gliwicach są Stowarzyszenie GTW i hufiec ZHP.  Partnerem głównym imprezy jest UM. 

Orkiestrowa impreza po raz kolejny odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 32 w Łabędach, w piątek, 11 stycznia. W programie III Łabędzki Bieg po Ćmoku, nurkowanie z instruktorami w basenie oraz inne atrakcje.

Z WOŚP zagra również Park Handlowy Arena. W sobotę, 12 stycznia w godzinach 11.00-18.00, odbędą się aukcje ciekawych przedmiotów i atrakcje dla całych rodzin. Gość specjalny - znana youtuberka Lenka. Chętni mogą zrobić sobie z nią zdjęcie i wziąć autograf. Do wylicytowania możliwość wystąpienia na kanale Lenki. Cały dzień w Arenie kwestować będą wolontariusze Stowarzyszenia GTW. 

W niedzielę, 13 stycznia VIII Bieg Orkiestrowy na terenie hali Arena Gliwice organizuje Fundacja Biegamy z Sercem. Niestety, lista startowa jest już zamknięta. 
  
Z kolei na giełdzie samochodowej odbędzie się w niedzielę widowiskowy Wrak Race Silesia WOSP Edition. To mordercze wyścigi samochodów, które lata świetności mają już za sobą, a ich wartość nie przekracza 1000 zł. Każdy z zawodników ma do pokonania tor w biegu kwalifikacyjnym (20 minut). Po nim 15-minutowy półfinał i emocjonujący finał. Zaplanowano licytację jednego z pojazdu. Będą też pokazy ratownictwa drogowego oraz pierwszej pomocy. Start o godz. 10.00.

(san)


wstecz

Komentarze (5) Skomentuj

 • aga 2019-01-11 11:30:45
  zbieram mocz mam juz ok.30 litrów.
  • Surykatka 2019-01-12 10:41:27
   Oby rozlał się w domu
 • surykaka 2019-01-12 13:22:30
  KWIK W PLATFORMIE SPOWODOWAŁ PLAGĘ DZIKÓW.
  • Ech... 2019-01-13 11:40:31
   Do Aga vel SURYKAKA: Co trzeba mieć w głowie by zamieszczać takie komentarze? Jak nie chcesz pomagać to się poprostu odwal. Rzygaj w domu a nie na forum.
 • ech 2019-01-13 13:02:49
  zbieram mocz mam juz ok.50 litrów.