Co jakiś czas z mediów docierają informacje o poważnych wypadkach drogowych, które spowodowały śmierć co najmniej jednej osoby. Szczególnie bulwersujące są wypadki spowodowane przez nietrzeźwych kierowców lub piratów drogowych, poruszających się samochodem po zażyciu substancji odurzających.
Okazuje się jednak, że w rzeczywistości liczba wypadków drogowych w Polsce spada systematycznie od kilku lat.

Kara odstrasza piratów

W dużej mierze liczbę piratów drogowych ograniczyło zaostrzenie przepisów prawa ruchu drogowego. Znacznie wyższe mandaty, możliwość utraty prawa jazdy na wiele lat oraz zwiększenie wymiaru wyroków sądowych w procesach przeciwko piratom drogowym skłoniły wielu kierujących do bezpieczniejszej jazdy. Dodatkowo policja oraz rząd prowadzą kampanie społeczne edukujące kierowców, czym grozi nieprzestrzeganie odpowiedniej prędkości jazdy, niezatrzymywanie się przed przejazdami kolejowymi czy niestosowanie się do innych przepisów ruchu drogowego.

Policja zwiększyła także liczbę rutynowych kontroli drogowych, podczas których złapanych zostaje wielu nietrzeźwych kierowców bądź osób prowadzących samochód bez ważnych uprawnień. Znacznie więcej kontroli jest również przeprowadzanych w okresach świątecznych lub w długie weekendy, kiedy na drogach w całym kraju jest tłoczno. Kontrole te są ważne, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku, gdy kierowcy podróżują daleko, nierzadko przy niesprzyjającej pogodzie i sztucznym oświetleniu.

Kierowcy mają większe poczucie karności nie tylko dzięki zwiększeniu liczby kontroli, ale także dzięki temu, że policja bierze udział w wielu programach telewizyjnych piętnujących "piratów". W produkcjach telewizyjnych można zobaczyć, jakie kary czekają na sprawców wypadków drogowych i jakie wykroczenia są najbardziej kosztowne. W dużej mierze odstrasza to kierujących od nieprawidłowego zachowania na drodze.

Kierowcy walczą z piratami

W walce z piratami drogowymi biorą udział również sami kierowcy. Ci przestrzegający przepisów coraz częściej kupują urządzenia, jak Vehicle Camera, by piętnować prowadzących samochód niezgodnie z przepisami ruchu drogowego. Dodatkowo wielu kierowców wyposażonych w wideorejestratory wykorzystuje nagrania podczas ewentualnych wypadków, by udowodnić winę sprawcy zdarzenia. Urządzenia te zmuszają kierowców do ostrożniejszej jazdy, gdyż wszelkie próby umniejszenia winy za spowodowanie wypadku są z powodu nagrań bezowocne.

PROMOCJA 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj