Na rozpoczęcie zabrzmiało uroczyste „Gaudeamus Igitur”, a uroczystość z udziałem władz uczelni, zaproszonych gości, pracowników i studentów odbyła się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym.
W przemówieniu inauguracyjnym rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podkreślał, że uczelnia swoją siłę czerpie z tradycji i potencjałów przedwojennego ośrodka naukowego we Lwowie oraz aglomeracji Górnośląskiej, najbardziej rozwiniętego przemysłowo i gospodarczo regionu powojennej Rzeczypospolitej.
 
- Z dumą podkreślamy więzi z tą znakomitą uczelnią i nieustająco czerpiemy z jej spuścizny. Imponujący dorobek i tradycja polskiej nauki, które przed II wojną światową swoją „stolicę” miały właśnie w Galicji Wschodniej, były także inspiracją dla wielu innych powojennych polskich uczelni. Dla wspólnoty Politechniki Śląskiej to nie tylko korzenie uczelni, lecz także zbiór ponadczasowych wartości etycznych i postaw moralnych, które nieustannie musimy pielęgnować i przekazywać naszym studentom. Politechnika skutecznie rozwija ten historyczny kapitał już od ponad siedmiu dekad, intensywnie pracując na rzecz rozwoju własnego i całego regionu, a także umacniania pozycji Polski w świecie - mówił podczas inauguracji prof. Mężyk.  

Rektor, podsumowując miniony rok akademicki, podkreślał konieczność wdrożenia zapisów nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce: – Po blisko sześciomiesięcznych konsultacjach i dyskusjach przyjęliśmy nowy statut, a także wdrożyliśmy koncepcję wspólnej szkoły doktorskiej prowadzonej z 3 instytutami PAN oraz Głównym Instytutem Górnictwa. Miniony rok akademicki na Politechnice Śląskiej był czasem przygotowań do przemian oraz systematycznej pracy nad realizacją projektów strategicznych dla Uczelni, ale także definiowania nowych szans i perspektyw Jej rozwoju. Mury naszej Uczelni opuściła niemal sześciotysięczna grupa absolwentów, świetnie przygotowanych do swobodnego konkurowania na wymagającym rynku pracy - dodał. 

Prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, również podkreślił ogromne znaczenie Politechniki Śląskiej dla rozwoju regionu: - Jako rektor jednej z największych uczelni technicznych w Polsce mogę stwierdzić, że Politechnika jawiła się i jawi jako uczelnia o ogromnej dynamice rozwojowej, wykorzystująca warunki, w jakiej przyszło jej pracować. Przedsiębiorczość tego regionu, który znajduje się w specyficznym miejscu Europy, powodował intensywny rozwój. Nie zawsze w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Jesteśmy przekonani, że to właśnie Politechnika i inne uczelnie regionu, będą walczyły o zachowanie środowiska naturalnego i jego odnawianie. 
Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego jednym z najważniejszych momentów jest immatrykulacja, a więc przyjęcie do wspólnoty akademickiej nowych studentów. W tym roku naukę w murach gliwickiej uczelni rozpoczęło blisko 6500 studentów na 54 kierunkach studiów. 

Rozpoczęcie roku akademickiego było także okazją do odznaczenia najlepszych absolwentów medalami Omnium Studiosorum Optimo. Kolejny raz wręczono Nagrodę Rady Społecznej Politechniki Śląskiej za interdyscyplinarność i społeczne zaangażowanie w pracy naukowej. W kategorii pracownik otrzymał ją dr inż. Jakub Nalepa, w kategorii student - Koło Zarządzania Projektami Solver w składzie: dr inż. Seweryn Tchórzewski, mgr Paulina Major, Arkadiusz Dokupil, Barbara Lewandowska i Albert Strzedulla.

Wykład inauguracyjny pt. „Śladami Politechniki Lwowskiej. Początki i rozwój Politechniki Śląskiej” wygłosił prof. Wojciech Zieliński, rektor gliwickiej uczelni w latach 2002-2008, doktor honoris causa Politechniki Lwowskiej. 

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna w regionie i jedna z największych w kraju. Na 13 wydziałach, które mieszczą się w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach prowadzonych jest obecnie 48 kierunków studiów i około 200 specjalności. Aktualnie kształci prawie 20 tys. studentów. Z raportu przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że co dwunasty prezes w Polsce ukończył studia na Politechnice Śląskiej, według dziennika „Rzeczpospolita” gliwicka uczelnia znajduje się na piątym miejscu w kraju pod względem kształcenia przyszłych prezesów.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj