Symboliczny czek na 29 milionów zł odebrał z rąk Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. Oprócz gliwickiej uczelni otrzymali je również rektorzy sześciu innych szkół wyższych.
– W konkursie oceniano zintegrowane całościowe strategie rozwoju uczelni i wszystkie śląskie wypadły znakomicie. Łącznie na plany rozwojowe dla uczelni województwa śląskiego przeznaczymy blisko 70 mln zł. Chcę zapewnić, że te symboliczne czeki jak najszybciej zamienią się w gotówkę - mówił minister Gowin.

Czeki odebrali przedstawiciele siedmiu uczelni z województwa śląskiego: rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Robert Tomanek, prorektor ds. finansów i rozwoju Uniwersytetu Śląskiego prof. Michał Daszykowski, prorektor ds. studiów i studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Joanna Lewin-Kowalik, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. Antoni Cygan, rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej prof. Jarosław Janicki oraz rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie prof. Anna Wypych-Gawrońska.

„Zintegrowane Programy Uczelni” to projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego celem jest rozwijanie szkolnictwa wyższego w taki sposób, by jak najpełniej realizowało aktualne potrzeby społeczne i gospodarcze. Dzięki programowi uczelnie mogą otrzymać środki przeznaczone przede wszystkim na nowe programy kształcenia, szkolenia dla kadry dydaktycznej oraz podniesienie kompetencji studentów poprzez szkolenia, wysokiej jakości programy stażowe oraz dodatkowe kierunki, m.in. w językach obcych, a także na studia doktoranckie. Jedna uczelnia mogła składać wniosek o dofinansowanie tylko w ramach jednej ścieżki.

W tym roku NCBR przeznaczył prawie 700 mln zł  na tzw. pierwszą ścieżkę programu i blisko 250 mln zł na drugą. Gliwicka uczelnia uzyskała dofinansowanie na projekt „Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje”.Celem nagrodzonego projektu jest przeprowadzenie w ciągu najbliższych czterech lat głębokich zmian w zakresie kształcenia oraz funkcjonowania tak, aby Politechnika Śląska mogła pełnić rolę Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje.

Uzyskana kwota zostanie przeznaczona przede wszystkim na unowocześnienie kształcenia na wszystkich studiach prowadzonych na Politechnice Śląskiej. Będzie ono miało bardziej interdyscyplinarny charakter niż dotychczas. Na Politechnice Śląskiej będzie także rozwijana nowoczesna Szkoła Doktorów oferująca interdyscyplinarny model kształcenia w 11 dyscyplinach naukowych.

Galeria

wstecz

Komentarze (4) Skomentuj

 • ~leszek 2018-04-06 16:06:58
  Brawo!
  • Marian Jabłoński 2018-04-07 22:00:30
   A co dalej z aresztowanym dziekanem ? Ucichło coś. =M=========
   • student 2018-04-08 01:22:27
    A co z jednym z mlodym dr hab., ktory bedac na stazu w Niemczech dokonal plagiatu i opublikowal wyniki naukowcow niemieckich jako swoje? Niemcy zagrozili, ze zwroca sie w tej sprawie na droge prawna, ale ostatecznie skonczylo sie to polubownie. Jakos cisza o tym.
 • docent 2018-04-08 01:10:25
  POwska uczelnia, Gowin tez POwski.