Gliwicka uczelnia rozpoczęła współpracę ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Jej celem jest przede wszystkim ochrona i rozwój tarnogórskich zabytków, które od ubiegłego roku znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Porozumienie podpisano 20 czerwca w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. To pierwsza w Polsce tego rodzaju umowa pomiędzy uczelnią a organizacją pozarządową prowadzącą obiekty o randze światowej.
 
W myśl umowy nowi partnerzy będą wspólnie pozyskiwać granty i dotacje na inwestycje, a także wzajemnie wymieniać się doświadczeniami. Jedną z inwestycji będzie modernizacja Skansenu Maszyn Parowych, znajdującego się przy Zabytkowej Kopalni Srebra. Dodatkowe fundusze zostaną także przeznaczone na konserwację obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
Politechnika Śląska oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wspólnie przygotuje projekty badawcze i dydaktyczne, zorganizuje seminaria i konferencje, a także będzie  współpracować przy wdrażaniu i upowszechnianiu wyników prac naukowo-badawczych. Na umowie skorzystają również studenci - chodzi o możliwość odbywana staży i praktyk.
 
Uczelnia zadeklarowała również pomoc przy współpracy w zakresie kompleksowego przygotowania i prowadzenia procesu inwestycyjnego, planowanej rozbudowy lub budowy nowych obiektów, a także różnego rodzaju ekspertyz. Porozumienie podpisali rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk oraz przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj