Na niektórych drogach powiatu pojawiło się niestandardowe oznakowanie. Tablice ostrzegają kierowców i pieszych idących poboczem w terenie niezabudowanym - tym drugim przypominają, że muszą mieć na sobie elementy odblaskowe (za ich brak grozi mandat). Projekt zrealizowali mundurowi z wydziału ruchu drogowego gliwickiej komendy, zaś przyklasnął mu starosta. 
Zbliża się EDWARD, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. W akcję angażuje się także gliwicka policja. Ideą działań jest poszukiwanie nowych form, które pozwolą na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.  

W związku z tym komenda miejska, wspólnie ze starostwem powiatowym, jeszcze przed nadchodzącą jesienią finalizuje projekt „Bądź bezpieczny – załóż odblask”. Zaś jeden z mundurowych, dr Szymon Kołodziej, na co dzień starszy sierżant służący w drogówce, wpadł na pomysł nowatorskich tablic. 

I tak przy drogach umieszczono tablice o treści: „Policja przypomina: pieszy, jesteś poza terenem zabudowanym, załóż odblask". 

- Szczególnie zagrożoną wypadkami grupą są piesi, czyli niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Poza terenem zabudowanym muszą oni być wyposażeni w elementy odblaskowe - przypomina podinsp. Marek Słomski, oficer prasowy gliwickiej policji. - Niestety, nie do wszystkich ta wiedza dotarła. Stąd pomysł na dodatkowy kanał informacyjny. Funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego postanowili postawić tablice, które, prócz waloru informacyjnego, są przypomnieniem i ostrzeżeniem dla kierowców, że w każdej chwili na drodze może pojawić się pieszy - mówi Słomski.

Główne przyczyny wypadków pozostają od lat niezmienne. To niedostosowanie prędkości do warunków, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych.

Idea gliwickich policjantów sprowadza się do tego, by na najbardziej zagrożonych wypadkami odcinkach dróg, poza obszarem zabudowanym, umieścić informacje o obowiązku używania odblasków. Do projektu pozytywnie odnieśli się starosta gliwicki oraz Zarząd Dróg Powiatowych w Gliwicach. 

Tablice ustawiono na odcinkach: Pyskowice - Łubie, Knurów-Książenice, Rudzieniec-Chechło, Pawłowice-Ligota Toszecka, Ligota Toszecka-Niekarmia, Niekarmia-Poniszowice, Taciszów-Bycina, Bycina-Paczyna, Przyszowice-Chudów, Wielowieś-Świbie, Wilcza-Kuźnia Nieborowska, Sośnicowice-Smolnica.

(sława)

wstecz

Komentarze (5) Skomentuj

 • Jan Jakub Kolski 2018-09-14 15:52:40
  To policmajstry teraz dochtory? Co za czasy.
  • Bęc 2018-09-15 10:24:44
   Ale leczyć nie moga ;)
 • pieszy 2018-09-14 18:18:59
  Frankiewicz potracil rowerzystke: https://forum.interia.pl/-prezydent-gliwic-zygmunt-frankiewicz-potraca-rowerzystke-i-zada-od-niej-15-tys-za-naprawe-samochodu-tematy,dId,2015743
  • Grzegorz 2018-09-20 10:58:54
   Interia?? To forum dla bezrobotnych i jednokomórkowców.
 • Oz 2018-09-15 19:53:55
  Jak myślicie ZDM Gliwice poszedłby na takie rozwiązanie? Słyszałem, że jak czegoś nie ma w przepisach to...wg. nich nie wolno. Gratulacje za pomysł i realizację.