O prawach mieszkańców i funkcjonariuszy w dobie koronawirusa, łamaniu obostrzeń i „hejcie”, jaki dotyka policję – w wywiadzie z szefem polskich policjantów.
Z gen. insp. Jarosławem Szymczykiem rozmawia Marysia Sławańska.
Panie generale, koronawirus nie odpuszcza. Policja ma nowe zadania?
Z uwagi na wzrost liczby zakażeń, wspólnie z ministrem zdrowia ogłosiliśmy politykę „zero tolerancji” dla łamania przepisów. Do tej pory te pozwalające na niezasłanianie ust i nosa były nadużywane. Teraz osoba, która nie zakrywa twarzy, ma obowiązek pokazania zaświadczenia lekarskiego. Policjant decyduje, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy sporządzi wniosek o ukaranie do sądu. Dodatkowo inspektor sanitarny może wymierzyć karę od 5 do 30 tys. zł. 

Zbliża się 1 listopada. Coś się zmieni? 
W tej chwili nie mamy wiedzy, jakie będą obowiązywały obostrzenia. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, dużo zależy od tego, czy stosujemy się do przepisów. Ale zapewniam, policjanci zadbają o porządek i bezpieczeństwo osób odwiedzających groby bliskich. Już teraz warto przypomnieć o obowiązku zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania nosa i ust na terenie cmentarzy. 

Głośno mówi się, że policjanci nie mają prawa karać za brak maseczek, bo to łamanie konstytucji. Jaka podstawa prawna tu działa?
Obecne przepisy reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wydane na podstawie art. 46a i 46b ustawy z 5 grudnia 2008 r. Jest to zatem akt wykonawczy do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a każdy akt prawa powszechnie obowiązującego, ogłoszony w sposób właściwy w Dzienniku Ustaw, korzysta z domniemania zgodności z aktem wyższego rzędu i konstytucją. Stanowi więc źródło prawa, dopóki nie zostanie usunięty z systemu prawa polskiego przez powołany do tego organ.
 
Mundurowi z Gliwic chwalą się interwencjami, tymczasem gliwicki sąd uznał, że nakaz zasłaniania twarzy wprowadzono niezgodnie z prawem i uchylił wystawiony mandat. 
Rolą policji jest egzekwowanie przestrzegania prawa oraz wykonywanie obowiązków w nim ustanowionych. Nie jest natomiast powołana do badania zgodności przepisów prawa z ustawą zasadniczą i wywodzenia na tej podstawie istnienia swoistego „zwolnienia” z obowiązku zakrywania ust i nosa.
Każdy ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Wówczas decyzję o nałożeniu ewentualnej kary podejmuje sąd, którego wyrok jest niezawisły i niezależny, a przez nas respektowany – jesteśmy dalecy od jego komentowania. Pamiętajmy jednak: w Polsce nie ma prawa precedensu, jak w systemie anglosaskim, więc dany wyrok nie jest podstawą do orzekania w ten sam sposób w innych tego typu sprawach. Z danych, jakie przedstawiają mi komendanci wojewódzcy, wynika, że po złożeniu wniosków o ukaranie osób, które odmówiły przyjęcia mandatu, uniewinnionych jest zaledwie jeden procent. 

Policjantów zalewa „hejt”. Po tym wywiadzie od koronasceptyków dostanie się i panu. 
Niemal każda informacja o policji w internecie opatrzona jest komentarzami z kategorii „hejt”. Nawet gdy funkcjonariusz uratował komuś życie lub poniósł śmierć na służbie. To przykre. Zapewniam, że kierownictwo polskiej policji będzie bronić godności i dobrego imienia formacji. Wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych opracowaliśmy przepisy wzmacniające ochronę prawną policjantów – weszły w życie 1 października. Wierzę, że przyczynią się do lepszej ochrony również przed „hejterami”. 

Wszyscy nagrywają teraz mundurowych podczas interwencji, potem filmiki trafiają do sieci...
Przepisy nie zabraniają nagrywania umundurowanych policjantów wykonujących obowiązki służbowe w przestrzeni publicznej. Należy jednak pamiętać: czy jesteśmy świadkami czynności, czy osobami, w stosunku do których są one prowadzone, nie możemy tychże czynności utrudniać, a naszym obowiązkiem jest wykonywanie poleceń, np. nakazujących odsunięcie się. Niewykonanie takiego polecenia to wykroczenie. Co do zapisu wideo – z zasady nie powinien być rozpowszechniany w sieci bez zgody ludzi występujących na nagraniu. W związku z publikacją wizerunku policjanta czy innej osoby trzeba więc liczyć się z odpowiedzialnością za naruszenie dóbr osobistych.

Gros policjantów zajmuje się egzekwowaniem nowych przepisów. Możemy czuć się bezpieczni?
Wprawdzie policja otrzymała wiele dodatkowych zadań, ale realizuje też codzienne obowiązki, troszcząc się o bezpieczeństwo, zwalczając przestępczość i niosąc pomoc. Robimy wszystko, aby obywatele cały czas czuli się bezpiecznie. 

Część stróżów prawa przebywa zapewne na kwarantannie?
Choroby nie omijają również nas. Od początku działań zwalczających pandemię ponad 2200 policjantów zostało zarażonych, aż ponad 11 tysięcy było na kwarantannie. Obecnie w izolacji jest ich ponad 3500. Liczymy więc na wzajemne zrozumienie i dziękujemy za każde wsparcie, jakie otrzymujemy od Polaków. 

Jarosław Szymczyk
Gliwiczanin, lat 50. Generalny inspektor policji, doktor językoznawstwa, komendant główny, wcześniej wojewódzki w Katowicach, Kielcach, Rzeszowie. W Gliwicach m.in. komendant miejski. Uczelnie: Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Śląski.

wstecz

Komentarze (10) Skomentuj

 • Js 2020-10-24 23:34:01
  https://www.facebook.com/546477339126145/posts/1047106235729917/
  • szydło 2020-10-25 15:59:31
   każdy policjant dopuszczający się bezprawnych represji zostanie po utracie władzy przez PiS pozbawiony uprawnień emerytalnych
  • suweren 2020-10-29 18:39:24
   https://www.wiocha.pl/1647470,Brak
 • Januszek 2020-10-25 16:49:18
  https://www.wiocha.pl/1647286,Policja-brutalnie-skopala-uczestnika-antyrzadowych-protestow
 • siepacz reżimu 2020-10-29 22:09:27
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/strajk-kobiet-zrodla-onetu-policjanci-pilnuja-domow-i-biur-politykow-pis/1w03np8,79cfc278 Politycy naciskają, żeby policja działa bardziej zdecydowanie wobec demonstrantów. Sprzeciwia się temu komendant główny gen. Jarosław Szymczyk. Z naszych informacji wynika, że rozważał nawet dymisję, jeśli naciski by się powtórzyły Gdy emocje już opadną Jak po wielkiej bitwie kurz Gdy nie można mocą żadną Wykrzyczanych cofnąć słów Czy w milczeniu białych haniebnych flag Zejść z barykady Czy podobnym być do skały Posypując solą ból Jak posag pychy samotnie stać
 • Claudia Klein 2020-11-09 09:24:33
  Witam i witam w Spotlight Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą przez | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było dużym problemem. Dla osób fizycznych, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki pod zastaw kapitału w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa procentowa, niewystarczające zabezpieczenie, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny. Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować swoje transakcje zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i natychmiast otrzymaj odpowiedź Możesz nas łatwo sprawdzić na naszej stronie internetowej poprzez: || https://spotlightglobalfin.wixsite.com/financial || Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!
 • Havranek 2020-11-09 14:35:50
  Coś niezdrowo wygląda Pan Komendant na zdjęciu. Oczy podkrążone jak Szumoski przed dymisją. Niedobrze ....
 • Susan Benson 2020-11-16 21:20:43
  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zalecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturalnych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji * Elastyczna spłata - masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres 1-30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku funduszy. Skontaktuj się z moją firmą już teraz, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pożyczki, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp: +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.
 • Claudia Klein 2020-11-17 10:51:02
  Witam, Nazywam się Claudia Klein, jestem Niemcem i świadczę usługi finansowe. Potrzebujesz szybkiej, długoterminowej lub krótkoterminowej pożyczki o relatywnie niskim oprocentowaniu już od 3%? Czy masz problem z gospodarką? lub czy Twój bank lub inna instytucja finansowa odmówił Ci pożyczki? Oferujemy bezpieczne pożyczki. Aby uzyskać więcej informacji na temat oferty pożyczki, wyślij mi swoją prośbę e-mailem: spotlightglobalservices@gmail.com lub WhatsApp: +4915758108767 * Czy poszukujesz środków na spłatę długów? * Czy szukasz środków na założenie własnej firmy? * Poszukujesz kredytów na realizację dużych projektów? * Potrzebujesz pożyczki w mniej niż 24 godziny? * Potrzebujesz szybkiej pożyczki na różne cele? Jeśli tak, mogę ci pomóc. * Mogę zaoferować Ci pożyczkę do 15 000 000 euro. * Możesz wybrać okres spłaty od 1 do 30 lat. * Możesz wybrać plan spłat miesięcznych i rocznych. * Elastyczne warunki pożyczki. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się ze mną za pośrednictwem tego adresu e-mail: | spotlightglobalservices@gmail.com | Lub WhatsApp: +4915758108767 Masz 100% gwarancję, że otrzymasz pożyczkę na koniec tej transakcji pożyczki. Możesz nas łatwo sprawdzić na naszej stronie internetowej poprzez: || https://spotlightglobalfin.wixsite.com/financial || Jesteśmy pasjonatami, aby liczyć się z włączeniem finansowym. Nasze pożyczki i produkty inwestycyjne są zaprojektowane tak, aby zapewnić wygodę i wartość. Dzięki Spotlight Global Financial Services możesz pożegnać się ze wszystkimi kryzysami finansowymi i trudnościami, ponieważ jesteśmy certyfikowani, godni zaufania, niezawodni, wydajni, szybcy i dynamiczni Gorące pozdrowienia
 • działamy nie negocjujemy 2020-11-20 13:06:57
  https://www.onet.pl/informacje/onetwarszawa/strajk-kobiet-zatrzymani-w-czasie-protestu-wywiezieni-poza-stolice/nln17re,79cfc278 https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/strajk-kobiet-w-warszawie-kim-byli-tajniacy-z-palkami-teleskopowymi/z58ehwf,79cfc278 https://wiadomosci.wp.pl/strajk-kobiet-kto-uzyl-palek-funkcjonariusze-z-wydzialu-wiernego-dobrej-zmianie-6577436536068896a https://wiadomosci.wp.pl/strajk-kobiet-brutalne-zachowanie-policji-to-moze-sie-skonczyc-rozlewem-krwi-6577309712648992a https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/policjanci-bez-mundurow-z-teleskopowymi-palkami,1038398.html https://tvn24.pl/polska/policjant-popchnal-protestujaca-osobe-uderzyla-glowa-o-chodnik-pikieta-przed-sadem-okregowym-w-warszawie-4755463 https://tvn24.pl/polska/strajk-kobiet-ekspert-o-dzialaniach-policji-czy-policja-przekroczyla-uprawnienia-4755953 https://www.rmf24.pl/raporty/raport-strajk-kobiet/news-gaz-lzawiacy-przeciwko-kobietom-trzaskowski-o-dzialaniach-po,nId,4864613 https://www.rmf24.pl/raporty/raport-strajk-kobiet/news-strajk-kobiet-policja-uzyla-gazu-wobec-protestujacych-na-pla,nId,4862980 https://wydarzenia.interia.pl/news-strajk-kobiet-policja-otoczyla-protestujacych-na-placu-defil,nId,4839771 https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-postrzelony-fotoreporter-chce-odszkodowania-od-policji-moze-,nId,4866788