Przez dziewiętnaście dni listopada trwała ogólnopolska akcja, która miała na celu nagłośnienie  problemu przemocy oraz dokonywania krzywd na dzieciach i młodzieży. W jej przebieg aktywnie włączyli się uczniowie powiatowych szkół.

Co roku Fundacja Po Drugie, we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pomocy najmłodszym, uczestniczy w światowej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. W tegorocznej edycji bardzo wyraźnie zaznaczyli swoją obecność uczniowie ze szkół ponadpodstawowych, których organem prowadzącym jest Powiat Gliwicki.

Udział w akcji zrodził się za sprawą Forum Młodzieży Powiatu Gliwickiego. Wspólnie ze szkołami, z których wywodzą się członkowie forum, czyli Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, Zespołem Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie oraz Zespołem Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach, przygotowano szereg działań zwracających uwagę na problem przemocy. Patronat sprawowała wicestarosta gliwicki Ewa Jurczyga.

A w tych dniach działo się naprawdę wiele. W szkołach w Knurowie o profilaktyce przemocy opowiadali  wychowawcy, odbywały się spotkania z przedstawicielami służb mundurowych i sądu na temat prawnej odpowiedzialności sprawców, przeprowadzono konkurs na logo akcji, popularyzowano informacje, gdzie młodzi ludzie mogą szukać wsparcia, jeżeli są ofiarami przemocy.

Akcja w Knurowie zakończyła się 17 listopada happeningiem dla mieszkańców. Na terenie CH Merkury młodzież z ZSZ nr 2 i „Paderka” rozdawała pomarańczowe wstążki (symbol kampanii), ulotki i informowała, gdzie szukać pomocy, jeśli komuś dzieje się krzywda. Zbierano także podpisy pod postulatami młodzieży, które wypracowano na konferencji w starostwie. Zostaną one przesłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak bronić się przed przemocą, pokazali wychowankowie klasy mundurowej z ZSZ nr 2, którzy dali pokaz technik samoobrony pod kierunkiem swojego nauczyciela Sławomira Tokarza.

- Takie kampanie są bardzo potrzebne, bo, niestety, wiele osób doświadcza przemocy. Przemoc i agresja to problemy, o których trzeba mówić głośno. Nie mogą stać się tematami tabu. W naszym najbliższym otoczeniu na szczęście nie spotkałyśmy się z przemocą, ale wiemy, że są osoby, którym dzieje się krzywda. Musimy więc wiedzieć, jak reagować w takich sytuacjach – można było usłyszeć od młodych osób biorących udział w akcji.

Z kolei uczniowie ZS im. M. Konopnickiej w Pyskowicach przygotowali prace plastyczne oraz zdjęcia, które złożyły się na ekspozycję ukazującą różne oblicza przemocy wobec dzieci i młodzieży. W szkole zawisły hasła związane z kampanią, odbyły się warsztaty, które poprowadziła pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pyskowicach.
Akcji towarzyszyła konferencja, która odbyła się 15 listopada w starostwie powiatowym pod auspicjami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach. Z przedstawicielami Forum Młodzieży Powiatu Gliwickiego spotkali się wicestarosta Jurczyga oraz dyrektor PCPR-u  Barbara Terlecka-Kubicius.

Temat wywołał żywą dyskusję o rodzajach przemocy oraz sposobach jej przeciwdziałania. Ważną kwestię cyberprzemocy omówiła Aleksandra Michnowska z Zespołu Poradnictwa Psychologicznego i Interwencji Kryzysowej PCPR w Gliwicach. Młodzież miała okazję zobaczyć film poświęcony tej tematyce.

Z kolei o tym, co dzieje się z dziećmi, które dotknęła przemoc w rodzinie, opowiedziała Olga Bociańska, kierownik Zespołu ds. Pieczy Zastępczej PCPR w Gliwicach. Ostatnim punktem spotkania było wypracowanie „Głosu młodzieży w sprawie przeciwko przemocy”. Wśród postulatów znalazło się: zwiększenie ilości placówek dla ochrony nad pokrzywdzonymi dziećmi oraz polepszenie  wyposażenia istniejących, usprawnienie systemu reagowania sądów, wprowadzenie w szerokim zakresie tematyki antyprzemocowej do podstawy programowej nauczania, organizowanie zajęć na temat sposobów radzenia sobie z przemocą i agresją.

- Propozycje młodzieży są jej głosem skierowanym do społeczeństwa. W ten sposób chcemy wspólnie walczyć z obojętnością na przemoc. Musimy pamiętać, że ważna jest reakcja na każdy jej przejaw – podsumowuje konferencję wicestarosta Jurczyga.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj