Jest chęć do nauki gwary śląskiej, a co najważniejsze do pielęgnowania śląskich tradycji wśród młodych mieszkańców gminy Sośnicowice. 

Konkurs cieszył się rekordowym zainteresowaniem, a podziwiać można było występy od przedszkolaka do seniora.  

Co roku w listopadzie począwszy od 2018 roku, organizowany był przez Ślązaczkę Roku, radną powiatową oraz mieszkankę Sośnicowic - Teresę Szymońską „Gminny Konkurs Gwary Śląskiej”. W 2023 roku, edycja odbyła się wyjątkowo w grudniu, dzięki czemu usłyszeć można było opowieści nawiązujące do Bożego Narodzenia, czy potraw wigilijnych, jak również o historii Sośnicowic, rowerze, pomniku powstańczym, czy o maszynce do kiszenia kapusty, która ma głęboką historię pochodzącą z Sośnicowic, a która obecnie liczy sobie blisko 100 lat i dostała drugie życie w Izbie Tradycji. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, w 2022 roku udział wzięło 35 uczestników, rok później było 20 osób więcej, a to oznacza rekord - ponad 50 występów na scenie. Z ilości uczestników oraz dużej rywalizacji po śląsku, cieszy się pomysłodawczyni konkursu -  To wszystko wzięło się z potrzeby serca, chca, by śląsko gwara nie znikła, ona jest dla mnie szczególnie bliska. Mom marzynie, by uczniowie w szkole nie wstydzili się tej naszej śląskiej godki, naszej śląskości, którą wynosi się z naszych rodzin, od naszych dziadków i ojców, to jest główny cel tego konkursu – wyjaśnia Szymońska.

Uczestnicy zaprezentowali wiersze, piosenki, bajki, czy monologi w gwarze śląskiej na scenie w Gminnym Centrum Kulturalno-Społecznym w Sośnicowicach. Konkurs jest dla każdego, dlatego udział wzięły przedszkolaki, młodzież, czy seniorzy, którzy podzieleni zostali na pięć kategorii: I – przedszkolaki, II – klasy 1-3, III – klasy 4-6, IV – od klasy 7 do 17 lat, V- dorośli. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, wybierając najlepszych uczestników – Wszyscy biorący udział w konkursie bardzo fajnie sobie radzili, szczególnie kiedy są poprzebierani w różne stroje ludowe. Pięknie się ogląda występy dzieci, wszystkie były przebrane, a gdy taki przedszkolak stanie na scenie to serce się uśmiecha, jak zacznie godać po śląsku. Patrząc na te występy naprowde serce się raduje. Konkurs z roku na rok się rozwija – podsumowuje pani Teresa.   

Każdy uczestnik otrzymał książkę, drobne upominki oraz dyplom za udział w gminnym konkursie, dla najlepszych czekały dodatkowo wyróżnienia oraz vouchery do wykorzystania, a dwójka finalistów, która zwyciężyła, wyruszy na wiosnę do Brukseli na wizytę studyjną. Współorganizatorem był Urząd Gminy Sośnicowice.

 /c

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj