PIT 36L wielu osobom spędza sen z powiek. Deklaracja, którą trzeba złożyć do Urzędu Skarbowego za 2021 rok, zdaniem wielu przedsiębiorców jest niezwykle skomplikowana i łatwo w niej popełnić błąd. Mimo to niestety wypełnić ją muszą wszystkie osoby rozliczające się z prowadzenia działalności gospodarczej, które obejmuje podatek liniowy.

Choć możliwe jest wypełnienie deklaracji PIT 36L online, to wiele osób i tak obawia się, że popełni błąd. Na szczęście z pomocą przyjść Ci mogą prawdziwi eksperci. Dzięki nim dobrze obliczysz swój podatek dochodowy, a Urząd Skarbowy nie będzie miał do Ciebie żadnych zastrzeżeń. Aby tak się jednak stało, zdecyduj się na skutecznie rozliczenie deklaracji w Programie E-PITy 2021.

Kogo obowiązuje PIT 36L i kiedy wysłać go trzeba do Urzędu Skarbowego?

PIT 36L za 2021 rok obowiązuje osoby prowadzące działalność gospodarczą, która objęta była podatkiem liniowym 19 proc. w 2021 roku. Musiały one złożyć pisemne oświadczenie, że wybierają ten sposób opodatkowania lub go kontynuować. Zgodnie z zapisem, deklarację wysłać trzeba do 2 maja 2022 roku. 

PIT 36L ogranicza wykonywanie w nim odliczeń. Błędne jest uwzględnianie w nim zarówno odliczeń od podatku, jak i od dochodu, choć i w tej kwestii są pewne wyjątki. Mowa tu m.in. o odliczeniach na rzecz poniesionej straty podatkowej, składek na ubezpieczenie zdrowotne, odliczania składek ZUS czy odliczania ulg na działalność badawczo-rozwojową. 

PIT 36L nie tylko w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej

PIT 36L online rozliczyć mogą jednak nie tylko przedsiębiorcy prowadzący działalność, których obowiązuje podatek liniowy. Deklaracja ta obejmuje także osoby, które chcą rozliczyć przychody pochodzące z działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych podatkiem liniowym.

PIT 36L nie wypełniasz wtedy, gdy np. uzyskasz przychody z prowadzenia działalności ze świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy lub byłego, które w danym roku podatkowym wykonywałeś w ramach stosunku pracy. Konieczne jest wtedy złożenie PIT 36.

Jak widzisz, wypełnianie PIT 36L jest dość skomplikowane i nie jest trudno popełnić w nim błąd. Aby go uniknąć, skontaktuj się ze specjalistami lub wykorzystaj profesjonalny program, który poprowadzi Cię przez cały formularz i pomoże Ci w bezbłędnym wypełnieniu dokumentów. 

Możesz również wypełnić PIT 36L online w domu. Dzięki temu unikniesz wizyt w urzędach. Wystarczy, że skorzystasz z Programu E-PITy, gdzie nie tylko szybko uzupełnisz dokumenty, ale nawet znajdziesz wszystkie załączniki dotyczące podatku liniowego. Czekają tam też na Ciebie informacje pomocnicze, pomagające z obliczaniu wysokości dochodu czy formy opodatkowania.

Oblicz wysokości osiągniętego dochodu i rozlicz się z US w Programie E-PITy 2021

Jeśli skorzystasz z usług profesjonalnego programu, optymalizacja podatku liniowego będzie naprawdę łatwa. Sam się przekonaj, że opodatkowanie liniowe nie jest aż tak trudne do policzenia, jak mogłoby się wydawać. Nie tylko osoby rozliczające się według zasad ogólnych mogą wypełnić dokumenty w domu - Ty również na pewno dasz sobie radę. 

Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że z podatkiem liniowym są same kłopoty i nie da się na nim skorzystać. Jeśli jednak masz odpowiednie kwoty przychodów i możesz skorzystać z ulg podatkowych, bez wątpienia Twoje rozliczenie będzie korzystne. Zawsze jednak uważaj, aby wszystko odbywało się zgodnie z przepisami i nigdzie nie doszło do błędu.

Program E-PITy pomoże Ci w załatwieniu wszelkich formalności i przeprowadzi przez kolejne etapy rozliczenia. Pomoże Ci też w optymalizacji podatku liniowego, dzięki czemu będziesz miał pewność, że wszystkie dokumenty, trafiające do Urzędu Skarbowego, mają właściwą formę.

 

Materiały partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj