Złe wieści mamy dla kibiców Piasta Gliwice. Niebiesko-czerwoni zakończyli już przygodę w europejskich pucharach, a w ligowej tabeli szorują po dnie.
Najpierw w czwartek, w trzeciej rundzie eliminacji do Ligi Europy, przegrali 3:0 z FC Kopenhagą, a w poniedziałek ulegli Stali Mielec 2:3. Katami gliwiczan okazali się ich byli piłkarze – Kamil Wilczek, który zdobył jednego gola dla Duńczyków i Mateusz Mak, strzelec dwóch bramek dla Stali.

Żegnaj, Europo

Faworytem pojedynku z Kopenhagą byli Duńczycy, ale gliwiczanie chcieli sprawić niespodziankę. Pierwsi gola zdobyli gospodarze, w 15. minucie. Pep Biel zagrał wzdłuż linii bramkowej, gdzie był Wilczek, który wepchnął piłkę do bramki. Goście mogli wyrównać w 24. minucie. Bramkarz FC Kopenhagi, przy wybijaniu futbolówki, nabił Piotra Parzyszka, piłka trafiła jednak w słupek. Wyborną sytuację miał potem Patryk Lipski, przegrał pojedynek z golkiperem gospodarzy.
Duńczycy drugą połowę zaczęli z przytupem, zdobyli nawet gola, lecz sędzia go nie uznał. W 59. minucie arbiter nie miał już wątpliwości, choć ten strzał także nie powinien być zaliczony. Wilczek, przepychając się z obrońcą Piasta, pomógł sobie najpierw ręką, potem zgrał do Jonasa Winda, a ten, strzałem z 11. metra, podwyższył wynik na 2:0. Gliwiczanie próbowali walczyć i mieli okazje do zdobycia gola (Vida, Lipski, Milewski, Kirkeskov). Nadziali się jednak w 90. min na kontrę, którą wykorzystał Biel.

Piast: František Plach – Martin Konczkowski, Tomáš Huk, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkeskov, Jakub Holúbek, Patryk Lipski (82’ Sebastian Milewski), Patryk Sokołowski (62’ Michał Żyro), Tomasz Jodłowiec, Piotr Parzyszek (89’ Dominik Steczyk), Kristopher Vida.

Czerwona latarnia

Na mecz ligowy do Mielca Piast pojechał bez kontuzjowanych Jakuba Świerczoka, Gerarda Badii, Piotra Malarczyka oraz Piotra Parzyszka, który udał się na testy medyczne do włoskiego klubu Serie B - Frosnone Calcio. Na ławce trenerskiej ponownie zabrakło Waldemara Fornalika.

Początek spotkania z beniaminkiem PKO Ekstraklasy był dość obiecujący dla gliwiczan, ale w 20. minucie Mikkel Kirkeskov na granicy pola karnego sfaulował gracza Stali. Sędzia, po analizie VAR, wskazał na jedenasty metr. Celnym strzałem popisał się Maciej Domański.

Drugą połowę Piast zaczął od ataków na bramkę gospodarzy. W 49. minucie, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jakuba Holubka, precyzyjnie głową uderzył Michał Żyro i doprowadził do remisu. Był to pierwszy ligowy gol Piasta w tym sezonie. Kibice czekali na niego ponad 400 minut! Cztery minuty później Piast prowadził 2:1. Żyro zagrał do Dominika Steczyka, a ten mocnym, plasowanym strzałem podwyższył wynik na 2:1. To był pierwszy gol tego zawodnika w barwach Piasta! Długo gliwiczanie nie cieszyli się z prowadzenia. Po wznowieniu gry Domański zagrał do Maka, a ten doprowadził do wyrównania. Piast znowu mógł prowadzić, Steczyk trafił w słupek. W 80. minucie mielczanie przeprowadzili szkoleniową akcję, po której Krystian Getinger wyłożył piłkę Makowi, a ten ustalił wynik meczu. Piast, po 5 kolejkach, z dorobkiem jednego punktu zamyka ligową tabelę.

W niedzielę, 4 października niebiesko-czerwoni zagrają przy Okrzei z Lechem Poznań. Początek o godz. 17.30.

Piast: František Plach – Martin Konczkowski (84’ Bartosz Rymaniak), Tomáš Huk, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkeskov, Jakub Holúbek (84’ Tiago Alves), Patryk Lipski, Tomasz Jodłowiec (35’ Patryk Sokołowski), Kristopher Vida, Michał Żyro, Dominik Steczyk (77’ Arkadiusz Pyrka).

Michał Żyro
Mamy umiejętności, ale tutaj chodzi o koncentrację, chodzi o głowę i sferę mentalną. Umiemy grać w piłkę, musi zaskoczyć. Jak to się stanie, to będzie dobrze. Apeluję też o spokój, bo nie takie sytuacje zdarzały się w piłce. Wiemy, że źle zaczęliśmy, nikt nam nie musi o tym mówić. Takie mecze uczą i jestem przekonany, że wyciągniemy lekcję.