Piast rozpoczął przygotowania do sezonu 2020/21. Będzie to najkrótszy w historii okres na budowanie formy, bo potrwa ledwie trzy tygodnie.

Trenerzy i zawodnicy przebywają na urlopach. Do treningów wrócą 31 lipca. Tradycyjnie rozpoczną od badań wydolnościowych. Między 3 a 8 sierpnia będą trenować na zgrupowaniu w Arłamowie, czyli w bardzo dobrze sobie znanym ośrodku. W Bieszczadach przebywali przed wznowieniem minionego sezonu, po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa. Wtedy już Waldemar Fornalik mówił, że zgrupowanie to jest częścią przygotowań do kolejnej kampanii, bo potem czasu nie będzie już zbyt wiele.

W planach jest rozegranie tylko jednego sparingu, który zaplanowano na 8 sierpnia. Nie podano jednak jeszcze przeciwnika. Największym problemem dla trenerów na początku może być wkomponowanie do zespołu nowych zawodników. Trzy tygodnie to bardzo krótki okres, a brak gier kontrolnych sprawi, że będzie trzeba wprowadzać  nowe nabytki bardzo rozważnie.

Wznowienie rywalizacji o punkty planowane jest na 22 sierpnia. W czwartek, 27 sierpnia Piast zagra natomiast pierwszy mecz w ramach eliminacji do Ligi Europy. Nie jest jeszcze znany przeciwnik i miejsce, ale wiadomo, że na tym etapie odbędzie się tylko jedno spotkanie. Gospodarza ma wyłonić losowanie. Gliwiczanie nie będą rozstawieni. Od razu więc trafią na rywala bardziej ogranego w europejskich pucharach.  Rok temu, wtedy jeszcze  mistrzostwie Polski, nie zdołali przejść pierwszej rundy zarówno w eliminacjach do Ligi Mistrzów, jak i Ligi Europy.

Jeszcze przed zakończeniem sezonu 2019/2020 Piast pozyskał utalentowanego wychowanka Atletico Madryt – Javiera Hyjka.

Hyjek ma 19 lat, urodził się w Madrycie, ale posiada też polskie obywatelstwo, gdyż jego matką jest pochodząca z Mielca Polka. Nowy nabytek Piasta występował m.in. w młodzieżowym zespole Atletico, który rywalizował w Lidze Mistrzów  w tej kategorii wiekowej. Przygodę z seniorską piłką zdecydował się jednak kontynuować już w barwach mistrzów Polski.

– Od początku Piast był konkretny i obdarzył mnie zaufaniem. Wiem, że tutaj mogę zrobić postęp jako piłkarz. To główne argumenty, które przekonały mnie do Piasta – powiedział Hyjek po podpisaniu kontraktu.

19-latek związał się z klubem z Okrzei trzyletnim kontraktem. W drużynie ma być jednym z młodzieżowców. Z racji tego, że ma za sobą również występy w młodzieżowych  reprezentacjach Polski,  wydaje się być głównym kandydatem do tej roli.

– Javier to bardzo młody zawodnik, który jeszcze przez najbliższe trzy lata będzie spełniał warunki młodzieżowca. W kadrze Polski występował na środku pomocy, ale jest uniwersalny i może również występować na prawej stronie. Udało nam się wygrać rywalizację z innymi klubami Ekstraklasy. Cieszymy się, że Javier wybrał właśnie Piasta Gliwice – podsumowuje transfer Bogdan Wilk, dyrektor sportowy klubu.

W poniedziałek poinformowano o kolejnym transferze. Nowym piłkarzem Piasta został Michał Żyro. 27-latek związał się z trzecią drużyną minionego sezonu dwuletnim kontraktem. 

– Piast to fantastyczny klub, który od dwóch lat regularnie odnosi sukcesy. Myślę, że jest to dla mnie bardzo dobry kierunek i teraz, kiedy znajduję się coraz bliżej optymalnej formy po kontuzji, kolejny krok do przodu – powiedział Żyro w rozmowie z klubowymi mediami.

Nowy piłkarz Piasta urodził się w Warszawie. Swoją przygodę z piłką zaczynał w KS Piaseczno, ale jeszcze jako junior trafił do Legii Warszawa, gdzie wypłynął na szerokie wody.  Z Legią trzykrotnie zdobył mistrzostwo Polski i tyle samo razy puchar krajowy. Na początku  2016 roku trafił do angielskiej Championship, do klubu Wolverhampton Wanderers FC, tam grał i zbierał pochlebne recenzje. Jednak już po czterech miesiącach zerwał więzadło boczne w kolanie. Wrócił do gry dopiero po 16 miesiącach.  Przygodę z angielską piłką kończył w trzecioligowym klubie Charlton Athletic FC. W 2018 r. wrócił do Polski, do Pogoni Szczecin. Już po pół roku przeniósł się jednak do Korony Kielce, a wiosną br. grał dla Stali Mielec, z którą wywalczył awans do Ekstraklasy. To było owocne pół roku. W 14 meczach 27-latek sześciokrotnie pokonywał bramkarzy drużyn przeciwnych, zaliczył trzy asysty.

– W ostatniej rundzie strzeliłem kilka goli. Można powiedzieć, że pokazałem wachlarz moich umiejętności, bo były bramki z lewej, prawej nogi, z głowy. Jestem pewien, że w Gliwicach również będzie bardzo dobrze – dodał nowy zawodnik Piasta.

– Wierzymy, że Michał może grać jeszcze lepiej i niedługo nawiąże do czasów, gdy występował w reprezentacji Polski, zdobywał tytuły mistrza, a swoją postawą zapracował na transfer do Wolverhampton. Po tym transferze rywalizacja w linii ataku jeszcze się zwiększy, co może przynieść wiele korzyści – powiedział dyrektor sportowy Piasta Gliwice.

Piast w minionym sezonie miał problem ze zdobywaniem bramek. Gliwiczanie strzelili ich tylko 40. Na skuteczność zresztą wielokrotnie narzekał szkoleniowiec niebiesko-czerwonych, Waldemar Fornalik. Po zakontraktowaniu Żyry jest szansa, że w tym elemencie drużyna się poprawi.

Piast podpisał także kontrakt z 27-letnim bramkarzem Karolem Szymańskim, który ostatnio grał w Lechu Poznań.

(gm)