Zabudowa kuchni to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, które zapewnia połączenie funkcjonalności z wysoką estetyką. Obecnie zabudować można właściwie całe duże AGD, natomiast najczęściej w ten sposób montuje się piekarnik, kuchenkę, zmywarkę czy lodówkę. Sprzęt przeznaczony do zabudowy trzeba jednak wybierać bardzo uważnie.

Dlaczego warto zdecydować się na piekarnik do zabudowy?

Rodzaje piekarników do zabudowy

Gdzie umieścić piekarnik do zabudowy?

Jakie funkcje powinien mieć piekarnik do zabudowy?

Dlaczego warto zdecydować się na piekarnik do zabudowy?

Piekarnik do zabudowy to jedno z częściej stosowanych rozwiązań w aranżacji kuchni. To właśnie to urządzenie najczęściej jest zabudowywane. Może tworzyć z płytą indukcyjną lub gazową jedno spójne stanowisko pracy. Można też zamontować go wyżej w słupku, co świetnie sprawdza się np. mieszkaniach par z małymi dziećmi. Możliwości zabudowy piekarnika jest całkiem sporo, co daje szansę na pełne dostosowanie aranżacji kuchni do potrzeb, oczekiwań i upodobań właścicieli. Tak zabudowany piekarnik prezentuje się bardzo estetycznie i elegancko. Jest przy tym bardziej funkcjonalny - zamontowany w słupku nie wymaga schylania i uniemożliwia kontakt małemu dziecku z rozgrzanym urządzeniem. Dodatkowo, łatwo się taki piekarnik czyści. Nowoczesne urządzenia posiadają wiele funkcji ułatwiających pieczenie i gotowanie. 

Rodzaje piekarników do zabudowy

Na rynku dostępne są dwa postawowe rodzaje piekarników do zabudowy:

  • piekarniki gazowe, 

  • piekarniki elektryczne. 

Pierwszy model pojawia się coraz rzadziej. O ile płyta gazowa dalej cieszy się popularnością, o tyle piekarniki gazowe powoli znikają ze sklepów. Powód? Przede wszystko ograniczona funkcjonalność. Piekarniki gazowe nie mają termoobiegu, co znacznie ogranicza liczbę programów tego urządzenia. Plusem natomiast jest niski koszt samego urządzenia, jak i jego użytkowania. Za atut część osób uznaje także stałą temperaturę, którą utrzymuje urządzenie, co świetnie sprawdza się przy domowych wypiekach.

Elektryczne piekarnikido zabudowy są niewątpliwie droższe od gazowych, natomiast mają wiele różnorodnych funkcji. Szczególnie w najnowszych urządzenia znaleźć można funkcję rusztu, grillowania, termoobiegu, a także rozmrażania. Taka bogata różnorodność programów znacznie ułatwia codzienne gotowanie. Dodatkowo, niektóre urządzenia, np.piekarnik Amica posiadają funkcję samoczyszczenia. W wielu pojawia się możliwość gotowania na parze. 

Gdzie umieścić piekarnik do zabudowy?

Zanim podejmiesz decyzję zakupową, warto abyś rozważył, gdzie dokładnie chcesz zamontować piekarnik. Od tej decyzji może bowiem w jakimś stopniu również zależeć, na jakie konkretnie urządzenie się zdecydujesz. Do wyboru masz kilka możliwości:

  • zabudowę piekarnika pod blatem - jest to najbardziej rozpowszechniony typ montażu, piekarnik znajduje się w ciągu szafek, nad nim najczęściej montowana jest płyta indukcyjna lub gazowa, a jeszcze wyżej okap. Jest to rozwiazanie funkcjonalne, które pozwala zaaranżować jeden centralny punkt obróbki cieplnej produktów. Minusem tego rozwiązania jest natomiast konieczność schylania się przy otwieraniu urządzenia. 

  • zabudowę w kolumnie - w takim przypadku piekarnik jest montowany wyżej, najczęściej w tzw. słupku, zarówno pod nim, jak i nad nim znajdują się szafki; plusem takiego rozwiązania jest komfortowa obsługa piekarnika, który zamontowany jest na wysokości, która pozwala na jego bezproblemową obsługę bez konieczności schylania się;

  • zabudowę w ścianie - możesz także zdecydować się na zainstalowanie piekarnika, który zostanie zawieszony na ścianie; takie urządzenie ma często windę, dzięki której spód piekarnika jest opuszczany wraz z gotowym daniem. Rozwiązanie to nie jest szczególnie rozpowszechnione, natomiast idealnie sprawdza się w małych kuchniach. 

Jakie funkcje powinien mieć piekarnik do zabudowy?

Piekarnik do zabudowy trzeba również ocenić pod kątem funkcjonalności samego urządzenia. Tutaj podstawowym kryterium wyboru powinny być twoje potrzeby i praktyki kulinarne. Jeśli gotujesz w domu tylko od czasu do czasu, niekoniecznie musisz kupować najbardziej zaawansowany, a co za tym idzie - najdroższy sprzęt. Warto jednak przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom i spośród oferty producentów wybrać to urządzenie, które najbardziej odpowiada twoim potrzebom. 

Standardem dzisiaj jest już termoobieg w piekarnikach elektrycznych, który pozwala nie tylko na uzyskanie optymalnych warunków do przygotowania wielu potraw, a także obniża koszty eksploatacji nawet o 10%. Ponadto warto zwrócić uwagę na:

  • programy do przygotowywania konkretnych dań - pizzy, chleba;

  • funkcję grillowania;

  • tryb pro roasting;

  • tryb rozmrażania; 

  • program do gotowania na parze (takie opcje ma np. piekarnik Electrolux);

  • pieczenie wstępne;

  • pieczenie z termosondą.

Z ciekawych rozwiązań w budowie samego piekarnika, uwagę zwracają:

  • opcja podziału wnętrza piekarnika na dwie części;

  • prowadnice teleskopowe do bezpiecznego wyjmowania potraw;

  • czyszczenie za pomocą filtra katalitycznego;

  • czyszczenie za pomocą pary;

  • czyszczenie za pomocą pyrolizy (bardzo wysokiej temperatury). 

 

Materiały partnera
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj