PEC – Gliwice 2030 + strategia, która poszerza portfel usług i daje nowe możliwości w dążeniu do całkowitej dekarbonizacji przedsiębiorstwa.

Jednym z założeń strategii PEC - Gliwice Sp. z o. o. 2030 + w dążeniu do neutralności energetycznej jest dywersyfikacja (zróżnicowanie) źródeł ciepła na terenie miasta Gliwice, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo energetyczne oraz stopniowo eliminuje zużycie węgla kamiennego. Daje to też nowe możliwości Spółce oraz powiększa kompetencje i rozwija umiejętności doświadczonej i zaangażowanej załogi PEC – Gliwice Sp. z o.o. Pierwszy krok związany z dywersyfikacja źródeł ciepła został wykonany na terenie nowo wybudowanej hali sportowej przy szkole Filomata w Gliwicach, przy ulicy Bojkowskiej 20A. Po 4 tygodniach prac montażowych gliwickie przedsiębiorstwo energetyczne 21.12.2023 r. uruchomiło nowe źródło ciepła, pokrywające w całości zapotrzebowanie hali na ciepło technologiczne i socjalne. Nowe źródło ciepła składa się z 4 pomp ciepła ( P.C. ) wykonanych w klasie energetycznej A++ ( w technologii powietrze woda ) o mocy 23 kW każda. Eksploatacja, dbanie o należytą sprawność agregatów, prace konserwacyjne, współpraca nowego źródła w przyszłości z siecią ciepłowniczą leżą w kompetencjach PEC-Gliwice Sp. z o. o. Spółka ciepłownicza to nie tylko miejska sieć ciepłownicza w przyszłości to też administrator ciepła i chłodu w mieście. Ta pierwsza instalacja pozwoliła nam przejść z poziomu wiedzy do poziomu umiejętności –mówi Krzysztof Szaliński Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o.


„Kolejne inwestycje takie jak hybrydowe węzły ciepła współpracujące z pompami ciepła, agregaty wody lodowej do produkcji centralnego chłodu, magazyny ciepła, termiczne wielkoskalowe farmy termiczne, wielkoskalowe odzyski ciepła odpadowego - to wszystko już znajduje się na ukończonych procesach projektowych lub też w procedowaniu stosownych pozwoleń na budowę. Cel jest jeden - zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w produkcji ciepła dla naszych odbiorców, obniżanie ceny dostawy ciepła, podnoszenie komfortu życia w mieście, wspomaganie procesu dekarbonizacji miasta Gliwice na poziomie zaopatrzenia w ciepło”- mówi Krzysztof Szaliński Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o.
Inteligencja idzie w parze z postępem i nowoczesnością.

Najlepszym podsumowaniem i uznaniem wszystkich działań ekologicznych przedsiębiorstwa jest tytuł Laureata Programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności 2023, w kategorii Eko Firma 2023!

 

 

 

 

 

 

 

Gliwice są jednym z 5 miast reprezentujących nasz kraj w europejskiej inicjatywie 100 Intelligent Cities Challenge (wyzwanie dla 100 inteligentnych miast w Europie)

Główne cele tego projektu to międzynarodowa wymiana wiedzy i doświadczeń oraz merytoryczne wsparcie miast w przechodzeniu na gospodarkę opartą o nowoczesne technologie ekologiczne, energetyczne i cyfrowe.

Oprócz wielu inicjatyw podejmowanych w tym kierunku przez Miasto Gliwice, również gliwickie przedsiębiorstwo energetyczne, które wspólnie z Biurem Rozwoju Miasta (BRM) wnosi wkład w to, aby Gliwice rozwijały ideę inteligentnych miast/Smart City. Pomysłem, który już jest realizowany od września 2023 w przedsiębiorstwie to program „Redukujesz – Zyskujesz”. W dobie wprowadzanych termomodernizacji budynków, zmian klimatycznych oraz zapowiadanych zmian klasyfikacji stref klimatycznych dla projektantów budynków, jakie znajdą swoje miejsce w realizacji dyrektywy EED (Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej). Najłatwiejszym i najmniej kosztownym przedsięwzięciem jest zmniejszenie zużycia ciepła u odbiorców końcowych przez zmianę parametrów krzywych grzewczych w budynkach. Stopniowe korekty krzywych grzewczych u odbiorców końcowych wpłyną na osiągnięcie przez nich wyższej efektywności energetycznej, mniejszych rachunków za ciepło, ograniczenia temperatur powrotu do sieci ciepłowniczej. Co zyskuje PEC-Gliwice przez taką inicjatywę? - ograniczenie strat przesyłowych, wzrost sprawności produkcji i przesyłu ciepła, a w ogólnym rozrachunku zmniejszenie emisji CO₂ i możliwość ograniczania wzrostów cen taryfowych za ciepło w przyszłości. To co ważne program wspomaga możliwości współpracy z odnawialnymi źródłami ciepła jakie stają się elementami systemu ciepłowniczego miasta.

„Program cieczy się dużym zainteresowaniem, a pierwsze raporty eksploatacyjne już zostają kierowane do zainteresowanych. Odbiorcy końcowi bez ponoszenia nakładów na inwestycje są w stanie ograniczyć rachunki za ciepło. Ograniczenie krzywych grzewczych w praktyce polega na wprowadzeniu do istniejących sterowników węzłowych nowych niższych wytycznych z równoległym przeprogramowaniem układów automatyki. Przekładając to na prosty język, ogranicza się popyt na ciepło redukując niektóre parametry w węźle cieplnym, bez utraty komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Jeden stopień w pomieszczeniach mniej podczas całego sezonu grzewczego to zmniejszenie zużycia ciepła nawet do 10% , a za tym idą konkretne pieniądze jakich nie wydamy za ciepło, pomyślmy o tym….” - mówi Krzysztof Szaliński PEC - Gliwice Sp. z o.o.

Również w 2023 roku PEC – Gliwice Sp. z o. o. odebrało nagrodę oraz Statuetkę dla Gliwic za zajęcie I miejsca w kategorii “Aspirujący Innowator roku w dziedzinie ciepłownictwa ”. Celem Konkursu było wyłonienie oraz nagrodzenie gmin najbardziej zaangażowanych w modernizację sektora energii, przyczyniających się do realizacji założeń polityki energetyczno-klimatycznej.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o. jest beneficjentem nagrody, dzięki prowadzeniu zrównoważonej transformacji energetycznej w Gliwicach min za projekty. 
- rozbudowa istniejącej ciepłowni o blok parowy z kotłem wielopaliwowym wytwarzającym ciepło i energię elektryczną (Park Zielonej Energii),
– zabudowa przemysłowego pola solarnego w postaci ciepłowniczych kolektorów słonecznych wraz z magazynem ciepła na 12 mln litrów wody,
– budowa instalacji służącej do odzysku ciepła zawartego w ściekach komunalnych – zadanie realizowane wspólnie z PWiK.

„Nagrody, które Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o. otrzymało w minionym roku - są nie tylko uznaniem dla osiągnięć Załogi i Zarządu, ale też motywacją do dalszego rozwoju i realizacji sprecyzowanych, przeliczonych, innowacyjnych planów transformacji energetycznej na następne kilka lat. A te kolejne 6 lat dla Spółki będzie najważniejsze w całej historii ” mówi Krzysztof Szaliński Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o.

Materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj