Jednym z priorytetowych obszarów badawczych gliwickiej uczelni jest ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka. Jego zapleczem stanie się otwarte 31 stycznia centrum oraz wirtualne laboratorium, składające się z zespołów badawczych, zlokalizowanych na różnych katedrach politechniki. 
Prace skoncentrują się wokół  czynników wpływających na zmianę klimatu, prognozowania i adaptacji do zmian klimatycznych. W badaniach prowadzonych przez naukowców zostanie wykorzystane mobilne laboratorium pomiarów imisji zanieczyszczeń powietrza. 

Samochód, wyposażony m.in. w specjalistyczne analizatory, miernik pyłu zawieszonego, zestaw meteo, umożliwi wykonywanie badań bezpośrednio w terenie. 

Podczas uroczystego otwarcia ośrodka prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, przypomniał, że działania centrum mają swoją genezę w 2014 r., w badaniach pracowników Instytutu Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych, jednakże idea jego utworzenia narodziła się w roku 2018, podczas wizyty dr. Bertranda Piccarda – podróżnika, innowatora, doktora honoris causa Politechniki Śląskiej. 

Do współpracy przy utworzeniu COKiŚ uczelnia zaprosiła miasto oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. List intencyjny w tej sprawie podpisano w 2018. 

- Idea utworzenia Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska pojawiła się rok temu, niemal równolegle, gdy ogłaszaliśmy pomysł uruchomienia Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. Dobrze widzieć, że w tak krótkim czasie udało nam się przejść od słów do czynów. Niedawno rozpoczęto  nabór wniosków do funduszu. Dzięki niemu uczelnie takie jak Politechnika Śląska mogą pozyskać pieniądze na organizację zajęć ze światowej klasy naukowcami – mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.  

- Główną misją centrum jest działalność naukowo-dydaktyczna i promocja innowacyjnych technologii w obszarze ochrony klimatu i środowiska. Zdecydowaliśmy się, że umieścimy je w Centrum Nowych Technologii, gdzie znajduje się kilka katedr, prowadzących intensywne badania na rzecz klimatu i ochrony środowiska – wyjaśnia prof. Mężyk. 

Kontrola zmian klimatycznych, działania na rzecz ochrony środowiska oraz badania nad systemem energetycznym są priorytetami w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i wsparcia miast regionu śląskiego. 

– Gliwice pragmatycznie podchodzą do tego rodzaju działań. Z jednej strony chciałbym zaoferować przestrzeń miasta jako miejsca, w którym można robić badania, doświadczenia. Z drugiej strony oczekuję, że centrum przyniesie nam rozwiązania i podpowie, jak dawać sobie radę z problemami ochrony klimatu i czystości powietrza – tłumaczył Adam Neumann, prezydent Gliwic. 

Wśród celów centrum znajduje się edukacja oraz angażowanie studentów uczelni, uczniów Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej i szkół podstawowych w działania na rzecz ochrony klimatu oraz środowiska. Zaplanowano wykłady i zajęcia poświęcone m.in. zagadnieniom związanym z efektem cieplarnianym, prognozami wzrostu temperatury atmosfery Ziemi, zahamowaniem zmian klimatycznych.

– Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska to interdyscyplinarna przestrzeń, dlatego też zapraszamy do współpracy nie tylko naukowców i studentów z Politechniki Śląskiej, ale także wszystkie instytucje zainteresowane tą tematyką oraz władze samorządowe, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, jak i wszystkie miasta zlokalizowane w regionie – mówił rektor. 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj