Zarówno w nowo powstających, jak i już istniejących budynkach wilgoć jest poważnym problemem, który trzeba zwalczyć.

Wpływa bowiem zarówno na jakość i trwałość wykonanych prac wykończeniowych, jak i na zdrowie i samopoczucie pracowników budowlanych a później mieszkańców. Jeśli nie uda nam się jej wyeliminować może doprowadzić do pękania tynków, odklejania się tapet i płytek a w późniejszym etapie do rozwoju zagrzybienia.

Na szczęście, istnieją rozwiązania, dzięki którym możemy pozbyć się wilgoci. Jednym z najskuteczniejszych są nowoczesne osuszacze powietrza. Czym się charakteryzują i jakie mają mocne oraz słabe strony? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Czym są osuszacze powietrza?

Jak sama nazwa wskazuje jest to urządzenie, którego rolą jest osuszanie powietrza wewnątrz pomieszczeń ze znajdującej się w nim wilgoci. Osuszacze budowlane to jeden z rodzajów tych urządzeń, który charakteryzuje się największą wydajnością. Osuszacze te mogą być stosowane zarówno podczas trwania prac budowlanych i wykończeniowych, jak i po ich zakończeniu.

Rodzaje osuszaczy

Istnieje wiele różnych rodzajów osuszaczy budowlanych, warto jednakże wymienić dwa najważniejsze. Pierwszy z nich to osuszacze kondensacyjne, które swoją budową przypominają systemy klimatyzacyjne lub lodówki. W tym typie urządzeń znajdziemy kondensator, który spręża powietrze, dwa wymienniki ciepła (jeden grzejący, drugi chłodzący) oraz wentylator. Osuszacze kondensacyjne charakteryzuje bardzo dobra wydajność i świetnie sprawdzają się w przypadku pomieszczeń, w których poziom wilgotności jest naprawdę wysoki.

Drugim rodzajem osuszaczy powietrza są osuszacze adsorpcyjne, które (jak sama nazwa wskazuje) wykorzystują zjawisko adsorpcji czyli gromadzenia się wilgoci na powierzchni adsorbentu czyli specjalnej substancji przyciągającej wilgoć. W domowych urządzeniach wilgoć ta jest gromadzona. W przypadku urządzeń budowlanych obieg powietrza usuwa ją poza pomieszczenie.

Zalety i wady osuszaczy powietrza

Wykorzystywanie budowlanych osuszaczy powietrza ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają one nam skrócić czas związany z wykończeniem budynku (przykładowo, dzięki nim gładź gipsowa czy farby będą schły szybciej). Poza tym chronią nas przed rozwojem szkodliwej pleśni oraz innych grzybów i chorobotwórczych bakterii.

Niestety, urządzenia te nie są również pozbawione wad. Do najczęstszych z nich zalicza się duże zużycie prądu oraz głośną pracę. Aby tego uniknąć warto dokładnie sprawdzić parametry osuszacza przed jego zakupem.

Funkcje dodatkowe, które warto mieć

Dzisiejsze osuszacze budowlane mogą być wyposażone w szereg funkcji dodatkowych, które zwiększają ich skuteczność. Wśród tych, które warto mieć w swoim urządzeniu wymienić możemy między innymi higrometr, czyli miernik wilgotności, higrostat, czyli regulator poziomu wilgotności oraz licznik godzin.

Podsumowując, osuszacze budowlane to niezwykle skuteczne urządzenia, dzięki którym możemy poradzić sobie z problemem bardzo dużej wilgotności. Nic więc dziwnego, ze są coraz częściej wykorzystywane na budowach.Odpowiednio dobrane urządzenie daje pewność, że problem wilgoci zostanie rozwiązany.


Artykuł partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj