Podczas Industriady w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego przeniesiemy się w lata 20. XX w., gdy świat oszalał na punkcie charlestona.
Ale nim rzucimy się w wir tańca, dowiemy się, jak w tamtych latach  funkcjonowała odlewnia oraz poznamy sylwetki współpracujących z nią rzeźbiarzy, m.in.: Petera Lippa, Kurta Bimlera, Augusta Reissnera, Hannesa Breitenbacha. Zobaczymy ich dzieła - rzeźby, plakiety i inne realizacje,  znajdujące się w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Odkryjemy też nowe style, tematy czy techniki, pojawiające się w sztuce na początku lat 20. i rozwijające w latach 30.

Podczas wykładu i pokazu mody zaprezentowane zostaną stroje z lat 20. XX w., w które chętnie ubierały się również gliwiczanki. W czasie warsztatów będzie można wykonać wieczorową opaskę z piórami, zdobiącą kobiecą głowę podczas szalonych zabaw oraz elegancką bransoletkę w stylu Chanel. Pokazy grupy tanecznej rozgrzeją atmosferę, a lekcje tańca sprawią, że każdy uczestnik pozna podstawowe kroki charlestona. Po takich przygotowaniach nie pozostanie już nic innego, jak oddać się wspólnej zabawie w rytmach tradycyjnego jazzu. 

Podczas tematycznego oprowadzania (11.00-11.45, 13.00-13.45, 14.45-15.30), zaprezentowane zostaną osiągnięcia sztuki dwudziestolecia, na przykładzie odlewów artystycznych pochodzących z gliwickiej odlewni. Autorami projektów i powstałych na ich podstawie odlewów byli znakomici rzeźbiarze: Peter Lipp, Kurt Bimler, August Reissner i Hannes Breitenbach. Awangardowe, ekspresjonistyczne treści i formy pojawiły się na plakietach i statuetkach, które prezentują sportowców, przedstawicieli różnych zawodów oraz wybitne postaci. 

Osobną kategorię stanowią plakiety pamiątkowe wydawane z okazji zjazdów, rocznic, świąt, nowego roku czy renowacji obiektów. Ciekawostką są przestawienia baśniowych motywów oraz scen inspirowanych podaniami i przypowieściami, które odnajdziemy na ażurowych plakietach. 
Po wystawie stałej oprowadzać będzie Jolanta Wnuk – historyk sztuki, kustosz Muzeum w Gliwicach. W oprowadzaniu może wziąć udział 40 osób, które zgłoszą się pierwsze.  

Od 11.45 do 12.45 - „Chłopczyce i elegantki”, pokaz mody z prelekcją. Połączenie elegancji z wygodą od zawsze było marzeniem każdej kobiety. W latach 20. słynne chłopczyce strojem wyrażały niezależność, a jednocześnie zadawały szyku i emanowały drapieżną elegancją. Podczas pokazu mody będzie można poznać jedną z najbardziej charakterystycznych dekad w historii mody. Prezentacja oryginalnych i zrekonstruowanych strojów czy dodatków przybliży kobiecy styl ubioru z tamtego okresu, a prelekcja pozwoli na poznanie genezy estetyki lat 20. oraz przyjrzenie się materiałom źródłowym - zdjęciom, filmom i żurnalom. Pokaz mody z prelekcją przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz. W pokazie może uczestniczyć 70 osób, a odbędzie się on w hali przylegającej do wystawy stałej.

Od 13.00 do 15.00 warsztaty, podczas których wykonamy wieczorową opaskę na włosy. Będzie to też okazja, by stworzyć elegancką bransoletkę, inspirowaną stylem Coco Chanel, tzw. cuff bracelet (projektantka spopularyzowała ją w latach 20). Warsztaty poprowadzi Joanna Puchalik - historyk z Muzeum w Gliwicach.

Charleston solo, czyli warsztaty tańca rozpoczną się o 15.00 i potrwają do 15.30. Poznamy podstawowy krok charlestona solo – tańca modnego w latach dwudziestych. Lekcję poprowadzą instruktorzy ze Studia Tańców Swingowych Swing City. W warsztatach może wziąć udział 50 osób. Przeznaczone są dla młodzieży powyżej 12. roku życia.

15.30 – 15.45, 17.45 – 18.00  Tańce z lat 20. i nie tylko - pokaz
W czasie pokazu tańców zaprezentowane zostaną autorskie układy charlestona oraz Lindy Hop w parach. Nie zabraknie też kultowych układów solowych pochodzących prosto ze Złotej Ery Swingu. Całość uzupełniona zostanie krótkim przedstawieniem historii tańców jazzowych. W pokazach wystąpią tancerze ze Studia Tańców Swingowych Swing City.

15.45 – 16.15 Charleston w parach- warsztaty tańca 
W czasie warsztatów uczestnicy poznają podstawowy krok charlestona – tańca, na punkcie którego  świat oszalał w latach dwudziestych. Następnie zatańczą go w parach, co będzie doskonałym pretekstem do omówienia roli komunikacji w tańcu. Na zakończenie uczestnikom pokazane zostaną figury, które mogą urozmaicić taniec. Lekcję tańca poprowadzą instruktorzy ze Studia Tańców Swingowych Swing City.

A między 16.15 a 17.45 potańcówka w rytmie charlestona, na której będą królować najlepsze taneczne przeboje Złotej Ery Swingu, poczynając od charlestona, przez lindy hop, a kończąc na rock & roll'u.  Może w niej uczestniczyć 100 osób. 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny i bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Muzeum w Gliwicach zaprasza!

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj