W ten szczególny czas zadumy wspominamy osoby znane w Gliwicach i powiecie, które ze smutkiem, a czasem i wielkim zaskoczeniem, żegnaliśmy w roku 2019. To Piotr Wieczorek - wiceprezydent Gliwic, Krzysztof Skowron - komendant policji, Maria Nowak-Kowalska - lekarka i samorządowiec, Adam Szczypka - były wiceprezydent Knurowa, Angel Perez Garcia - były trener Piasta Gliwice.
* Piotr Wieczorek, wiceprezydent Gliwic
odszedł w lutym, po długiej chorobie

Miał 55 lat, był wieloletnim pierwszym zastępca prezydenta Gliwic. To on tworzył w naszym mieście struktury Unii Polityki Realnej oraz Platformy Obywatelskiej. Był aktywnym samorządowcem, wiele lat członkiem zarządu miasta, ściśle współpracował z prezydentem Zygmuntem Frankiewiczem – jego zastępcą został w  roku 2002. 
Prywatnie - ojciec czwórki dzieci, wielki kibic Piasta Gliwice, wielbiciel sportu i zagorzały rowerzysta. Jego oczkiem w głowie był stadion piłkarski przy ul. Okrzei - miał wielki udział w jego powstaniu. Nie krył też satysfakcji, że udało się wybudować w Gliwicach baseny oraz potężną halę widowiskowo-sportową Arena. Dbał o sportowców i zaplecza treningowe, czynnie uczestniczył w życiu Piasta. To, że nasi piłkarze znaleźli się w Ekstraklasie, jest przede wszystkim jego zasługą.   

* nadkom. Krzysztof Skowron, komendant policji 
zmarł tragicznie w lipcu 

Wiele lat pracował w gliwickim garnizonie, był mieszkańcem osiedla Sikornik. Służył w pionie kryminalnym komendy miejskiej w Gliwicach, jako oficer dyżurny w Knurowie, a po ukończeniu studiów oficerskich objął stanowisko komendanta komisariatu w Łabędach, potem w Pyskowicach. Jego ostatnie stanowisko to komendant powiatowy w Mikołowie. 
Był członkiem IPA (międzynarodowe stowarzyszenie policji), zbierał policyjne czapki z całego świata, grał w piłkę nożną. Zapamiętany jako zawsze uśmiechnięty, lubiany przez przełożonych, szanowanym przez podwładnych, znany z elegancji. 
Dwa lata temu kupił motocykl - na nim zwiedzał Polskę i Europę, na nim też odszedł. Jechał drogą krajową od strony Sandomierza w kierunku Krakowa, gdy na skrzyżowaniu w miejscowości Wełnin pierwszeństwa nie ustąpił mu kierowca toyoty. Skowron był reanimowany prawie godzinę, niestety, nie udało się go uratować. Miał 45 lat. 

* Maria Nowak-Kowalska, lekarka i samorządowiec
odeszła w lipcu, po długiej i trudnej chorobie

Dla przyjaciół – Maryna. Mieszkanka Toszka, radna rady powiatu gliwickiego i członek jego zarządu, wiceburmistrz Toszka, prezes zarządu Stowarzyszenia Wychowanków i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach, członek Stowarzyszenia „Toszek-Nasza Gmina”, autorka wielu artykułów, współautorka książek, osoba o niezwykle dobrym sercu, zawsze w biegu, niosąca pomoc, propagatorka lokalnej historii i kultury, roześmiana, rozgadana, broniąca swoich racji. 
Zawodowo była stomatologiem, prywatnie mamą trójki dzieci, babcią i żoną lubianego matematyka z pyskowickiego liceum. Miała doskonałe pióro, o czym mogli się przekonać jej koledzy z zarządu powiatu, bowiem na koniec kadencji każdy dostał od Maryny wierszyk napisany na swoją cześć. O jej pisarskich talentach mogli się także przekonać czytelnicy lokalnych gazet, w których pięknie pisała o znanych ludziach z gminy Toszek. 
Gdy ciężko zachorowała, o swoim cierpieniu potrafiła rozmawiać, podnosząc innych na duchu.  

* Adam Szczypka, doświadczony samorządowiec,
zmarł w sierpniu po długiej chorobie

W latach 1994-1998 sprawował mandat radnego Knurowa, a w 2002 roku, na cztery lata, objął fotel zastępcy prezydenta miasta, odpowiedzialnego za rozwój infrastrukturalny gminy, urbanistykę, architekturę, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, restrukturyzację, gospodarkę nieruchomościami i geodezję oraz gospodarkę mieszkaniową i zarządzanie zasobami lokalowymi. W latach 2006-2008, z wyboru radnych powiatu, pełnił funkcję starosty. 
Miał 63 lata, był mężem, ojcem i dziadkiem, absolwentem wydziału budownictwa Politechniki Śląskiej, wiele lat zawodowo związanym z górnictwem – tam też wrócił po zakończeniu służby w samorządzie terytorialnym. 

* Angel Perez Garcia, trener Piasta Gliwice
zmarł w październiku po długiej chorobie

62-letni Hiszpan, były piłkarz Realu Madryt, mający za sobą także występy w reprezentacji swojego kraju. W latach 2014-2015 związany z naszym miastem jako trener Piasta Gliwic. Bardzo (szczególnie) lubiany przez kibiców gliwickiej drużyny, zawsze uśmiechnięty, chętny do rozmowy. Pod jego okiem  niebiesko-czerwoni odnieśli kilka historycznych zwycięstw, z takimi drużynami jak Górnik Zabrze, Legia Warszawa czy Lech Poznań. 
Miał żonę, osierocił dwóch synów. Zmarł w Madrycie, po chorobie nowotworowej. 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj