Nietypowy, ale ciekawy sposób wybrano na prezentację historii uczelni w rocznicę jej 75-lecia. Na Akademickiej pojawiły się murale z fotografiami ukazującymi politechnikę w dwóch czasowych perspektywach – wczoraj i dziś.  
- Tradycja i potencjał dwóch odmiennych kulturowo, ale bogatych w doświadczenia, wartościowe wzorce i dorobek regionów – Kresów Wschodnich i Górnego Śląska – łączą się w murach Politechniki Śląskiej. To tutaj swoją dydaktyczną i badawczą misję kontynuowali profesorowie przedwojennej Politechniki Lwowskiej. To na Politechnice Śląskiej wiedzę i kompetencje od pokoleń zdobywa wielu młodych ludzi  - wyjaśnia prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, pomysłodawca przedsięwzięcia.   

Galeria wielkoformatowych zdjęć ukazuje początki, rozwój i współczesność jedynej uczelni badawczej na Śląsku. Co więcej, wiele z tych ujęć prezentowanych jest po raz pierwszy. Na archiwalnych fotografiach utrwalono nie tylko najważniejsze wydarzenia, ale także uczelnianą codzienność. 

- Epidemia spowodowała, że nie mogliśmy przeprowadzić uroczystości tak, jak zaplanowaliśmy. Zależało nam, by mimo utrudnień pokazać, jacy jesteśmy, jaka jest nasza historia. Murale stanowią więc symbol otwarcia uczelni na społeczeństwo. Mają przyciągnąć uwagę przechodniów.  Można na nich zobaczyć zarówno pierwsze dni na uczelni profesorów lwowskich, jak i samolot symbolizujący ostatnie osiągnięcia - tak o założeniach wystawy w plenerze mówi rektor. 

Kompozycja każdego elementu jest czytelna: fotografia plus krótki tekst – komentarz    do przedstawianych scen, osadzający zdjęcie na osi czasu. Murale zaprojektował prof. Klaudiusz Fross, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

• 24 maja 1945 roku Prezydium Krajowej Rady Narodowej wydało dekret powołujący Politechnikę Śląską. 

• 21 czerwca 1945 r. pomiędzy władzami Gliwic i Politechniki Śląskiej podpisano porozumienie o utworzeniu dzielnicy akademickiej i przekazaniu na jej potrzeby gmachów użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych.

• Politechnika Śląska miała swój statek? M/S Politechnika Śląska był dużym masowcem o długości ponad 221 m i szerokości ponad 32 m. Jego załoga liczyła prawie 50 osób. Pływał aż do czerwca 1980 roku. 

• Gliwicka „superjednostka” to jeden z najdłuższych budynków w Polsce? Mierzy 250 metrów! Autorami projektu są W. Buć, N. Juzwa, A. Lisik i G. Drzymała. Powstał jako siedziba dwóch wydziałów: ówczesnego mechaniczno-energetycznego i mechanicznego-technologicznego.

• Najwięcej naukowców ze Wschodu przyjechało do Polski w latach 1945-1946. Przybywali nie tylko do Gliwic, ale także innych miast uniwersyteckich, jak Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Wśród wybitnych uczonych, którzy dołączyli do Politechniki Śląskiej, znaleźli się między innymi profesorowie: Stanisław Brzozowski, Włodzimierz Burzyński, Stanisław Fryze, Wiktor Jakób, Zygmunt Klemensiewicz, Stanisław Łukasiewicz, Stanisław Ochęduszko.


Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj