Międzynarodowy Gliwicki Festiwal Gitarowy jest już światową marką, a wykonawcy tegorocznej, 21. edycji  – głównie duety gitarowe - zaprezentują słuchaczom niezwykle różnorodny program. Pojawią się muzycy z Polski, i to już na pierwszym koncercie 3 listopada, z Włoch, Hiszpanii  i Brazylii.
Przed nami cztery koncerty – 3, 10, 17 i 24 listopada o godz. 18.00,  a dyrektor artystyczny i twórca festiwalu Gerard Drozd zaprasza na nie do centrum edukacyjnego im. Jana Pawła II. 
 
3 listopada usłyszmy Erlendis Quartet - polski kwartet gitarowy, który w niecałe pięć lat od swojego powstania  stał się najczęściej nagradzanym zespołem tego typu w historii. 

Członkowie Erlendis Quartet zawsze traktowali konkursy jako zło konieczne, a udział w nich jako wymóg dzisiejszego rynku muzycznego. Ta postawa przyniosła nadspodziewanie dobre efekty, jak pierwsze miejsce w Konkursie Muzyki Kameralnej Programu Drugiego Duńskiego Radia (Dania, 2017), pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Zespołów IEC GFA (USA, 2017),  Nagrodę Specjalną w Konkursie Muzyki Kameralnej „Orlando” (Holandia, 2016) oraz wiele innych.  

Do dziś kwartet odwiedził z koncertami USA, Kanadę, Niemcy, Włochy, Holandię, Hiszpanię, Łotwę, Ukrainę, regularnie występuje w Polsce i Danii. W języku islandzkim „erlendis” oznacza „poza granicami” i znajduje to odbicie w filozofii zespołu sięgającego po bardzo różnorodną muzykę. 

Kwartet powstał w 2013 roku na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Karol Mruk i Wojciech Jurkiewicz studiowali pod kierunkiem Łukasza Kuropaczewskiego. W rok po założeniu do grona pedagogów dołączył Karol Marianowski, wiolonczelista Penderecki Piano Trio.  W latach 2015-2017 członkowie kwartetu studiowali w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, na podyplomowych studiach z zakresu muzyki.  Zespół ukończył uczelnię w listopadzie 2017 roku, uzyskując najwyższą ocenę. Przez lata swoich studiów muzycy Erlendis Quartet mieli lekcje z członkami wybitnych zespołów kameralnych, jak Artemis Quartet, Belcea Quartet, Vogler Quartet, Faure Quartet, Lafayette String Quartet, Berlin Piano Trio oraz z artystami legendarnych wytwórni, jak Deutsche Gramophone lub EMI.

10 listopada program „Together” dwóch czołowych włoskich wirtuozów gitary klasycznej. Giulio Tampalini i Christian Saggese byli wielokrotnie nagradzani na konkursach międzynarodowych i można śmiało powiedzieć, że wyróżniają się silną osobowością artystyczną. Debiut duetu miał miejsce na tegorocznym Festiwalu Muzycznym w Pordenone. Było to światowe prawykonanie transkrypcji na dwie gitary, opracowane przez Daniele Fabio, słynnego Concerto in Re op. 99 na gitarę i orkiestrę, które skomponował w 1939 roku  Mario Castelnuovo-Tedesco. 

Guliano Tampalini zaliczany jest przez znawców do grona innowacyjnych interpretatorów. Z najwyższą notą ukończył Konserwatorium im. G. F. Ghedini w Cuneo.  Dwukrotnie wyróżniono go statuetką "Złota gitara” za płytę z muzyką Francisco Tarregi oraz płytę z utworami na sopran i gitarę Mario Castelnuovo-Tedesco. Regularnie koncertuje w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych, z programami solowymi, kameralnymi oraz z koncertami z orkiestrą. 

Nagrał liczne płyty kompaktowe z muzyką takich kompozytorów, jak: Berio, Rodrigo, Castelnuovo-Tedesco, Villa Lobos, Llobet, Giuliani, Gilardino. Giulio Tampalini i Giovanni Podera są autorami oraz redaktorami serii zatytułowanej "Mistrzowie gitary”, publikowanej nakładem Edizioni Curci.  Tampalini jest profesorem gitary w Konserwatorium w Adria, dyrektorem Accademia della Chitarra di Brescia, regularnie udziela lekcji mistrzowskich w Europie i Azji. 

Hiszpański dziennik "El Pais” określił Christiana Saggese jako jednego z  najlepszych gitarzystów Europy. Grę na gitarze rozpoczął jako jedenastolatek,  pobierając prywatne lekcje u Candido Lodezzano. W 1994 r. ukończył studia z najwyższą notą w Conservatorio di Musica A.Vivaldi di Alessandria pod kierunkiem Angelo Gilardino.  Karierę solisty i kameralisty rozpoczął w 1992 r., koncertując w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Francji, Rosji, Anglii, USA i Japonii.

Regularnie udziela lekcji mistrzowskich podczas licznych festiwali. Nagrał kilka płyt, a swoje utwory dedykowali mu: Angelo Gilardino, Carla Rebora i John Carollo.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj