W porównaniu z innymi rejonami południowej Polski w Gliwicach oraz powiecie gliwickim nie odnotowano bardzo dużych szkód spowodowanych burzami oraz padającymi kilka dni deszczami. 
Od 17 do 22 czerwca strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach wyjeżdżali do interwencji 74 razy – więcej w powiecie (39), a w naszym mieście wzywano ich do 35 zdarzeń. 

Jeżeli chodzi o powiat, najczęściej skutki burz usuwano w Gierałtowicach, Knurowie oraz Sośnicowicach. 

– Większość przypadków dotyczyła drzew powalonych na jezdnię i chodniki lub złamanych gałęzi, niebezpiecznie zwisających, zagrażających przechodniom czy samochodom – relacjonuje kapitan Damian Dudek, rzecznik prasowy KM PSP Gliwice. – Uszkodzone zostały trzy auta, jedna elewacja domu oraz ekran dźwiękowy przy średnicówce na ul. Franciszkańskiej, na który spadł konar. W Pyskowicach z kolei uszkodzony był kabel telefoniczny. 

Straż pożarna wypompowywała wodę z ośmiu zalanych jezdni, ponad dwudziestu piwnic oraz garażów w domach jedno- i wielorodzinnych, z posesji, na których istniało zagrożenie podtopień domów, dwa razy zabezpieczała przed przeciekaniem dachy.

Poziom wody niebezpiecznie podniósł się w sześciu ciekach – albo niedrożne były rowy, albo nie zdążyły one przyjmować tak dużej ilości wody. 

Najgorzej pod tym względem wyglądało przy ul. Brzeg w Przyszowicach, gdzie potok zagrażał domostwom. Podobnie w Żernicy oraz Smolnicy – wszędzie tam strażacy zabezpieczali cieki workami z piaskiem czy rękawami przeciwpowodziowymi. 

(ms)

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • Tommw 2020-06-25 07:07:09
    Prosimy o zdjecie jak wygladala Wojtowianka na ktorej ma powstac gigantyczny betonowy polder. Miala moze 3cm glebokosci...