Znalezienie odpowiedniego okapu to nie lada wyzwanie – zwłaszcza gdy często gotujemy i zależy nam na jak najwydajniejszym filtrowaniu powietrza oraz zasysaniu powstającej wilgoci. Na co zwrócić uwagę, kupując okap? Czym różnią się jego poszczególne rodzaje? Ile powinien kosztować dobry okap? Wyjaśniamy.

Typ okapu a jego przeznaczenie

Do najpopularniejszych rodzajów okapów należą modele: kominowe, wertykalne, teleskopowe i wyspowe. Każdy z nich sprawdzi się w nieco innej kuchni.

Okap kominowyzawdzięcza swoją nazwę długiemu kominowi, który jest najważniejszą częścią urządzenia. Ze względu na duże rozmiary będzie on odpowiednim rozwiązaniem dla kuchni o większej powierzchni. Okapy kominowe są stosunkowo niedrogie; koszt najtańszych modeli nie przekracza 300 złotych. Jeśli często gotujesz i szukasz urządzenia o wysokiej wydajności, lepiej zdecyduj się na model przynajmniej kilkaset złotych droższy. Będziesz mieć wtedy pewność, że bez problemu poradzi on sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami.

Alternatywą dla okapu kominowego może być okap wertykalny,który dzięki skośnej obudowie pozwala zaoszczędzić nieco miejsca. Jego cena jest jednak wyższa i wynosi zazwyczaj od 500 do nawet 2300 złotych.

Okap teleskopowy, czyli ruchomy panel, który montuje się tuż pod wiszącą nad kuchenką szafką, przypadnie do gustu wszystkim posiadaczom niewielkich kuchni do zabudowy. Korzystanie z takiego okapu jest wyjątkowo proste. Wystarczy delikatnie go wysunąć i poczekać, aż pochłonie powstałe zabrudzenia.

Ostatnim z najchętniej kupowanych rodzajów okapów są okapy wyspowe, które na tle pozostałych modeli odznaczają się nieprzeciętnie dużą wydajnością. W ciągu 60 minut mogą przefiltrować one nawet 900 m3. Z racji dużych gabarytów sprawdzą się w domach jednorodzinnych lub przestronnych kuchniach połączonych z jadalnią.

Jak oszacować, jaka wydajność okapu będzie nam potrzebna?

Aby mieć pewność, że wydajność Twojego okapu będzie wystarczająca, sześciokrotnie pomnóż kubaturę swojej kuchni. Przykładowo dla kuchni o powierzchni 10 m2i wysokości sufitu 2.5 m (czyli 25 m3) wydajność będzie oscylować ona wokół 150 m3. Standardowy okap filtruje w czasie godziny około 500 m3i z powodzeniem można kupić go do kuchni średniej wielkości.

Poziom hałasu

Kolejną z rzeczy, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie okapu, jest poziom natężenia dźwięku. Zbyt głośne urządzenie na dłuższą metę może okazać się irytujące i przyczynić się do bólów głowy. Najcichsze okapy kuchenne generują hałas na poziomie poniżej 55 dB. Znajdziesz je w ofercie takich firm jak Siemens, Bosch czy VDB.

Jaki okap kuchenny wybrać – podsumowanie

Kiedy urządzamy kuchnię, zakup okapu zostawiamy sobie dopiero na sam koniec remontu. Warto jednak przemyśleć jego wybór odpowiednio wcześniej, dzięki czemu z łatwością dopasujemy go do swoich warunków mieszkaniowych. Dobrze dobrany okap będzie służyć Ci przez co najmniej kilka najbliższych lat. Sprawdź ofertę okapów kuchennych i wybierz idealny dla siebie model.

Materiały partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj