Laureat Nagrody Nobla prof. Brian Kobilka został 54. Doktorem Honoris Causa Politechniki Śląskiej i jednocześnie pierwszym, który jest laureatem Nagrody Nobla. Naukowiec otrzymał ją w 2012 roku wraz Robertem Lefkowitzem za badania receptorów sprzężonych z białkami G. Badania te przyczyniły się do znacznego postępu w biologii komórki i medycynie.

Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa odbyła się 30 maja 2023 roku, w dniu urodzin profesora. Laureata wraz z małżonką Tong Sun Kobilka, oraz przybyłych do Centrum Edukcyjno-Kongresowego gości, powitał rektor Uczelni prof. Arkadiusz Mężyk.

- Nasza uczelnia honoruje dziś najwyższą godnością akademicką człowieka poświęcającego się z ogromną pasją i zaangażowaniem działaniom na rzecz rozwoju medycyny oraz ochrony zdrowia. Wybitnego lekarza, biologa molekularnego, badacza i naukowego wizjonera, który dzięki talentowi i ogromnej wiedzy a także niezachwianej wierze w sukces, poparty wytrwałością i konsekwencją, dokonał przełomowego odkrycia. Zmieniło ono stan badań w naukach medycznych i przeniosło na nowy, dotychczas nieosiągalny poziom, leczenie oraz farmację i farmakologię. Włączenie pana profesora do grona Doktorów Honorowych Politechniki Śląskiej to dla naszej wspólnoty akademickiej ogromny zaszczyt, dotychczas nie honorowaliśmy tą godnością Laureata Nagrody Nobla - mówił prof. Arkadiusz Mężyk.

Rektor wyraził nadzieję, że wizyta prof. Kobilki na Śląsku będzie okazję do nawiązania współpracy. - Jestem przekonany, że spotkania na Politechnice Śląskiej oraz w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą okazją do jeszcze lepszego wzajemnego poznania się oraz zaprezentowania potencjału i ambicji Politechniki Śląskiej oraz śląskiego środowiska naukowego. Cieszę się, że możemy wymienić się doświadczeniami, liczę, iż otworzy się przed nami wiele nowych obszarów kooperacji naukowo badawczej, w tym ten z wykorzystaniem naszej nowoczesnej infrastruktury i zasobów ludzkich w zakresie inżynierii biomedycznej – powiedział rektor.

Promocję rozpoczął prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk, który wygłosił także laudację. - Profesor Kobilka dołącza do grona wybitnych profesorów i twórców z uczelni i jednostek badawczych – zagranicznych oraz polskich, których Politechnika Śląska wyróżniła tym zaszczytnym tytułem. W minionych kilku latach otrzymali go Bertrand Piccard z Solar Impuls Foundation, Jurij Bobalo z Politechniki Lwowskiej oraz Methin Akay z University of Houston. Bohater dzisiejszej uroczystości, to postać symboliczna, niezwykle ceniona w świecie za swoje osiągnięcia o olbrzymim znaczeniu dla ratowania zdrowia i życia ludzi, podziwiana za działalność naukową, innowacyjną, organizacyjną i społeczną, jednocześnie osoba bardzo życzliwa naszej Uczelni. Cieszę się, że to właśnie mi przypadł w udziale zaszczyt promowania na Politechnice Śląskiej pana profesora Briana Kobilki – mówił prof. Pawełczyk.

Prorektor przytoczył biografię prof. Brian Kobilki, jak również podkreślił wielką wiarę i determinację tego wybitnego naukowca. - Profesor Kobilka postawił sobie cel badawczy, w którego osiągnięcie wątpił świat nauki. Jego droga badawcza przypomina historię największych odkryć naukowych – osiągnięć laureatów Nagrody Nobla. Jak wyraził się prezydent Stanford University, Professor John Hennessy, profesor Kobilka poświęcił swoją karierę odkrywaniu tajemnic życia, pokonując różne przeszkody, wierząc mimo braku sukcesu w badaniach przez wiele lat, że kiedyś nastąpi przełom. Sam profesor Kobilka przyznał podczas jednego z wystąpień, że nieudany eksperyment jest tylko wówczas zupełnie bezużyteczny, jeśli nie wyciągnie się z niego wniosków – mówił prof. Pawełczyk.
W 2012 roku profesor Brian Kobilka wraz z profesorem Robertem Lefkowitzem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za pracę nad receptorami sprzężonymi z białkami G. Szacuje się, że odkrycie prof. Briana Kobilki znajduje zastosowanie w ok. 40% produkowanych współcześnie leków.

Profesor Kobilka był świadomy znaczenia swojego odkrycia. Postanowił zaangażować się wraz z żoną Tong Sun Kobilka, w jego dalszy rozwój, aby jak najpełniej wykorzystać możliwości jakie stwarza ono nowoczesnej medycynie. Założył firmę biotechnologiczną ConfometRx, która skupia się na rozwoju technologii odkrywania leków opartych na GPCR, a także Kobilka Institute of Innovative Drug Discovery w Hong-Kongu. Organizuje GPCR Workshop poświęcony współpracy nauki z przemysłem, wspierając opracowywanie terapii dla receptorów sprzężonych z białkami G . 
W laudacji prof. Pawełczyk wspomniał także o działalności charytatywnej prof. Kobilki. - W działalności naukowej i życiu profesora szczególnie widoczna jest troska o człowieka, nie tylko w sensie medycznym. Spotyka się z naukowcami, ze studentami, inspiruje, zachęca, doradza, lecz nie narzuca, przestrzega przed wątpieniem we własną intuicję, zachęca do niestandardowego myślenia i wykorzystania wszelkich możliwości współpracy. Profesor Kobilka uważnie obserwuje świat i nie godzi się z krzywdą, która dotyka ludzi i narody, głośno o niej mówi i działa. Przed wieloma laty pracował w Szpitalu Weteranów, leczył ciężko chorych na oddziale intensywnej terapii. Obecnie, poruszony wojną w Ukrainie często wyrażał się z wielką troską o cierpieniu ludzi, z podziwem patrzył i doceniał pomoc, jaka płynie od naszego narodu – podkreślił prorektor.

Prof. Brian Kobilka założył fundusz Children of the Ukraine War Fund. W ramach organizowanego przez Kobilków międzynarodowego wydarzenia GPCR Workshop 2023, przeprowadził zbiórkę i zgromadził pokaźne środki finansowe, które już przekazał Politechnice Śląskiej z przeznaczeniem dla szpitala w Łucku w Ukrainie, gdzie przebywają dzieci – ofiary wojny.
Po laudacji JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk dokonał uroczystego aktu promocji prof. Kobilki poprzez nałożenie szarfy doktorskiej oraz wręczenie dyplomu. Po uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa, profesor Kobilka podziękował za przyznanie mu tego wielkiego wyróżnienia. - To dla mnie wielki zaszczyt. Kiedy zapytano mnie, czy chciałbym uzyskać tytuł Doktora Honoris Causa, założyłem, że będę częścią uroczystości zakończenia studiów i po prostu kolejną osobą, która otrzyma wyróżnienie. Nie spodziewałem się, że całe to wydarzenie będzie tylko dla mnie. Nigdy nie byłem tak zaszczycony. Pragnę szczególnie podziękować prof. Markowi Pawełczykowi za jego wysiłki, jego czas, cierpliwość. Jestem naprawdę bardzo zaszczycony i przyjmuję ten zaszczyt z onieśmieleniem - powiedział prof. Brian Kobilka, który w krótkim wykładzie zaprezentował także swoje badania naukowe.

Partnerem uroczystości nadania tytułu DHC Politechniki Śląskiej była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj