Sensacyjnie zakończył się ponowiony przetarg na dzierżawcę hali widowiskowo-sportowej Gliwice. Żaden z uczestników postępowania nie złożył oferty końcowej. To dla miasta prestiżowa porażka i problem z pytaniem „co dalej?”. 
W materiałach promocyjnych gigantyczny obiekt przy ul. Akademickiej żyje już koncertami, imprezami sportowymi, targami. Stanowi niejako symbol pozycji Gliwic – miasta sukcesu i zapowiedź dalszych osiągnięć, tym razem w ekstraklasie rozrywki i masowej kultury. Tyle widać z perspektywy ratusza. W optyce rynku wznoszona kosztem setek milionów złotych arena to żadna szansa na zarobek. Oferta, na którą nie ma zapotrzebowania.

Do takich wniosków prowadzą wyniki przetargów na operatora hali. Porażkę związaną z pierwszym razem, w 2014 r., urzędnicy złożyli na karb wygórowanych oczekiwań finansowych. Teraz trudno będzie tłumaczyć błędami fiasko kolejnego. Ratusz zapewniał, że przetarg został przygotowany z wyjątkową starannością. Odpowiedzialność za wybór spadła na gliwickie wodociągi, które zostały gospodarzem hali w budowie. 

Wieloetapowe postępowanie, ogłoszone 5 lipca ubiegłego roku, podzielono na dwie części. Pierwszy etap służył prześwietleniu potencjalnych dzierżawców pod kątem finansowym i dotychczasowego dorobku w zarządzaniu tego typu obiektami. Weryfikację przeszła firma Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości z Katowic (zarządza Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym) oraz dwie spółki z Warszawy: GIG i Wizja Multimedia. 

W dalszej części przedmiotem negocjacji były szczegółowe warunki dzierżawy. Przewidywanym okresem umowy – 15 lat. Właściciel hali oczekiwał, że operator weźmie na siebie finansowanie bieżącego utrzymania oraz, co najmniej w części, serwisowanie obiektu. Z tego rachunku wyłączono niebagatelną pozycję – koszty podatku od nieruchomości. 

Ale w innych miejscach, na przekór wnioskom z poprzedniego przetargu, wcale nie złagodzono kryteriów finansowych. Wręcz przeciwnie – dociśnięto jeszcze śrubę. W 2014 r. zaporowa okazała się cena dzierżawy hali, ustalona na minimum 90 tys. zł (brutto) miesięcznie. Dwa lata później oczekiwania z tego tytułu wywindowano na poziom 203 tys. zł. Licząc oczywiście na więcej – najbardziej na wyniku ważyło to, ile się da za dzierżawę. W dalszej kolejności to, jak dalece opuści stawki najmu obiektu dla imprez miejskich, przy czym czynsz nie mógł przekroczyć 24 tys. zł za dzień najmu hali turniejowej i 123 tys. zł za dzień najmu hali głównej.    

I tym razem oczekiwania okazały się na wyrost. Gdy 7 lutego minął termin składania ostatecznych ofert, okazało się, że nikt nie chce hali na takich warunkach. 

W związku z inwestycją robi się coraz bardziej nerwowo. Obiekt ma być gotowy przed wakacjami, a arena wciąż nie ma zarządcy. Tymczasem to na dzierżawcy opiera się powodzenie przedsięwzięcia. Urzędnicy przekonują, że doświadczony operator przyniesie w kieszeni gotowy kalendarz imprez na najbliższe sezony.  

Biorąc pod uwagę kłopoty z wyłonieniem zarządcy, sytuację przed skandalem ratują opóźnienia w budowie. Rozpoczęta w 2013 r. inwestycja jest spóźniona o dwa lata, a w związku ze stale powtarzającym się przesuwaniem terminów zakończenia prac nie ma pewności, że i ten najnowszy – II kwartał bieżącego roku – jest już ostateczny. Gdyby nie to, mogłoby się zdarzyć, że moloch, który wpędził Gliwice w dług na setki milionów, stoi pusty. 

W związku z poszukiwaniami operatora uciekły trzy lata, a sprawa, kluczowa dla sukcesu hali, wróciła do punktu wyjścia. Co w tych okolicznościach zrobi miasto? 

- Analizujemy różne możliwości wyjścia z zaistniałej sytuacji. Priorytetem pozostaje znalezienie profesjonalnego operatora hali. Rozważane jest ewentualne powtórzenie przetargu lub, z uwagi na czasochłonność tej drogi, sięgnięcie po tryb negocjacji – co bardziej prawdopodobne. Wszyscy mamy świadomość, że sprawa robi się gardłowa. Dlatego aktualne pozostaje wyjście awaryjne. Może się zdarzyć, że na okres przejściowy prowadzenie hali zostanie powierzone miejskiej spółce, na przykład powołanej specjalnie do tego celu – informuje Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

(pik)

Budowana w miejscu stadionu XX-lecia hala widowiskowo-sportowa ma być, jak już ruszy, jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Na powierzchni ponad 5,6 ha powstanie arena wielkości dwóch Spodków. W skład kompleksu wejdą hale główna i treningowa, budynek fitness, zewnętrzny garaż wielopoziomowy. Przy ul. Akademickiej powstaje miejsce koncertów, wielkich imprez sportowych, wydarzeń. Hala pomieści ponad 15 000 widzów. Budowa kosztuje, razem z wyposażeniem oświetleniowym i nagłośnieniowym, ok. 360 mln. Pierwotnie planowano oddanie obiektu na wiosnę 2015 r. Wykonawcą jest firma Mirbud ze Skierniewic. 
wstecz

Komentarze (35) Skomentuj

 • marcin 2017-02-18 11:00:34
  Przedłuży się budowę o kolejne 2 lat. Przed wyborami sprawa nie może się wydać. Trzeba udawać przed gliwiczanami, że wszystko jest w porządku. Poza tym zawsze można zastosować plan B. Powołać spółkę miejską, która będzie pompowana z podatków gliwiczan na dziesiątki milionów. Obsadzić spółkę swoimi ludźmi. Nie będzie to pierwszy raz w Gliwicach.
 • Jaca 2017-02-18 12:47:26
  Słyszeliście o tym słynnym stadionie w Brazylii? Tym na którym się igrzyska odbywały. W tv pokazywali niedawno jak teraz wyglada. Ogromny moloch w kompletnej ruinie. Brak pieniedzy na jego utrzymanie , brak imprez i w efekcie nawet prąd odcięli bo nie bylo z czego płacić. No to ja jestem pewny na sto procent ze taka jest właśnie przyszłość hali Gliwice.
  • żenada 2017-02-18 14:04:06
   Tam przynajmniej przez krótki czas sie cos działo, igrzyska trwały, a w Gliwicach hala nie zaczęła jeszcze działać, a juz skończyła . ŻE NA DA
 • 50 lat w Gliwicach 2017-02-18 18:06:25
  a sałatę, rzodkiewkę ekologiczną na cały świat - nie można produkować - damy radę - mgr. P.Śl.
 • Mirek P. 2017-02-18 19:57:17
  Czułem że skończy się tak , że miasto będzie musiało to utrzymywać.
 • Hit Gliwic 2017-02-18 21:17:05
  "Mamy plan B (czytaj pozostaje wyjscie awaryjne)" brawo urzednicy z Panem Prezydentem na czele !!! Nie potrzeba byc magistrem inzynierem wystarczy miec tylko 7 klas szkoly podstawowej by stwierdzic, ze niektorzy porywaja sie tutaj z motyka na slonce. Koncerty, imprezy sportowe, targi - ile imprez tygo typu mozna w 1 roku urzadzic ?. Koncerty - Kto i za ile przyjedzie do Gliwic, imprezy sportowe - na Piasta przychodzi pare tysiecy ludzi, targi tylko jakie ? To wszystko kosztuje i do tego dochadza jeszcze koszty biezace (podatki, energia, woda itp). Mamy piekna hale - czyli finansowa studnie bez dna. Od kogo zaczac krytyke nie wiem. Wiem tylko tyle, ze ludzka glupota nie zna granic !!!
  • Zorro 2017-02-18 21:49:32
   Nie dodałeś jeszcze jednego : Katowice i Spodek za miedza , a dzięki DTŚ szybko tam dojedziemy. Po kij dwa takie obiekty w tak bliskim sąsiedztwie. Oto jest pytanie.
   • Tom tom 2017-02-18 21:54:27
    Jak to po co?? Przecież Podium to pomnik Zygmunta Frankiewicza, wielkiego menadżera, myśliciela i wodza.
 • Olka 2017-02-18 22:00:57
  Naprawdę ? Nikt jej nie chce ? Ojjj.... biedna hala... a tak serio-to było do przewidzenia.
 • Bella 2017-02-18 22:02:08
  360 milionów... żal tych pieniędzy. Ile pożytecznych dla ludzi rzeczy można by za to zrobić.
  • stary 2017-02-19 00:16:21
   Licząc średnio 12000 PLN za piec gazowy (z montażem) daje to 30000 kotłów zafundowanych mieszkańcom miasta, a licząc tylko 3 mieszkających w jednym mieszkaniu ........!
 • Darek 2017-02-18 22:02:47
  Władze miasta powinny odpowiedzieć za to przed sądem.
 • Pirat 2017-02-18 22:43:24
  Unia nie chciała dac na to pieniędzy, województwo tez odmówiło, ludzie nie chcieli, ale Frankiewicz i jego świta musieli postawić na swoim. Brawo. Teraz są tego skutki.
 • Yrek 2017-02-19 01:16:46
  Gliwice od lat próbują ścigać się z Katowicami. Tylko że Katowice to jest stolica województwa. Nigdy im nie dorównamy. Panie prezydencie Frankiewiczu niech pan porzuci te chore ambicje, bo one nie służą miastu !!!!
  • DoFana z Kato 2017-02-19 01:58:02
   Fala hejtu jaka tutaj widzę jest niesamowita, jeszcze nie wybrali operatora, co jest normalne przy tego typu obiektach ,a juz sądzicie jakie to straty będzie ona przynosic . Nagle pojawia się tutaj 100 ekspertow , od ekonomii zarzadzania halami, ale jest jeden problem. chcecie zmieniac Glwice,ale nie chce wam sie tylka ruszyc, Frankiewicz startuje w wyborach wygrywa i zmienia miasto , dzieki czemu nie jestesmy Zabrzem czy Bytomiem . Jesli uzyli byscie głowy , wiedzieli byście ,ze wybieranie operatora do hali za 360 mln zł , nie powinno się odbywac za szybko i ze zbednym pospiechem. Chyba ze wolicie sytuacje jak ze stadionem w Zabrzu;))
   • alexacd72@gmail.com 2017-02-19 09:41:53
    Już myślałem, że tu tylko jacyś obcy piszą. Pozdrawiam.
   • KV 2017-02-19 20:22:41
    Ooops. Bravo! Wreszcie się znalazł jeden odważny. Forumowy bezsensowny hejt nie jest konstruktywną krytyką - większość tych głęboko przemyślanych wypowiedzi pochodzi z grupy urażonych tramwajaży którzy zorganizowali się w grupie OSzOłoM z nieukrywanym poparciem redakcji NG. Co by nie było to wszystko to wina Tuska - oops , pardon - Frankiewicza. Już się koledzy pod czołgiem nie spotykacie? Teraz smog na tapecie. Mam nadzieję, że jak już dojdziecie do "władzy" to DTŚki nie wyburzycie.
   • tomaszek 2017-02-20 10:54:21
    A to człowieku nie widzisz, że nawet doświadczeni operatorzy zarządzać tą halą nie chcą? Nic ci to do myślenia nie daje? Podejrzewam że jesteś jakimś przybocznych samego Frania.
   • anty 2017-02-20 16:53:54
    Głos rozsądku z UM się ozwał? Bo nie wierzę, że normalny gliwiczanin może tak myśleć.
   • dyzio 2017-02-20 16:56:36
    Dofana, co ty bredzisz... wybieranie operatora nie powinno się odbywać "Zbyt szybko"????? Przecież u nas trwa to już bardzo długo i zbyt wolno. Na tyle wolno, że niedługo hala ma zostać oficjalnie oddana a kalendarza imprez brak. Otwarcia chyba jednak nie będzie, bo nie ma nikogo, kto by je przygotował i kto by wystąpił. Myslisz, ze gwiazde na otwarcie to sie tak w tydzień załatwi?
   • wert 2017-02-20 17:04:20
    Od 2014 nie udaje się znaleźć operatora hali, więc to żadna nowość. Ale ok - skoro to normalne, to zaczekamy jeszcze rok, dwa. A nie, nie można - zgodnie z planem hala ma ruszyć już w połowie roku...
 • Tomaszek 2017-02-19 01:19:27
  Spójrzmy prawdzie prosto w oczy: ta hala nigdy nie będzie zapełniona ludźmi i nigdy nie bedzie tu super imprez.
  • KV 2017-02-19 20:25:40
   Panie TOMASZKU wieszczy Pan jak Pytia Delfijska. Czy mogę prośić o "szóstkę" do Lotto?
   • tomaszek 2017-02-20 10:52:44
    dobrze, dobrze: pożyjemy, zobaczymy l wieszczę na podstawie tego, co już widzę, a chyba dobrze nie jest, skoro nikt hali nie chce?
 • Do Pana wiernemu Kato 2017-02-19 01:59:44
  A jak wolisz KAtowice to się tam przeprowadz, ja chce by moje Miasto rosło i się rozwijało , anie stało w miejscu , BoAKto ma brac profity z wegla imprez i stref ekonomicznych;) Zadaniem Prezydenta jest by Miasto stawalo sie silne i Bogate, anie zeby pilnowal , czy czasami Katowice nie straca przez nas zbyt duzo;)
 • Gaal 2017-02-19 03:04:00
  Hala będzie sukcesem. Jej rola kulturotwórcza w takim techno mieście jak Gliwice będzie wielka. To przełoży się z kolei na nowe inwestycje i miejsca pracy. Nie ma innego wyjścia jak sukces. Dajmy szansę młodemu dynamicznej zespołowi który powinien zarządzać halą.
 • Marcin 2017-02-19 09:44:59
  Jak bylo referendum byłem za tym, aby nie budowac takiego obiektu. Nigdy nie zostanie zapełniony i na przestrzeni kilku lat popadać zacznie w ruinę.
 • prawik 2017-02-19 14:22:57
  Za te nioegospodarnosc, za wybudowanie tej hali wbrew woli i besz zgody mieszkancow, Frankiewicz powinien trafic do wiezienia.
 • Masala 2017-02-20 18:10:12
  A teatr muzyczny zamknięto bo pieniędzy nie było !!! Porażka
 • ~ja_Nowak 2017-02-20 22:37:40
  Za 360mln PLN można było wybudować kilka szpitali. Zobaczymy jak się wszyscy entuzjaści poczują jak posiedzą z 8 godzin na izbie przyjęć i dowiedzą się, że nikt ich nie może zbadać bo lekarz już poszedł do domu. Albo, że z Swoim dzieckiem muszą dostać się do Zabrza bo w Gliwicach nie ma chirurga dziecięcego Za to na koncercik sobie wpadniecie. Zafundowano Nam Igrzyska, za którymi zagłosowało 4% Gliwiczan i to nieoficjalnie. Czyżby byliśmy już tak bogaci?
 • norbinn 2017-02-25 07:37:37
  Dobrego gospodarza kierownika hali i bedzie ok
 • Valdorf 2017-02-25 10:10:14
  Jak to nikt nie chce przecież Frankiewicz halę postawił i ją bardzo chce więc niech sobie ją weżmie a tak nawiasem mam nadzieję że m.innymi za tą inwestycję zresztą niechcianą przez mieszkańców Gliwic zostanie odpowiednio rozliczony.
 • Teodor 2017-02-26 13:01:40
  Czas na żniwa, czyli odpowiedzialność za coś co już dawno było wiadome.
 • ada 2017-02-27 00:56:52
  Sluzby zajma sie wycinka drzew. W Gliwicach Frankiewicz wycial kilkadziesiat tysiecy drzew. Ten czlowiek musi trafic do wiezienia.
 • mieszkanka 2017-02-28 00:26:02
  Gliwice miasto wymarle: https://www.youtube.com/watch?v=mNQvi1MremQ