Samorząd naszego miasta wydał oświadczenie w sprawie poważnych nieprawidłowości, które pojawiły się w Śląskiej Sieci Metropolitalnej, gliwickiej spółce komunalnej. Firma ta kilka lat temu starała się o unijne wsparcie, a zanim nastąpiło w tym względzie rozstrzygnięcie (negatywne dla ŚSM) zdążyła pożyczyć od prywatnej spółki niemal 30 mln zł na zakup sprzętu. Sprawa jest teraz przedmiotem śledztwa prowadzonego przez organy ścigania.

Oto treść wydanego przez urząd komunikatu:
Śląska Sieć Metropolitalna to spółka komunalna Miasta Gliwice, która od lat świadczy szereg usług na rzecz miasta i jego mieszkańców.
Spółka zarządza siecią szerokopasmową w Gliwicach, dzięki której dostarczane są usługi telekomunikacyjne oraz Internet. Sieć ta jest bazą między innymi dla monitoringu miejskiego i punktów Hot-Spot. ŚSM jest operatorem telefonii internetowej zbudowanej w technologii VOIP zapewniającej łączność jednostek miejskich. Zrealizowała zadanie dotyczące systemu detekcji ruchu ulicznego w Gliwicach, jest też operatorem strefy płatnego parkowania.
W 2018 r. ŚSM popadła w kłopoty finansowe, wynikające w główniej mierze z porażki biznesowej związanej z nieuzyskaniem  dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego na realizację projektu „Utworzenie Centrum Usług Wspólnych, jako samorządowej platformy dojrzałych e-usług, oraz digitalizacji zasobów w celu zapewnienia otwartego dostępu do ich postaci cyfrowej” oraz zaciągniętej w 2016 r. pożyczki na zakup sprzętu pod projekt CUW.
W 2019 r. w wyniku działań nadzorczych podjętych przez ówczesnego zastępcę prezydenta Gliwic Adama Neumanna stwierdzono, że ówczesny zarząd ponosi odpowiedzialność za szereg niewłaściwych decyzji zarządczych, w wyniku czego podjęto decyzję o odwołaniu prezesa Grzegorza Nitkiewicza oraz wiceprezesa Rafała Fulczyka z dniem 30 kwietnia 2019 r.
Z dniem 1 maja 2019 r. na funkcję prezesa zarządu powołano Ewę Weber. Nowa prezes podjęła niezwłocznie działania w celu zdiagnozowania stanu ekonomicznego spółki, a następnie zaplanowała oraz sukcesywnie rozpoczęła wdrażanie koniecznych działań naprawczych, zmierzających do poprawy sytuacji finansowej.
Nowa prezes przeprowadziła :
    • analizę stanu spółki, finansów, sytuacji prawnej, kontraktów, dostawców, zatrudnienia,
    • ograniczenie kosztów funkcjonowania,
    • negocjacje z pożyczkodawcą korzystniejszych warunków spłaty pożyczki,
    • uporządkowanie sytuacji spółki zależnej EKOTEL sp z o.o., w wyniku czego podjęto decyzję o jej likwidacji,
    • zmianę struktury organizacyjnej,
    • działania naprawcze i optymalizujące koszty działalności. 
W wyniku analizy funkcjonowania spółki stwierdzono, że ówczesny zarząd spółki dopuścił się szeregu nieprawidłowości. Sytuacja finansowa spółki nie była adekwatnie odzwierciedlana w księgach rachunkowych, za co odpowiada - zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz powierzonymi obowiązkami -  główny księgowy oraz zarząd.
Prezes Ewa Weber doprowadziła do korekty sprawozdania finansowego za 2018 r., w wyniku czego ujawniono skumulowaną stratę za rok 2018 r. w wysokości 7 243 173,74 zł.
W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości w 2019 r. prezes Weber złożyła doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do organów ścigania.
Spółka współpracuje na bieżąco z prokuraturą prowadzącą dochodzenie w sprawie działań poprzedniego zarządu. Miasto oczekuje, że toczące się postępowanie doprowadzi do wskazania i odpowiedniego ukarania osób winnych sytuacji, w jakiej znalazła się spółka.
Działania naprawcze są konsekwentnie realizowane, a wprowadzone w toku ich wdrażania zmiany przyczyniają się do systematycznej poprawy jakości świadczonych przez spółkę usług oraz bieżącego funkcjonowania Śląskiej Sieci Metropolitalnej Sp. z o.o
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj