Wracamy do sprawy ŚSM i odkrytych tam nieprawidłowości.
Atrakcyjne medialnie nagłówki o rzekomej „gliwickiej aferze” to zabieg mający na celu zwiększenie ruchu na konkretnych stronach, może stanowić także oręż w walce  polityków tej czy innej partii, którzy od lat bezskutecznie próbują wygrać w mieście rządzonym przez osoby bezpartyjne – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic, z którym o sytuacji w Śląskiej Sieci Metropolitarnej rozmawia Andrzej Sługocki.

Jakich nieprawidłowości dopuścił się poprzedni zarząd Śląskiej Sieci Metropolitalnej i dlaczego miasto mając narzędzia kontrolne (rada nadzorcza, wydział nadzoru właścicielskiego) wcześniej ich nie odkryło? Podobno    uwagi w tej sprawie zgłaszali panu pracownicy tej spółki.
Skala nieprawidłowości w ŚSM była taka, że zakończyła się doniesieniami do prokuratury, które zostały złożone, co warto bardzo mocno podkreślić, w konsekwencji działań nadzorczych miasta. Zareagowaliśmy na niepokojące sygnały płynące ze spółki,  zmieniając radę nadzorczą i zarząd. I to właśnie w wyniku działań nowej prezes spółki okazało się, że wbrew obowiązkom poprzedni zarząd nie informował miasta o wielu sprawach. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że wprowadzał miasto w błąd – tak było chociażby w kwestii sprawozdania finansowego za 2018. Byli pracownicy spółki twierdzą, że informowali mnie osobiście o wielkich nieprawidłowościach. Chcę to z całą mocą zdementować. Informacje przekazywane przez byłych pracowników ŚSM były głównie skargami na organizację pracy w spółce i ich osobistą sytuację zawodową. Było to na przełomie 2018 i 2019 r. gdy przejąłem nadzór właścicielski za poważnie już wówczas chorego Piotra Wieczorka. Rozumiem obawę wielu osób związanych z ŚSM o to, że ich  współpraca z poprzednim zarządem może zostać różnie oceniona przez prokuraturę. Nie dziwię się więc emocjonalnym reakcjom. Ja ze spokojem czekam na ustalenia śledczych. Chciałbym raz jeszcze bardzo wyraźnie podkreślić: wszystkie wykryte nieprawidłowości zostały zgłoszone prokuraturze w wyniku i na skutek działalności miasta. 

Podpisał pan zarządzenie prezydenta zabezpieczające umowę pożyczki hipoteką na nieruchomościach miasta. Prawo dopuszcza takie rozwiązanie? Miasto, jako właściciel ŚSM, nie mogło się z tej umowy wycofać? 
Ustanowienie hipoteki było całkowicie zgodne z prawem. Takie poręczenia to nic nadzwyczajnego. Gdybym wówczas - w 2016 r. odmówił podpisania zarządzenia, spółka musiałaby najprawdopodobniej ogłosić upadłość. Twierdzenia, że z umowy zawartej przez poprzedni zarząd można się było ot tak wycofać  formułują ludzie, którzy nie mają pojęcia o kodeksie spółek handlowych i zasadach ich działania. Ten ruch uratował ŚSM, a tym samym pieniądze gliwickiego podatnika. W razie bankructwa jej zobowiązania spadłyby nieuchronnie na miasto i jego budżet. 

Jaka jest obecnie kondycja ŚSM? Czy to prawda, jak niektórzy sugerują, że mieszkańcy Gliwic spłacają wspomnianą pożyczkę? 
I to jest właśnie sedno sprawy. To nieprawda, że za błędy poprzedniego zarządu spółki płacą gliwiczanie! Taka narracja jest fałszywa! Przedstawia się mieszkańcom informacje o środkach przekazywanych przez miasto spółce, ale przemilcza się, że są to środki na konkretne zadania i inwestycje, a nie na raty pożyczki. W spółce przeprowadzono działania naprawcze, jej obecna kondycja finansowa jest dobra. Od początku istnienia ŚSM świadczyła i nadal świadczy usługi na rzecz miasta i jego mieszkańców. Buduje i obsługuje miejski monitoring, strefę płatnego parkowania, system sterowania ruchem ulicznym, zapewnia światłowodowy internet i telefonię dla urzędu, gliwickich szkół i przedszkoli i wiele, wiele innych. Miasto oczywiście płaci za te usługi, ale gdyby nie wykonywała ich ŚSM to i tak musielibyśmy płacić za nie innym podmiotom. Około 1/3 sprzętu zakupionego  na potrzeby projektu unijnego, który nie został zrealizowany jest wykorzystywana w bieżącej działalności spółki. Do końca roku uruchomiony zostanie drugi etap i pracować będzie ponad 70 proc. sprzętu, a w 2022 r. uruchomiona zostanie całość.  Atrakcyjne medialnie nagłówki o rzekomej „gliwickiej aferze” to zabieg mający na celu zwiększenie ruchu na konkretnych stronach, może stanowić także oręż w walce  polityków tej czy innej partii, którzy od lat bezskutecznie próbują wygrać w mieście rządzonym przez osoby bezpartyjne. Sugerowanie, że władze miasta zmarnowały miliony złotych to działanie kłamliwe i pomawiające. Prawdą jest, że poprzedni zarząd spółki popełnił biznesowy błąd. Prawdą jest również, że można było go uniknąć. Ale aby reagować na nieprawidłowości na bieżąco, trzeba mieć pełny, obiektywny obraz sytuacji. Ktoś jednak celowo ukrywał problemy i nie informował o nich kierownictwa miasta. Gdy to odkryliśmy,  zareagowaliśmy – zmieniliśmy zarząd oraz radę nadzorczą i zgłosiliśmy fakt do prokuratury. Naprawiamy również sytuację w spółce. To wszystko, ot – cała afera gliwicka…
Jeśli ktoś zamierza budować swoją karierę zawodową bądź popularność na dyskredytacji prezydenta w tej sprawie, pozostaje mi przyjąć ten fakt ze współczuciem. Apeluję jednak o powstrzymanie się od kłamstw i manipulacji. Wiele z nich realnie utrudnia obecne funkcjonowanie ŚSM i szkodzi całemu miastu.
Śląska Sieć Metropolitarna, spółka której właścicielem jest gliwicki samorząd kilka lat temu zaciągnęła ok. 30 mln pożyczkę od prywatnej firmy na dostawę sprzętu IT. W 2015 r. ŚSM aplikowała do Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego o unijne finansowanie projektu pod nazwą Centrum Usług Wspólnych, z którego miałyby korzystać jednostki samorządowe nie tylko naszego miasta. ŚSM po złożeniu wniosku do ŚUM od razu wybrała dostawcę sprzętu pod ten projekt, zaciągając na ten cel pożyczkę. Ostatecznie wsparcia unijnego nie otrzymała, a zobowiązanie finansowe trzeba spłacać. W 2019 r. miasto przeprowadziło kontrolę w ŚŚM i w jej konsekwencji odwołany został dwuosobowy zarząd. Sprawę bada teraz prokuratura.

wstecz

Komentarze (7) Skomentuj

 • KDGZF 2021-03-22 21:36:09
  Człowieku. 36 milionów utopiliście z odsetkami, wciskacie jakiś kit, że prezes spółki komunalne "samowolnie" podjął jakieś zobowiązania bez waszej wiedzy, i teraz jeszcze twierdzisz, że to nie nasze pieniądze? A sam wciskasz kit, że musiałeś podpisać kwit który to legalizował, kiedy wystarczy poczytać ten właśnie kodeks spółek handlowych żeby wiedzieć, że zarząd, który zaciąga zobowiązania bez zgody właścicieli odpowiada za nie WŁASNYM MAJĄTKIEM. Gdzie jest egzekucja z majątku prezesa Nitkiewicza? Nie ma, bo Adam Neumann podżyrował mu wcześniej klepniętą chwilówkę, wyrażając zgodę na tą rzekomo "samowolną" czynność. A na koniec zwolniliście księgową, która chciała o tym oficjalnie zameldować Frankiewiczowi. Jak ktoś ma oczy i umie czytać to widzi.
 • Mieszczuch 2021-03-23 11:00:36
  Czy to ten czy tamten... wszystkie czerwone pająki z jednego bagienka nauczone brać bo takie stanowisko.
 • mirek 2021-03-29 12:17:40
  Przecież w spółkę pompowane sa miliony poprzez zlecanie bez przetargu "z wolnej ręki" różnego rodzaju przedsięwzięć. Zlecając te zadania w trybie konkurencyjnym miasto zaoszczędziłoby fortunę. Co chwila Urząd Miejski i inne jednostki ogłaszają postępowania w trybie "in house" w których prowadzi się negocjacje z jedynym słusznym w tym przypadku wiadomym wykonawcą.
  • WKM 2021-03-30 10:48:56
   Brawo!!!!!!!!!!!!!!
 • zdruzgotany wyborca 2021-04-06 13:36:07
  w artykule można wyczytać o bezpartyjności prezydenta, przecież startował w wyborach w barwach PO przy poparciu wszystkich prezydentów miast z barw PO jak Karnowski, Dulkiewicz i inni, wstydzi się PO ? wypiera się PO?, zaparł się PO?
 • Susan Benson 2021-04-06 22:38:54
  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zalecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczna stopa procentowa - Przystępna stopa procentowa w wysokości 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji * Elastyczna spłata - masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku funduszy. Skontaktuj się z moją firmą już teraz, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pożyczki, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam swoją prośbę o pożyczkę na ten adres e-mail sunshinefinancialgroupinc@gmail.com lub w WhatsApp pod numerem +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym przekonaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.
 • DAR 2021-04-13 17:11:24
  Dziadek. Idź Ty lepiej drzewka bielić a nie baw się już tym miastem. Razem ze swoim mocodawcą ZF dość już zepsuliście to miasto! WON!