Nie pierwszy raz i zapewne nie ostatni młodzież z Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych miała okazję odbyć praktyki w przepięknej Sewilli, stolicy hiszpańskiej Andaluzji. Podobnie jak w poprzednich latach, uczniowie z Gliwic dwukrotnie w ciągu roku wyjeżdżali do Hiszpanii w ramach Erasmusa.

Cel – praktyka, kierunek - Hiszpania

Pełna nazwa projektu, który umożliwił uczniom wyjazd, brzmi Erasmus+ „Ekologia i nowoczesne technologie” nr 2021-1-PL01-KA121-VET-000009807 w ramach akredytacji na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego. Jego cele to: wzrost jakości kształcenia zawodowego, dostęp do najnowszych osiągnięć i rozwiązań, dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy w kraju i zagranicą, wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, umiejętność twórczego myślenia i rozwiązywania problemów, rozwijanie umiejętności porozumiewania się w języku obcym z zastosowaniem słownictwa branżowego, wzmacnianie europejskiego wymiaru działań edukacyjnych, poszerzenie oferty edukacyjnej, innowacyjne metody prowadzenia zajęć i wymiana dobrych praktyk.
Tak szeroki wachlarz planów realizowany był w tym roku dwukrotnie. Po raz pierwszy na przełomie marca i kwietnia, kiedy na praktyki pojechała grupa 17 architektek krajobrazu, aby poznać sposoby tworzenia ogrodów śródziemnomorskich i pionowych. Do ich zadań należała pielęgnacja roślin typowych dla południowej Hiszpanii, w tym palm daktylowych, wykonanie aranżacji ogrodów, w tym ogrodów pionowych a także wykonanie zagospodarowania na dachu apartamentowca.
Drugi wyjazd odbył się we wrześniu i tym razem wzięła w nim udział grupa budowlana, uczestnicząc w kursie BIM - Modelowania Informacji o Budynku w ramach którego pracowała w programie Revit.
- W czasie zajęć uczestnicy poznali podstawy obsługi programu, stworzyli modele prostych obiektów, opracowali projekt swojego domu marzeń wraz z wyposażeniem i otoczeniem. Następnie tworzyli stosowne rzuty, przekroje i wizualizacje obiektu i poszczególnych pomieszczeń – wymienia Barbara Karchniwy, koordynatorka projektu.

Budowlanka w Sewilli

Nieodłącznym elementem praktyk był kurs języka hiszpańskiego prowadzony w powiazaniu ze zwiedzaniem ciekawych miejsc w Sewilli, takich jak Katedra, Alkazar, Muzeum Sztuk Pięknych, Arena Walk Byków, nowoczesna konstrukcja Setas czy Stadion FC Sewilla. W ramach poznawania tradycji Andaluzji praktykanci uczestniczyli w pokazie flamenco i mieli okazję spróbować tradycyjnych hiszpańskich przekąsek – tapas. W wolnym czasie uczniowie z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Kadyksu, Malagi i zażywali kąpieli morskich w Portugalii.
Więcej o tym czego nauczyli się i doświadczyli uczestnicy projektu dowiedzieć się można z facebookowego profilu projektu „Budowlanka w Sewilli 2022”.

Szkoła z tradycjami

ZSBC to szkoła z tradycjami. Obecnie kształci w Technikum nr 4 na kierunkach Technik architektury krajobrazu z elementami florystyki, Technik budownictwa z projektowaniem 3D, Technik robót wykończeniowych w budownictwie z elementami dekoracji wnętrz, Technik geodeta o specjalności geoinformatyka, Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, Technik renowacji elementów architektury oraz w szkole Branżowej I stopnia na kierunku Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. 
Szkoła objęta jest patronatem firm Mostostal Zabrze GPBP i MR Construction, i współpracuje z licznymi firmami branżowymi a najlepsi uczniowie otrzymują stypendia.
Zapraszamy na stronę szkoły www.zsb.gliwice.pl

Materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj