Politechnika Śląska już po raz szósty organizuje konferencję poświęconą studiom dualnym. Gliwicka uczelnia, jak pierwsza w Polsce uruchomiła ten system nauczania współpracując z pracodawcami, u których zatrudniani byli studenci.

Wydarzenie odbywa się 5 i 6 kwietnia w Centrum Edukacyjno-Kongresowym przy ul. Konarskiego 18B. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji  jest  interdyscyplinarność nauki i jej wprowadzenie do procesu nauczania. Celem zaś pokazanie dobrych praktyk i wyników na przykładzie doświadczeń Politechniki Śląskiej oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także porównanie wyników tej formy kształcenia na różnych uczelniach.

System dualny, zwany też przemiennym lub dwutorowym, polega na nauce zawodu organizowanej przez pracodawcę oraz kształceniu teoretycznym i ogólnym w systemie szkolnym lub uczelni wyższej. Jest popularny w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Norwegii i Francji. 

Pierwszy dzień konferencji poświęcono wymianie doświadczeń w prowadzeniu studiów dualnych. W drugim dniu uczniowie szkół średnich oraz nauczyciele będą mieli okazję zobaczyć prezentację absolwentów i możliwości edukacji dualnej.

6 kwietnia - program: 

10:00 – 11:00

Prezentacja programów studiów dualnych oraz różnych form dodatkowej działalności studenckiej pozwalającej na indywidualny rozwój studentów

11:15 – 12:30

Panel dyskusyjny – Przykłady losów zawodowych absolwentów studiów dualnych widziane z perspektywy uczestnika studiów dualnych i pracodawcy

12:45 – 14:00

    zwiedzanie laboratoriów
    pokazy kół naukowych i prac studenckich
    symulacje zajęć

Wcześniejsze edycje poświęcone były  m.in. koncepcji kształcenia dualnego i porównaniu kilku istniejących w tym czasie modeli. Ogłoszono również powstanie pierwszego w Polsce Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0. Ostatnia edycja skupiała się na kształceniu dualnym w zakresie wyzwań współczesnego publicznego transportu zbiorowego w miastach i metropoliach.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj