Do konkursu zgłoszono trzy prace przygotowane przez architektów związanych z Gliwicami. Jury uznało, że żadna nie spełnia w stu procentach wymogów,  jednak każda z trzech propozycji zawiera elementy warte wykorzystania przy tworzeniu ostatecznego projektu nowej ogólnodostępnej przestrzeni.

Nagrody podzielono adekwatnie do punktów przyznanych poszczególnym pracom: koncepcja „Aleja wielu ogrodów“ (Rafał Drobczyk Sp. z o.o.). Autorzy otrzymali nagrodę w wysokości 8500 zł.; projekt Nowo_Rybnicka (autorzy: Magdalena Pająk, Aleksandra Kupisińska, Tomasz Bradecki, Hanna Szczerbik – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej) – nagroda pieniężna w wysokości 8000 zł oraz  „Aleja do zgody” (Moogaa Studio Monika Głowacka) – nagroda pieniężna w wysokości 6000 zł

Zgodnie z założeniami koncepcje miały uwzględniać nie tylko przebieg ciągów pieszych i ścieżek rowerowych oraz zagospodarowanie zieleni.  MZUK czekał na prace, które przedstawią ciekawe rozwiązania dla elementów takich jak: strefa relaksu, „przystanki rekreacyjne” (stanowiska do gier typu szachy, urządzenia zabawowe dla dzieci, mini ścianka wspinaczkowa), miejsca handlu sezonowego, urządzenia do ćwiczeń.
 

Jak podkreśla Marzena Sosnowska, rzeczniczka MZUK wszystkie trzy prace konkursowe miały elementy wspólne – w tym m.in. chęć zachowania w jak największym stopniu istniejącej zieleni i pojawienie się nowych nasadzeń, zapewnienie stref relaksu i zabawy, pomysły na skomunikowanie alei z istniejącą infrastrukturą, bezpieczeństwo przemieszczania się.
 

- Wygrała koncepcja z dużą ilości atrakcji, a zachowania charakteru tego miejsca, czyli ciszy i spokoju nie udało się obronić. Dodam również, że pod naszą koncepcją – Aleja do zgody - zebraliśmy 758 podpisów i to nie byli tylko działkowcy, ale również mieszkańcy dzielnicy – mówi Andrzej Cybulski, lider grupy Ogrody Działkowe Trynek, która od jesieni 2021 roku walczyła o zachowanie ogrodów działkowych.

Dodał także, że komisja stwierdzała, iż  najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie w projekcie wykonawczym atrakcji ze wszystkich trzech  koncepcji.  - Co jest słusznym rozwiązaniem. To będzie również dobre dla nas działkowców. Najważniejsze będzie dopasowanie tych atrakcji do istniejącej infrastruktury, sąsiadującego osiedla, centrum sportowego Jasna, tak aby te atrakcje się nie dublowały – wylicza Cybulski. I dodaje, że część ogrodów działkowych ma zostać zachowana.  - Tak stwierdził przewodniczący komisji po konsultacji z prezydentem miasta Adamem Neumannem. Taki zapis znalazł się też w protokole konkursowym – tłumaczy Cybulski. I dodaje, że grupa społeczna Ogrody Działkowe Trynek będzie stowarzyszeniem. Już rozpoczęły się procedury rejestracyjne.  

Aleja wielu ogrodów to na razie koncepcja i do rozpoczęcia inwestycji jeszcze daleko.  MZUK musi ogłosić przetarg na projekt budowlany, potem znaleźć wykonawcę, więc prawdopodobnie pierwsze prace rozpoczną się w 2024 roku. 

(ml)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj