To inicjatywa gliwickiego oddziału Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej.   
- Przedsięwzięcie to, jako efekt wieloletnich starań na różnych szczeblach administracji państwowej oraz powszechnego poparcia ze strony radnych miasta, jest hołdem dla czynów narodowo-wyzwoleńczych naszych rodaków na przestrzeni ostatnich kilkuset lat, które ostatecznie przyniosły nam wolność i niepodległość - czytamy na stronie stowarzyszenia. 

Radni uchwałę o budowie podjęli w 2017 i 2018 roku, a obelisk ma formę czterobocznej kolumny, która stanie w głębi placu Krakowskiego. Na pomniku upamiętnione zostaną powstania: listopadowe, krakowskie, styczniowe, wielkopolskie, śląskie, lwowskie, warszawskie, konfederacja barska, insurekcja kościuszkowska, poznański czerwiec, gdański grudzień i powstanie solidarności. 

Zawiązał się Komitet Budowy działający przy Stowarzyszeniu Pamięci Armii Krajowej O/Gliwice, który rozprowadza indywidualnie numerowane cegiełki. Na kolumnie pomnika pojawią się tablice oraz napisy - te ostatnie pieczołowicie odlewane w gliwickim GZUT. - To bardzo pracochłonny proces trwający od trzech do czterech miesięcy - mówi Wojciech Radomski, prezes SPAK i jednocześnie architekt i kierownik budowy pomnika. 

Na razie trwają prace ziemne, potem będzie powstawać kolumna, pojawią się cztery tablice, a na koniec - rzeźba wieńcząca obelisk. - Czeka nas sporo pracy, ale wszystko rozłożyliśmy w czasie, raz ze względu na bardzo drobiazgowe roboty, dwa z powodu funduszy, które oczywiście systematycznie gromadzimy. Myślę, że efekt naszych działań mieszkańcy będą mogli zobaczyć za dwa lata - dodaje prezes. 

(ml)              
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj