Pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na stan zdrowia i wytłumaczenie językiem dziecka na czym polegają różne niepełnosprawności – oto najważniejsze cele wyjątkowego podręcznika „ABC Empatii”, który trafia właśnie na oddziały dziecięce Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Przygotowała go Fundacja Rodziny Czepczyńskich, a ambasadorem tego przedsięwzięcia w województwie śląskim jest senator Marek Plura.

 - „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” napisali Wiktor Czepczyński, Żaneta Kupczyk i Katarzyna Muzyka-Jacheć. - Najważniejsza jest likwidacja barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmiana myślenia i negatywnych postaw. Mój brat jest po skomplikowanej operacji, która zostawiła blizny, był w szkole osobą wyśmiewaną. Przez tę książkę chcemy pokazać, że wszyscy jesteśmy tacy sami - podkreśla Wiktor Czepczyński.

Fundacja Rodziny Czepczyńskich przekazuje nieodpłatnie sto kompletów ABC Empatii (po 100 sztuk) do stu polskich szpitali pediatrycznych lub prowadzących oddziały pediatrii. Publikacja pomaga małym pacjentom oraz ich bliskim w zrozumieniu nowej, niezwykle trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli. Książki mogą być dla nich prezentem od Fundacji i szpitala. W naszym województwie są już m.in. w placówkach medycznych w Częstochowie, Chorzowie i Katowicach.

- Ta inicjatywa doskonale wpisuje się w nasze założenia, aby pobyt w szpitalu przynosił dziecku nie tylko poprawę stanu zdrowia i zapewniał powrót do prawidłowego funkcjonowania, ale także uczył, czym jest choroba, że nie na każdą chorobę mamy lekarstwo, że należy okazywać zrozumienie i wsparcie osobom z niepełnosprawnością – podsumowała dr Agata Gajewska, ordynator oddziału pediatrii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj