W praktyce transfer linii produkcyjnej nawet w obrębie jednego zakładu jest zadaniem bardzo trudnym. Wymaga w większości przypadków profesjonalnej pomocy ze strony doświadczonej firmy transportowej.

W praktyce transfer linii produkcyjnej nawet w obrębie jednego zakładu jest zadaniem bardzo trudnym. Wymaga w większości przypadków profesjonalnej pomocy ze strony doświadczonej firmy transportowej. Dlaczego jest to zadanie tak skomplikowane? Wynika to nie tylko z całościowych wymiarów takiego transferu, ale i ciężaru transportowanych w tym przypadku elementów. Dodatkowo każdy, nawet najmniejszy błąd, może skończyć się zniszczeniem istotnych elementów linii produkcyjnej. To dla zakładu oznacza oczywiście spore straty finansowe.

Na czym polega transfer linii produkcyjnych? Kluczem do sukcesu w przypadku relokacji maszyn dużych rozmiarów czy transferu linii produkcyjnych jest zawsze przygotowanie dokładnego planu działania. To najważniejszy element. Nie da się ukryć, że transfer całych linii produkcyjnych jest dużym wyzwaniem. Wymaga więc profesjonalnego podejścia, sporego doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Firmy transportowe, które są tym zajmują, mają za zadanie wywrzeć jak najmniejszy i najmniej znaczący wpływ na całościowy proces produkcji w danym przedsiębiorstwie, zakładzie produkcyjnym. Działania, które podejmują muszą być więc dobrze zaplanowane i pewne.

Na samym starcie w tym przypadku konieczny jest oczywiście mechaniczny lub ewentualnie elektryczny demontaż maszyn. Potem są one o wiele łatwiejsze w transporcie i to niezależnie od odległości. W czasie rozbierania urządzeń trzeba mieć na uwadze fakt, że później muszą być one jeszcze złożone. Dlatego też warto na ogół przygotować sobie odpowiednią dokumentację transferową. Wszystko to składa się na przygotowanie zakładu produkcyjnego do transferu linii produkcyjnej. Następnie można już przystąpić do załadowania maszyn na wybrane środki transportu. Należy też pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Kolejnym etapem działania jest już sam transfer. Oczywiście to nie oznacza końca zadań stojących przed firmą transportową. W końcu po przewiezieniu ładunku w miejsce docelowe, trzeba go jeszcze rozładować i rozpakować w wyznaczonym przez zleceniodawcę miejscu. Najczęściej w gestii firmy transportowej leży jeszcze ustawienie przetransportowanych maszyn czy innych elementów należących do danej linii produkcyjnej. Sporo firm przy okazji instaluje zdemontowane wcześniej maszyny.

Co odgrywa największą rolą w przypadku transferu linii produkcyjnych? Nie da się ukryć, że bardzo ważne jest z całą pewnością wykorzystanie odpowiedniego sprzętu. Bez tego trudno jest przetransportować duże maszyny czy całe linie produkcyjne w docelowe miejsce. Na ogół przy transferze tego rodzaju stosowane są profesjonalne suwnice ramionowe, dźwigi samojezdne, rolki transportowe, platformy oraz różnego typu wózki widłowe. Kluczem do sukcesu jest wielokrotnie wybranie odpowiedniego sprzętu. Tutaj należy mieć na uwadze wielkość i ciężar transportowanych maszyn i ich części. To na tej podstawie wybiera się urządzenia i środki transportu oraz podejmuje kolejne decyzje w zakresie transferu linii produkcyjnych w nowe miejsce.

 Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Pat Solutionsoferującą usługę relokacji maszyn


Materiały partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj