Nowe latarnie postawiono miesiąc temu obok starych, nieczynnych. Zatłoczenie pobocza nie przeszkadza pieszym, ale powody do narzekań mają zmotoryzowani mieszkańcy ulicy. Niepotrzebne słupy zabierają bowiem miejsca do parkowania. Niestety, znikną z nich dopiero w przyszłym roku. 
Na ulicy Częstochowskiej pojawiło się 11 nowych latarni. Wykonane z metalu, smukłe, w czarnym kolorze są o wiele ładniejsze niż betonowe odrapane słupy. Dają też o wiele więcej światła. Po zmianie opraw na ledowe oświetlenie nabrało przyjemnej, ciepłej barwy. 

Tonacja odpowiada ustaleniom Masterplanu oświetlenia dla Gliwic. Wytyczne dla ulic w centrum przewidują ciepłe światło, w odróżnieniu od oświetlenia dla tzw. dróg promienistych, które są wjazdowymi i wyjazdowymi z miasta. Przykładem Pszczyńska, na której światło ma chłodną barwę.

Na ruchliwej Częstochowskiej zrobiło się jaśniej i bezpieczniej. Teoretycznie nie ma się czego czepiać. A jednak część mieszkańców kręci nosem. Niezadowoleni są kierowcy, którzy z braku innej możliwości muszą parkować na chodniku. Narzekają, że gdy pojawiły się nowe latarnie, nie usunięto starych.

 Już wcześniej, jak w całym śródmieściu, wolne miejsce było na wagę złota. W parkowaniu przeszkadzają dodatkowo drzewa i słupy oświetleniowe. Do jednego i drugiego kierowcy zdążyli się przyzwyczaić. Ale nieczynne, niepotrzebne latarnie uważają za zbędne utrudnienie.  Jednak na jakiś czas będą się musieli z nim  pogodzić.

- Betonowe słupy firmy Tauron zostaną zdemontowane w przyszłym roku. Dostawca energii zmienił procedury związane z demontażem i obecnie oczekujemy na tzw. zgodę korporacyjną. Po jej uzyskaniu niezwłocznie zlecimy likwidację infrastruktury starego oświetlenia – przekazał nam przedstawiciel biura prasowego prezydenta Gliwic.  

Na wcześniejszych etapach realizacji Masterplanu nie zdarzyły się podobne kłopoty. Ulica Częstochowska to bowiem kolejna z wielu objętych zmianą iluminacji. W ramach gruntownej modernizacji do tej pory wykonano nowe oświetlenie ulic: Pszczyńskiej, Bojkowskiej na odcinku od ul. Kopalnianej do Rolników, Akademickiej od ul. Wrocławskiej do M. Curie-Skłodowskiej,  B. Krzywoustego, M. Curie-Skłodowskiej na odcinku od ronda Akademickiego do ul. Akademickiej, śródmiejskiego odcinka DTŚ, św. Barbary, Zwycięstwa, Dolnych Wałów (przy dawnej poczcie głównej), ronda Kosów.

Niedawno oddano też do użytku latarnie na ul. Wrocławskiej oraz dalszej części Akademickiej, Kujawskiej i Panewnickiej, które stworzyło nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie wokół hali Gliwice. Na zlecenie MZUK budowane jest oświetlenie w parku Chrobrego. W tym roku miasto przystąpiło również do zmiany na ulicach oddalonych od centrum:  Poezji, Kosmonautów, Puszkina i Kolberga. 

Przebudowa sieci oświetleniowej posiada dofinansowanie z eurośrodków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Projekt „Eko-Światło w Gliwicach - Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego” obejmuje ulice Zwycięstwa, os. Politechniki (M. Strzody, Prymasa St. Wyszyńskiego, Wrocławska i Częstochowska), Rybnicką (na odcinku od ul. Nowy Świat do Bardowskiego), Kopalnianą, Bojkowską (na odcinku od ul. Pszczyńskiej do Kopalnianej), Tarnogórską i Dworcową. Ponadto, w ramach dotacji, wymienione zostaną oprawy sodowe na typu LED na ponad 50 ulicach miasta. 
Prace związane z realizacją umowy zaplanowano do końca 2019 r. Spodziewana pomoc z RPO to kwota 4,2 mln zł, a koszt całości projektu szacowany jest na 14,2 mln zł.

(pik) 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj