System sterowania inteligentnym domem, aplikacja automatyzująca administrację serwerami gier komputerowych, system wizualizacyjno-informacyjny o pojazdach uprzywilejowanych czy inteligentna obroża zarządzana zdalnie przez internet – to tylko niektóre z finałowych projektów w konkursie „Elektronika – by żyło się łatwiej".

Konkurs zorganizował Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej wraz z partnerami – firmami Siemens Polska oraz KAMAMI. Była to już szósta edycja konkursu, którego celem jest wyłonienie najciekawszych projektów z dziedziny elektroniki, automatyki lub informatyki. – Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół średnich, którzy lubią projektować i eksperymentować. Uczestnicy sami proponują konkretne projekty. Wymagamy, aby były praktyczne, czyli takie, które ułatwiają  codzienne życie lub pomagają walczyć z różnymi niepełnosprawnościami – mówi prof. Dariusz Kania, dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Do konkursu zgłosili się uczniowie z całej Polski. Spośród 40 nadesłanych projektów, jury do finału zakwalifikowało 10. – Są to projekty zróżnicowane z szerokiego zakresu elektroniki, począwszy od urządzenia do rehabilitacji stawu skokowego sterowanego elektronicznie, poprzez system informujący kierowców o zbliżających się pojazdach uprzywilejowanych, aż po prototyp urządzenia zwiększającego wydajność ogniw fotowoltaicznych z systemem zdalnego sterowania – wylicza dr  Jarosław Wrotniak z Katedry Systemów Cyfrowych. 

Jednym z finałowych projektów jest Semper - urządzenie do rehabilitacji stawu skokowego zaprojektowane przez Filipa Kiełbowicza i Mateusza Żuka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. – Nasze urządzenie może wspomóc rehabilitację i przyspieszyć powrót do zdrowia osobom po urazach kostki, skręceniach czy złamaniach. Jego innowacyjność polega na zastosowaniu przemysłowego sterownika PLC. Urządzenie działa w taki sposób, że wykonuje ruchy w kostce, jak zdrowa noga - powiedział Filip Kiełbowicz. - Na rynku takie urządzenia wprawdzie już istnieją, ale są bardzo drogie. My chcieliśmy stworzyć coś tańszego, w przystępnej cenie. Teraz będziemy pracować nad rozwojem tego urządzenia – dodał Mateusz Żuk. 

Wszyscy finaliści otrzymali nagrody ufundowane przez współorganizatorów konkursu, czyli firmy Simens i KAMAMI. Główną nagrodą jest stypendium dziekana w wysokości 6000 złotych, dla laureata, który będzie studiować elektronikę na Wydziale AeiI. Zwycięzcy konkursu mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy rekrutacji na Politechnikę Śląską.

Wyniki Konkursu:
I miejsce Beta Deck - interaktywna, wielozadaniowa, programowalna klawiatura - Szymon Lipus - Żory
II miejsce Lewitator akustyczny - Krzysztof Nowak, Krzysztof Mrózek - Żywiec
III miejsce Semper - urządzenie do rehabilitacji stawu skokowego - Filip Kiełbowicz, Mateusz Żuk - Jarosław

Wyróżnienia pierwszego stopnia:
System sterowania inteligentnym domem - Szymon Woźnica, Łukasz Gwóźdź - Tarnowskie Góry
Inteligenta obroża zarządzana zdalnie przez sieć Internet - Wojciech Szymański, Miłosz Obrębski - Bydgoszcz
Aplikacja automatyzująca administrację serwerami gier komputerowych - Filip Śliwa, Daniel Pawelec -Busko-Zdrój
System wizualizacyjno-informacyjny o pojazdach uprzywilejowanych - Anna Olszak, Fabian Zobawa - Gliwice
Usprawnienie zdalnego sterowania urządzeniami spawalniczymi TIG - Hubert Haśkiewicz, Mateusz Szczepanik - Przemyśl
Prototyp urządzenia zwiększającego wydajność ogniw fotowoltaicznych z systemem sterowania zdalnego - Kamil Widzyk - Żywiec
Wirtualne stanowisko szkoleniowe - Piotr Małek, Wiktor Niziołek - Tarnów

(mat.pras. Politechnika Śląska)
 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj