Katarzyna Ponińska oraz Wojciech Szkarłat, studenci wydziału architektury, zajęli kolejno pierwsze oraz trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie  studenckim „Habitat Now” na projekty z zakresu architektury mieszkaniowej, organizowanym na Politechnice Wrocławskiej. Do konkursu zgłoszono około 80 prac z całej Polski. 

Ponińska  otrzymała pierwszą nagrodę za pracę inżynierską i konkursową „Connectiv housing”, przygotowaną pod opieką dr. Tomasza Wagnera. – Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Mój projekt jest oczywiście koncepcyjny, jednak zwraca uwagę na ważne aspekty,  pomijane w dzisiejszym projektowaniu deweloperskich mieszkań – bezpieczeństwo, rozumiane jako wyższa świadomość społeczna i lepsze relacje sąsiedzkie, a nie ogrodzenie, monitoring czy strażnik oraz połączenie z naturą – namiastkę wiejskiego życia w mieście. Całość spojona w formie miejskiego bloku, przez co projekt wydaje się bardziej realny i dostępny – wyjaśnia Ponińska.

Jak podkreśla autorka,  jej praca była próbą odnalezienia przepisu na mieszkalnictwo będące połączeniem domu jako struktury z naturą oraz ludzi między sobą. Połączenie traktowane jest w formie zielonej ścieżki oplatającej mieszkalny trzon rozdzielający część mieszkań socjalnych od mieszkań „na wzgórzu”. Pozwala to na zaspokojenie bardziej zróżnicowanych potrzeb mieszkańców. Już wcześniej projekt studentki znalazł się wśród 20 najlepszych rozwiązań w konkursie Tamayouz International Award 2017.

Trzecie miejsce przypadło „Sport&Living Hybrid”, autorstwa młodego architekta  Wojciecha Szkarłata. Promotorem pracy był dr Jan Kubec. To następny sukces tej pracy, po wyróżnieniu na projekt roku Katedry Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej Wydziału Architektury w kategorii projekt inżynierski. 

– Jestem bardzo szczęśliwy z wyróżnienia. Projekt porusza niezmiernie istotną tematykę – poszukiwanie innowacyjnych sposobów kształtowania środowiska mieszkaniowego, które odpowiada potrzebom współczesnego użytkownika – mówi Wojciech Szkarłat. Projekt zakłada połączenie obiektu wielkogabarytowego o funkcji sportowej z zabudową wielorodzinną, która ułatwia relacje międzyludzkie i kontakt człowieka ze sportem.


 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj