Choć są po wysokim urazie kręgosłupa, to nie oznacza dla nich końca sportowych marzeń. Ponad dwudziestoosobowa drużyna nie zwalnia tempa i trenuje dyscyplinę, która w Polsce nie jest jeszcze aż tak popularna. Są tak dobrzy, że nie mają sobie równych.

IKS Jeźdźcy PreZero Arena Gliwice to drużyna na tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski w Rugby ‘4 na wózkach. Niespełna dwa tygodnie temu w Toruniu po raz trzeci w historii klubu nie mieli sobie równych na boisku i sięgnęli po najcenniejszy tytuł. Wiele osób mogłoby się od nich uczyć walki i zaangażowania w sport, który jest ich pasją oraz całym życiem. Jednak to nie koniec aspiracji o najwyższe tytuły. Drużyna zmierzyła się w miniony weekend w Pradze z drużynami m.in. z Wielkiej Brytanii, Danii i Czech na międzynarodowym turnieju Rugbymanii, gdzie jako IKS Jeźdźcy pojawili się po raz pierwszy, przywożąc brązowe medale za trzecie miejsce w tabeli.

Z Mikołowa do Gliwic

Wózek inwalidzki towarzyszy im na co dzień, jednak dwa razy w tygodniu następuje zamiana. Jak sami mówią, wózek „cywilny” odstawiają na bok i przesiadają się na sportowy, w którym realizują swoje marzenia. W poniedziałki i środy od 17.00 do 21.00 można oglądać sportowe poczynania „IKS Jeźdźców” w hali PreZero Arena Gliwice, gdzie nieprzerwanie trenują. Dołączyć może każdy bez względu na wiek, wystarczy chęć, zaangażowanie i duch sportowej rywalizacji.

Osiągnęli pełnoletność

Klub „IKS Jeźdźcy” powstał w 2005 roku w Borowej Wsi, koło Mikołowa. Początkowy skład tworzyli chłopcy, mężczyźni, którzy mieszkali w ośrodku. Wówczas trener rozpoczął z nimi amatorskie treningi. Z uwagi na fakt, iż były to osoby po wysokim urazie kręgosłupa, początkowe treningi dały im dużo pewności siebie, a przede wszystkim sporo odwagi do tego, by w swoim życiu zrobić coś więcej. – Tak naprawdę zaczęło się od kilku chłopaków z Ośrodka Pomocy w Borowej Wsi, a obecnie drużyna stanowi największą i najsilniejszą grupę zawodników w rugby na wózkach w Polsce – opowiada Ewelina Piszczek prezes klubu i zawodniczka „IKS Jeźdźcy PreZero Arena Gliwice II”.

Drużyna liczy 25 zawodników, gdzie najmłodszy zawodnik uczęszczający na treningi ma 7 lat, natomiast najstarszy jest po 50. roku życia.

Jako pierwsi założyli w 2022 sekcję U-18, w której skład wchodzą głównie zawodnicy Rugby ‘5, którzy także mogą pochwalić się w tym roku zdobyciem Pucharu Polski i wygraniem turnieju w Toruniu w swojej odmianie Rugby.

Sport idealny

Szybki sport kontaktowy stworzony przez i dla osób z niepełnosprawnością ruchową, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, który łączy w sobie elementy koszykówki, rugby oraz hokeja na lodzie. - Rugby zostało stworzone dla osób z wysokim uszkodzeniem kręgosłupa, mowa o osobach niepełnosprawnych ruchowo z czterokończynowym porażeniem. Im wyższe uszkodzenie kręgosłupa, tym większy niedowład, większe porażenie. To jednak nie jest przeszkodą, by zdobywać wyróżnienia w swoich kategoriach punktowych jak np. Krzysztof Kosider 0.5, który zarówno turniej w Toruniu jak i Rugbymanię zakończył z nagrodą najlepszego zawodnika. Sportowcy na wózkach nieraz muszą wyjść ze strefy komfortu i przekroczyć pewne granice, które jeszcze do niedawna wydawało się, że nie były do przejścia. Zaczyna się od rehabilitacji poprzez sport, by następnie przejść na wyższy poziom – mówi Piszczek. Wózki sportowe, na których grają zawodnicy, są specjalnie skonstruowane, aby zapewnić zawodnikom bezpieczeństwo, dodatkowym atutem są dwa kółeczka, które uniemożliwiają wywrotki, które i tak się zdarzają. Sportowcy przypinani są pasami do wózka. Piłkę do gry w rugby zastępuje piłka do siatkówki, którą jest łatwiej złapać. Zamiast gry na otwartej przestrzeni, rugby na wózkach gra się na hali.

Zasady RnW

Sport nie jest zbyt popularny w Polsce, dlatego spora część osób nie zna zasad gry. Mecz składa się z czterech 8-minutowych kwart. Drużyny mają 12 sekund na wyprowadzenie piłki z własnej połowy na połowę przeciwnika i 40 sekund na zdobycie bramki lub oddanie posiadania. Zawodnik będący w posiadaniu, musi odbić lub podać piłkę w ciągu 10 sekund od jej otrzymania. Aby podać piłkę, zawodnik może ją rzucić, przetoczyć, wybić lub odbić. Sport ten rozgrywany jest przez mieszane drużyny mężczyzn i kobiet. Czterech zawodników na boisku nie może przekroczyć sumy ośmiu punktów. Co ciekawe wyjątkiem są zawodniczki – drużyna otrzymuje bonus w postaci dodatkowego 0,5 punktu za każdą panią na boisku. Zawodnicy zdobywają punkty, przenosząc piłkę przez linię bramkową przeciwnika przynajmniej dwoma kołami swojego wózka.

Kto chce, może dołączyć

Osoby, które chciałyby dołączyć, porozmawiać z zawodnikami, czy trenerem mogą przyjechać na treningi odbywające się na PreZero Arena Gliwice, lub na zgrupowanie w Mikołowie, by rozwiać swoje wątpliwości i wstąpić w szeregi Mistrzowskich Jeźdźców. Najlepiej wcześniej wysłać maila iks@jezdzcy.pl

- W klubie powstaje sekcja z myślą o dzieciach i młodzieży poruszających się na wózkach, które ze względu na swą niepełnosprawność nie mogą lub nie są w stanie grać w rugby na chwilę obecną, a chciałyby być częścią drużyny z nami ćwiczyć i trenować. Zajęcia będą się odbywać w tych samych dniach, podczas których trenuje cała drużyna, aby wszyscy mogli czuć się częścią drużyny. Podczas treningów będą prowadzone ćwiczenia ogólnokondycyjne wzmacniające i rozwijające sprawność oraz treningi na lżejszych wózkach rugbowych, dzięki czemu uczestnicy będą mogli zaznajomić się z grą w rugby i jeśli będą chcieli, zaczną powoli przygotowywać się do wejścia na boisko – podsumowuje zawodniczka.

 

Na pytania dotyczące nowej sekcji dla dzieci i młodzieży poruszających się na wózkach, można uzyskać odpowiedzi, pisząc e-maila na adres iks@jezdzcy.pl, lub pod numerem telefonu Ewelina Piszczek 503-810-273.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj