Uczestnictwo w przetargach to sposób, by kupić nieruchomość z rynku wtórnego poniżej jej ceny rynkowej. Dowiedz się, dlaczego warto zainteresować się przetargami i gdzie szukać o nich informacji.

Kupienie mieszkania na rynku wtórnym - od gminy, spółdzielni, czy Skarbu Państwa to sposób na nabycie własnego mieszkania w korzystnej cenie. Na czym polegają przetargi, jakie są ich rodzaje, zalety oraz gdzie szukać ogłoszeń dotyczących przetargów? Dowiedz się więcej na ten temat! 

Przetargi - na czym polegają i jakie są ich zalety? 

Przetargi mieszkaniowe to jedna z coraz popularniejszych form sprzedaży mieszkań. Przetargi organizują takie podmioty jak wspomniana gmina, spółdzielnia, czy Skarb Miasta.

To okazja, by nabyć mieszkanie w niższej kwocie, niż przez biuro nieruchomości bądź dewelopera. Na rynku wtórnym można zdobyć także mieszkanie w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, o którą trudno przeglądając oferty biur nieruchomości.

Zaletą zdecydowania się na mieszkanie z przetargu jest także bezpieczeństwo takiej transakcji - organizator przetargu to instytucja, która podlega określonym regulacjom. Każda nieruchomość wystawiana na sprzedaż jest dokładnie opisywana - także pod względem prawnym. Dzięki temu, że proces ten jest jawny, jest to o wiele bezpieczniejszy sposób zakupu, który wyklucza ewentualność natknięcia się na nieuczciwego sprzedawcę.

Rodzaje przetargów 

Przetargi mieszkaniowe dzielą się na ograniczone i nieograniczone. Te pierwsze skierowane są jedynie do podmiotów, które zostały wymienione w treści ogłoszenia o przetargu. Za to w przetargach nieograniczonych mogą brać udział wszyscy, którzy chcą kupić mieszkanie w atrakcyjnej cenie.

Wadium

Przed wzięciem udziału w przetargu należy pamiętać także o wadium. Informacja o nim podawana jest w każdym ogłoszeniu. Wadium to nic innego, jak zabezpieczenie dla organizatora -  zazwyczaj obejmuje 10% ceny wywoławczej nieruchomości. 

W przypadku, gdy osoba wylicytowała mieszkanie, ale za nie nie zapłaciła, organizator zostawia wadium dla siebie. W sytuacji, gdy taka osoba kupuje mieszkanie, wadium przechodzi na poczet kwoty kupna mieszkania. 

Co znajduje się w ogłoszeniach? 

Przed zdecydowaniem się na udział w przetargu dobrze jest także uważnie przeczytać ogłoszenie. To w nim znajdują się najważniejsze informacje dotyczące tego, kto organizuje przetarg, jakiego rodzaju lokalu przetarg dotyczy, czy dla danej nieruchomości jest prowadzona księga wieczysta, jaka jest cena wywoławcza nieruchomości, wysokość wadium oraz jakie są warunki sfinalizowania sprzedaży?

Gdzie znaleźć ogłoszenia przetargów? 

Dla wielu osób, które chciały wziąć udział w przetargach, dużym problemem było to, że wszystkie informacje o ogłoszeniach były dostępne w różnych miejscach, ze względu na wiele podmiotów, które zajmują się organizacją przetargów.

Sprawiało to, że znalezienie wszystkich interesujących ogłoszeń było zadaniem żmudnym i bardzo czasochłonnym. Są jednak dostępne rozwiązania, dzięki którym można znaleźć ogłoszenia w jednym miejscu. Listaprzetargow.pl to portal, który jest bazą aktualnych przetargów i licytacji mieszkań z całej Polski.

Jeśli poszukujesz okazji do nabycia mieszkania poniżej ceny rynkowej, to skorzystanie z przetargów może być świetnym rozwiązaniem, by zdobyć mieszkanie marzeń w znacznie niższej cenie. 

Materiały partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj