Wycinka drzew przy ul. Witkiewicza, o której pisaliśmy kilka tygodni temu, nie jest już taka pewna. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach zapowiada ponowne sprawdzenie ich stanu fitosanitarnego, podobno na wniosek mieszkańców. Ci mówią, że to tania wymówka, bo tak naprawdę ZDM przestraszył się burzy, jaka rozpętała się wokół sprawy.  
A sprawa ciągnie się od lutego. Po przeglądzie dorodnych drzew rosnących przy ul. Witkiewicza ZDM uznał, że kilkanaście z nich, z uwagi na zły stan fitosanitarny, nadaje się do wycinki. Złożył w tej sprawie, jak nakazuje procedura, wniosek do marszałka województwa, ale ten, z uwagi na braki formalne w dokumentacji, nawet sprawy nie rozpoznał. 
     
- Wyszliśmy naprzeciw mieszkańcom i raz jeszcze dokonamy lustracji drzew przy Witkiewicza – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM. - Nie wiem, jakie będą wyniki tych nowych oględzin, ale nasuwa mi się pewne skojarzenie. Czasem bywa tak, że ciężko chory człowiek, nagle, tuż przed śmiercią, na chwilę nabiera zdumiewających sił witalnych. Podobnie może być ze wspomnianymi drzewami, które teraz wspaniale kwitną i wyglądają zdrowo. Poczekajmy na kolejną ekspertyzę.
    
Przy okazji rozmowy z przedstawicielką ZDM dowiedzieliśmy się, jak pracownicy tej instytucji dokonują oględzin. Oceniają przede wszystkim stan pnia drzewa i występujące na nim widoczne schorzenia. Badają, czy w koronach znajduje się posusz, sprawdzają jego jakość i umiejscowienie. Ponadto, na podstawie oceny pochylenia, kontrolują statykę, rozwój korony. Szukają też pasożytniczych grzybów. 

Stiborska mówi, że inaczej traktowane są jednak drzewa rosnące w parkach czy lasach, a inaczej te z pasa drogowego, gdzie niebagatelną rolę odgrywa uzbrojenie podziemne. Drzewa te dodatkowo narażone są na zanieczyszczenia gleby, powietrza oraz zasolenie.
    
Oceną fitosanitarną zajmują się pracownicy referatu zieleni ZDM. Nie ma wśród nich dendrologów, bo podobno nie istnieją takie wymogi formalne.

- Ale zapewniam, że nasi ludzie posiadają odpowiednie wykształcenie i uprawnienia – informuje rzeczniczka. - Jest wśród nich inżynier leśnik, inspektor nadzoru w zakresie utrzymania zieleni, rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa NOT. Mają oni ogromne doświadczenie zawodowe, na bieżąco uczestniczą też w szkoleniach podnoszących kwalifikacje.
    
Zapytaliśmy rzeczniczkę, czy ZDM prowadzi statystyki dotyczące niezasadnych wniosków o wycinkę drzew rosnących w pasie drogowym. Nie prowadzi takiego zestawienia.

(san)                                                       wstecz

Komentarze (7) Skomentuj

 • Ala 2018-07-09 16:49:36
  Stiborska wyrwij latarnie z częstochowskiej bo po wymianie na nowe lampy stoją już 8 miesięcy. Stiborska ty ......o
 • wwpg 2018-07-09 21:25:45
  w Paryżu i całej Francji drzewa są nasadzane wzdłuż alei tzn pasa drogowego jak to ta pani ładnie powiedziała. W Czechach i innych cywilizowanych państwach również. Ba nawet w Polsce. Natomiast panią jako rzeczniczkę nie posądzam o swojej prywatne zdanie tylko politykę tego przedsiębiorstwa. Najwyższa pora żeby wami zajęły się właściwe służby w celu wyplewienia aroganckich szkodników
 • roman c. 2018-07-10 16:43:06
  Jak sie jakieś drzewo podczas burzy wywali to będziecie wtedy płakać i obwiniać urzędników że nic nie zrobili. Zawsze tak jest.
  • zet 2018-07-10 17:34:07
   I z tego powodu trzeba ciąć zdrowe drzewa ?? Bo chyba same urzędasy przyznały że są zdrowe skoro wstrzymano wycinkę
 • ooooo 2018-07-10 16:43:18
  Cyt.: Czasem bywa tak, że ciężko chory człowiek, nagle, tuż przed śmiercią, na chwilę nabiera zdumiewających sił witalnych. Podobnie może być ze wspomnianymi drzewami. Koniec cytatu. Pani Jadwigo Stiborksa, niech pani powie, sama pani wymyśla tego typu teksty czy dyrektorka każe pani tam mowić? A może to dziennikarz podpisujący się (san) tak panią ubrał w takie słowa?
  • asd 2018-07-10 18:55:56
   Traktują mieszkańców jak debili, którym można pociskać kit o cudownie zdrowiejących drzewach. Drzewa w tym miejscu od początku były zdrowe, podobnie jak w wielu innych miejscach w mieście skąd zostały wycięte.
 • asd 2018-07-10 18:53:38
  "Nie wiem, jakie będą wyniki tych nowych oględzin, ale nasuwa mi się pewne skojarzenie. Czasem bywa tak, że ciężko chory człowiek, nagle, tuż przed śmiercią, na chwilę nabiera zdumiewających sił witalnych." Czyli mamy już wstęp do wyników ekspertyzy, która wykaże, że drzewa są zdrowe. ZDM nam będzie wmawiać, że drzewa w cudowny sposób przewidziały, że ktoś chce je wyciąć i nagle nabrały zdrowia i energii. Urzędnicy naprawdę traktują gliwiczan jak idiotów...