Pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna edycja popularnej i lubianej imprezy Noc Muzeów. Właśnie teraz w Willi Caro można zobaczyć olśniewającą wystawę „Oblicza czasu. Zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu”. W Noc Muzeów, poszukując czasu i jego sekretów, przemierzymy ziemię i niebo, światy naturalne i nadprzyrodzone, sięgniemy w dziedzinę nauk ścisłych i hermetycznych, astronomii i astrologii.

W wędrówce przez odległe galaktyki, pomoże wyjątkowa atrakcja: Mobilne Planetarium dla Dzieci, a w nim, na astronomicznych seansach, dzieci odkryją tajemnice nocnego nieba i zodiakalnych konstelacji. Mobilne Planetarium na małych kosmonautów czeka w Domu Pamięci przy ul. Poniatowskiego 14.

W Willi Caro spotkamy się z Franciszkiem Wiegandem – najsłynniejszym zegarmistrzem w Polsce, wybitnym konstruktorem i twórcą zegarów astronomicznych. Weźmiemy udział w pokazach, eksperymentach i zajęciach przygotowanych przez naukowców z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, astronoma z Planetarium Śląskiego i konserwatorkę dzieł sztuki. Organizatorzy pokażą nie tylko jak zrobić zegar słoneczny, ale też jak go „nastawić”, tak by odmierzał czas na domowym parapecie. Najmłodsi będą mogli skonstruować swój własny, działający czasomierz, albo namalować kolorowym piaskiem swój znak zodiaku.

Tych, którzy będą chcieli spojrzeć prosto w oczy naturalnemu zegarowi, jakim jest słońce czeka wycieczka pod wieżę Radiostacji, gdzie członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wykreślą zegar słoneczny, a także zaprezentują działanie camera obscura, protoplasty dzisiejszych aparatów fotograficznych, ale też doskonałego narzędzia do obserwacji słońca. W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego odbędą się warsztaty z malowania gipsowych odlewów ze znakami zodiaku i odkrywania ich astrologicznych znaczeń.

Wśród wielu twarzy, jakie ma czas –– słonecznej, mechanicznej, astronomicznej, jest także oblicze… nadprzyrodzone. Dzięki przewodnikowi „Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy” poznamy nadprzyrodzone stworzenia, mające zwyczaj zjawiać się o różnych godzinach, niekoniecznie tylko o północy. Na warsztatach będzie można wykonać specjalne czasomierze z ich wizerunkami.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów jest BEZPŁATNY. Uwaga! Uczestnictwo w wybranych warsztatach wymaga zapisów pod nr. Telefonu 783 560 006.

Ramka:

Warsztaty na zapisy odbywają się w Willi Caro:

17.30, 18.30, 19.30, 20.30 –„Słońce odmierza czas” – tworzenie zegarów słonecznych połączone z wykładem, prowadzenie: Damian Jabłeka astronom, Planetarium Śląskie

17.30, 18.30, 19.30, 20.30 –Coraz bliżej podróży w czasie? Pokazy przygotowane przez pracowników Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej

18.00, 19.00, 20.00 – „Oblicza czasu” dla dzieci – warsztatowe oprowadzanie po wystawie „Oblicza czasu” dla najmłodszych z opiekunami. Dla najmłodszych przewidziano nagrody - niespodzianki!

Program

Ogród Willi Caro

17.00 - 21.00 – Konstelacje znaków zodiaku malowane kolorowym piaskiem – otwarte warsztaty dla najmłodszych (i nie tylko), podczas których uczestnicy wykonają barwny rysunek z pomocą drobno i gruboziarnistego piasku. Każdy obrazek zabezpieczony zostanie specjalną antyramą, która pozwoli nasze wyjątkowe dzieła zawiesić na ścianie w domu, by przypominały o nam o znakach, jakie patronują nam na nocnym niebie. Zajęcia rozpoczynają się co 45 min.: 17.00, 17.45, 18.30, 19.15, 20.00. Liczba miejsc ograniczona!

17.00 - 21.00 - Warsztaty tworzenia zegarów – otwarte warsztaty, którymi zachwycą się nie tylko najmłodsi, podczas nich będziemy bowiem tworzyć prawdziwy, ścienny zegar (działający!) i własnoręcznie ozdabiać jego tarczę. Zajęcia rozpoczynają się co 45 min.: 17.00, 17.45, 18.30, 19.15, 20.00. Liczba miejsc ograniczona!

17.30 - 21.00 – Nie tylko o północy. O istotach nadprzyrodzonych związanych z określonymi porami doby – wyjątkowe, przygotowane z myślą o tegorocznej Nocy Muzeów otwarte warsztaty, podczas których, w oparciu o podania ludowe (mitologia słowiańska), będziemy tworzyć niezwykłe czasomierze odnoszące się do świata nadprzyrodzonego. Pozwolą one powiązać istoty magiczne z określonymi porami doby. Mniej i bardziej straszne demony, duchy i wszelkiego rodzaju nadprzyrodzone stworzenia spotkać można nie tylko o północy, ale w bardzo różnych godzinach. Również w samo południe… Koncepcję warsztatów, a także specjalny przewodnik: „Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy”, opracowała Marta Paszko, etnografka Muzeum w Gliwicach. W katalogu znajdziemy nie tylko charakterystyki, ale także poruszające wyobraźnię ilustracje. Istotom nadprzyrodzonym pomogła zmaterializować się rysowniczka – Marta Keler. Na warsztaty zapraszamy nie tylko najmłodszych. Zajęcia rozpoczynają się co 45 min:. 17.30, 18.15, 19.00, 19.45, 20.30. Liczba miejsc ograniczona!

Sala konferencyjna Willi Caro

17.00 – 21.00 Spotkanie z (zegar)mistrzem i jego dziełami: Franciszk Wiegand

Franciszek Wiegand z Tarnowskich Gór to najsłynniejszy zegarmistrz w Polsce, wybitny konstruktor, twórca zegarów astronomicznych, mistrz rzemiosła oraz mistrz dyplomowany rzemiosł artystycznych. Zegarmistrz w drugim pokoleniu. Specjalizuje się w konstrukcji precyzyjnych zegarów astronomicznych najwyższej klasy.  Skonstruował m.in. zegary z wolnym wychwytem sprężynowym, o niespotykanej konstrukcji. W toku dążenia do coraz to większej precyzji wykonania sporządził według własnego projektu oryginalne narzędzia: tokarki, wiertarko-frezarkę, pantograf, podzielnicę różnicową oraz miniaturowa szlifierkę stołową. Podczas Nocy Muzeów podziwiać będziemy nie tylko wykonane przez niego zegary, ale też narzędzia i sprzęty służące zegarmistrzowi w pracy.

Czerwony salon, Willa Caro

18.00 – 22.00 – „Konserwacja nie zna pojęcia czasu”

Opowieści i pokazy prowadzone przez Annę Kruszynę, muzealną konserwator

Podczas Nocy Muzeów będzie się można przyjrzeć prowadzonej „na żywo” renowacji holenderskiego, XVII- wiecznego obrazu „Scena batalistyczna”. Obraz jest bardzo dobrym przykładem malarstwa barokowego z kręgu Philipsa Wouwermana, jednak czas nie obszedł się z nim łaskawie. Powierzchnia malowidła jest silnie zabrudzona oraz pokryta pożółkłym, zaślepniętym werniksem, przez co właściwy odbiór dzieła jest mocno utrudniony – wiele elementów kompozycji jest niewidocznych. Cała powierzchnia obrazu jest pofałdowana, a na jego licu obrazu występują rozdarcia płótna, ubytki zaprawy i malatury. Wyzwań i pracy przy obiekcie będzie sporo.

Sale edukacyjne, Willa Caro

17.30, 18.30, 19.30, 20.30 –„Słońce odmierza czas” – tworzenie zegarów słonecznych połączone z wykładem

Poznamy różne typy zegarów słonecznych i ich zastosowania i konstrukcje. Każdy uczestnik własnoręcznie wykona zegar, który będzie mógł odmierzać czas na domowym parapecie. Warsztaty dla dzieci (od lat 7), młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Damian Jabłeka astronom, Planetarium Śląskie.  Uwaga! Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr. tel. 783 560 006.

17.30, 18.30, 19.30, 20.30 – Coraz bliżej podróży w czasie? Pokazy przygotowane przez pracowników Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej

Pokazy bezprzewodowej transmisji energii na znaczne odległości (kilku do kilkuset milimetrów) poprzez pole elektromagnetyczne (transformator), magnetyczne (łożysko magnetyczne) i optyczne (promieniowanie cieplne) połączone z prelekcją.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr. tel. 783 560 006.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

17.00 – 21.00 - Mobilne Planetarium - Mega Atrakcja dla Małych Kosmonautów

W sali ceremonialnej Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, której neogotyckie sklepienie zdobi polichromia przedstawiająca niebo z tysiącem gwizd, zainstalowane zostanie na czas Nocy Muzeów Mobilne Planetarium. Pod jego kopułą odbywać się będą seanse astronomiczne dla najmłodszych, które przybliżą tajemnice nocnego nieba, zodiakalnych konstelacji odmierzających pory roku, a także pozwolą na odbycie wędrówki w głąb Wszechświata, ku odległym galaktykom… Seanse rozpoczynają się co 45 min.: 17.00, 17.45, 18.30, 19.15, 20.00. Liczba miejsc ograniczona!

Radiostacja

17.00 – 22.00 – Czas na nieboskłonie – członkowie gliwickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wykreślą obok Radiostacji zegar słoneczny i zbudują camera obscura, doskonałe narzędzie do obserwacji naszej dziennej gwiazdy. Do dyspozycji będzie także specjalny projektor do obserwacji plam słonecznych – dzięki niemu można zobaczyć, jak powstają takie plamy i wędrują po tarczy słonecznej. To świetna pora, ponieważ właśnie zaczął się nowy cykl aktywności słonecznej… A kiedy słońce ukryje się już za horyzontem, w obserwacji nocnego nieba pomogą teleskopy.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego

17.00 – 21.00 – otwarte warsztaty z gipsowymi odlewami znaków zodiaku. Odlewy będzie można malować, a dodatkowo poznać kilka związanych z nimi, astrologicznych tajemnic.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj