Sukces młodzieży i nauczycieli. Nasze miasto zajęło w tym roku trzecie miejsce w województwie śląskim wśród liceów, zaraz za powiatem kłobuckim i Bielsko-Białą. Taki wynik dała zdawalność na poziomie ponad 79 proc. 
Dopiero 9 sierpnia maturzyści odebrali wyniki swoich egzaminów dojrzałości. Efekty czerwcowych matur opublikowała też Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie. Są one dla Gliwic satysfakcjonujące. Absolwenci szkół średnich z naszego miasta poradzili sobie rewelacyjnie, mimo że miniony rok do łatwych nie należał – dodatkowego stresu dodawała pandemia i zdalne nauczanie. Poza tym matury, po raz pierwszy, nie odbyły się w maju. 

Szczególnie dobre wyniki młodzi gliwiczanie osiągnęli z przedmiotów obowiązkowych. Wśród wszystkich powiatów na Śląsku zajęli piąte miejsce z języka polskiego, drugie z matematyki i trzecie w języku angielskim. 

Jeśli chodzi o wybór przedmiotów rozszerzonych, najwięcej osób zdawało angielski (zdawalność na piątym miejscu w województwie), matematykę i język polski (obydwa przedmioty ze zdawalnością na trzecim miejscu) oraz biologię. Na tym poziomie najlepsze wyniki odnotowano z matematyki, języka polskiego i angielskiego (były zdecydowanie wyższe niż średni wynik na Śląsku).

Dobrze poszło maturzystom również z geografii czy fizyki, bo egzaminy z obydwu zakończyły się szóstym wynikiem w województwie. Niestety, w pozostałych przedmiotach zauważalny jest spadek, choć lekki i głównie w technikach.
Jest więc komu i czego gratulować. A sukces to nie tylko uczniów, także ich rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół, wreszcie wydziału edukacji, który przed laty przyjął priorytety w polityce oświatowej miasta. Jak mówi jego naczelnik Mariusz Kucharz, postawiono na podnoszenie wymagań edukacyjnych, tworzenie klas dwujęzycznych, dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminów, korelację zajęć pozalekcyjnych i promowanie innych form edukacji, jak ta prowadzona w szkole muzycznej. Zapominać nie można przy tym, że dobre rezultaty przynosi również zaangażowanie nauczycieli już na etapie wychowania przedszkolnego.

Palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o zdawalność matur w Gliwicach, otrzymuje bezapelacyjnie „ogólniak” z ul. Zimnej Wody, czyli I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego. Zdało tutaj sto procent uczniów. Na drugim miejscu (z wynikiem 99,5 proc.) jest „piątka” z Górnych Wałów, czyli V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga. Trzecie miejsce zajęli uczniowie IV LO im. Orląt Lwowskich przy ul. Kozielskiej (ponad 98 proc.).
Świetne wyniki tych trzech szkół zresztą nie dziwią – są wysokie od lat, a placówki słyną z wysokiego poziomu nauczania (dodajmy, że I LO zajęło w tym roku trzecie miejsce na Śląsku w prestiżowym rankingu „Perspektyw”). 

Bardzo dobrze na maturach poradziło sobie również Liceum Ogólnokształcące Filomata (96 proc.), II LO im. Wróblewskiego (94,5 proc.), Technikum nr 1 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych na ul. Chorzowskiej (97,6) oraz Technikum nr 3 przy Warszawskiej (86,5).

Tegoroczne egzaminy dojrzałości różniły się od poprzednich wprowadzonymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną wytycznymi, dotyczącymi bezpieczeństwa sanitarnego, by zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem u uczniów i nauczycieli. I tak zdający mieli obowiązek zakrywania ust oraz nosa do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej, zaś ławki stały przynajmniej w półtorametrowym odstępie, a przed i po każdym egzaminie były dezynfekowane, podobnie jak krzesła, wszystkie materiały, sprzęty i narzędzia, z których korzystał więcej niż jeden uczeń. Przed wejściami na sale ustawiano pachołki, wskazujące, gdzie maturzyści mają czekać. Nie były to więc łatwe matury także dla dyrekcji szkół, które musiały dbać nawet o to, by przed placówkami i salami nie tworzyły się grupy, a uczniowie wchodzili różnymi drzwiami. 

Mimo tych niedogodności w Gliwicach nie odnotowano żadnych naruszeń, egzaminy przebiegły prawidłowo, a jak pokazują wyniki, trudna sytuacja nie rozproszyła zdających.

Nam pozostaje tylko maturzystom pogratulować i życzyć powodzenia na studiach.

1461 - tylu uczniów zdawało maturę w Gliwicach. 868 w liceum i 593 w technikum
 

Marysia Sławańska

wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • Lol 2020-10-13 23:30:47
    Trochę manipulacja. I Technikum miało lepsze wyniki niż Filomata oraz II LO ale podmieniliscie kolejność. Brzydko
  • ciri 2020-10-14 18:58:04
    V LO w tym rankingu to porażka tam trzeba podziękować rodzicom i dzieciom a nie nauczycielom oczywiście nie wszyscy nauczyciele to porażka ale z byłej 3 f matematyka Jezyk polski to porażka