Od 20 lat w Polsce, od 12 na Śląsku, ale po raz pierwszy w Gliwicach odbędzie się coroczna manifestacja feministyczna.   

Data jest nieprzypadkowa - 8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pierwszą Manifę, w 2000 roku, zorganizowała w Warszawie nieformalna grupa Porozumienie 8 marca. Początkowo była to jednorazowa akcja zorganizowana w proteście przeciwko policyjnej akcji w Lublińcu, gdzie na podstawie anonimowego donosu, zatrzymano w czasie badania pacjentkę ginekologa, która rzekomo chciała przeprowadzić aborcję. 

Z czasem przerodziła się w ogólnopolską demonstrację feministyczną i antydyskryminacyjną.  

Pierwsza Manifa odbyła się pod hasłem "Demokracja bez kobiet to pół demokracji", kolejne - "Nie daj sobie zamknąć ust byle czym”, Moje życie – mój wybór", "Nasze ciała, nasze życie, nasze prawa",  "Dziewczyny potrzebne są czyny”, a w 2019 r. - „To my jesteśmy rewolucją. Dość litości dla przemocowych gości”. 

W Gliwicach dotąd nie przygotowywano takiej akcji.  - Skoro "Przyszłość jest tu", to może niech faktycznie będzie. Polki bardzo się zmieniły. Gliwiczanki również i dlatego tworzymy, razem z Katarzyną Szotą-Eksner, grupę kobiet i osób, które chciałyby współtworzyć kształt I Gliwickiej Manify - mówią Małgorzata Tkacz- Janik i Katarzyna Szota- Eksner, feministki, aktywistki społeczne, współtwórczynie Nic o nas bez nas. Ruch kobiecy Gliwice Pyskowice.      

Na razie trwają przygotowania do wydarzenia: wiadomo, że będzie to kolorowy, kobiecy pochód, który rozpocznie się 8 marca o 18.oo, tak, aby potem, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, dołączyć do akcji planowanej w Katowicach, czyli Śląskiej Manify.

- Jesteśmy jednak przekonane, że potencjał, jaki mają gliwiczanki, zasługuje na organizację Manif także w naszym mieście, a ten kolorowy pochód może być pełen ważnych dla kobiet, haseł, postulatów, kobiecej energii. Dla miasta, dla nas, dla przyszłości! Manifa 8 marca jest od zawsze projektem otwartym, nastawionym na działanie ponad podziałami, dla kobiet z różnych środowisk, ale opowiadających się za progresywnymi prawami kobiet, za prawem do godności, samostanowienia, wolności, równych zarobków - dodają pomysłodawczynie I Gliwickiej Manify. 

ml 


 




wstecz

Komentarze (0) Skomentuj