Sierżant sztabowy Sławomir Tokarz, policjant z komisariatu w Sośnicy, otrzymał tytuł najlepszego nauczyciela klas mundurowych w naszym kraju. Wyróżnienie wręczono mu podczas prestiżowego Ogólnopolskiego Turnieju Klas o Profilu Mundurowym, w którym jego wychowankowie zajęli pierwsze miejsce.  
              
To był już VII turniej, a dla nas wyjątkowy. Nie tylko wyróżniono gliwickiego policjanta – wychowawcę, ale również uczniów z powiatu gliwickiego. 

Sierżant sztabowy Sławomir Tokarz został najlepszym nauczycielem, zaś jego podopieczni z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie zwyciężyli jako najlepsza szkoła. To jeszcze nie wszystko – uczennica Tokarza, Aneta Łobożewicz z knurowskiego ZSZ, otrzymała nagrodę dla najbardziej walecznej uczestniczki. Gratulujemy!

- Po dziesięciu latach łączenia pracy funkcjonariusza policji i nauczyciela jestem bardzo szczęśliwy i wzruszony tą, chyba najważniejszą dla mnie, nagrodą – powiedział Tokarz. - Dziękuję mojej żonie Ani oraz córce Juli za wyrozumiałość i cierpliwość – dodał.

Sierżant Tokarz na co dzień służy w gliwickim garnizonie policji, obecnie w V komisariacie. Znany jako odważny, doświadczony i profesjonalny funkcjonariusz. Wcześniej był żołnierzem, brał udział w misji w Syrii i Izraelu, za co otrzymał medal ONZ. 

Jego wielką miłością jest sport. Jako młody chłopak zaczął trenować boks w Concordii Knurów, zdobywał tytuły i puchary na arenie krajowej. Już wtedy od swojego trenera usłyszał, że ma też smykałkę do prowadzenia zajęć. Myśl tę podchwycił i kiedy w sporcie się rozwinął, został instruktorem technik i taktyk interwencji służb mundurowych, trenerem drugiej klasy w boksie, instruktorem boksu tajskiego oraz kick boxingu. 

Wreszcie założył w Knurowie, skąd pochodzi, klub sportowy – słynny dziś Spartan. Młodym ludziom proponuje tam wyrzucenie emocji w ringu i pokazuje, że można żyć bez używek czy chuligańskich wybryków, rozwijać się, a nawet zdobywać laury. I rzeczywiście – jego wychowankowie odnoszą spore sukcesy, o których zresztą nie raz pisaliśmy na łamach „Nowin”.

Prócz tego Tokarz jest nauczycielem (skończył pedagogikę) w szkołach z klasami o profilu mundurowym w Gliwicach, Knurowie i Pyskowicach, które zresztą współtworzył. Uczy młodzież nie tylko musztry, regulaminów, teorii i praktyki, także dyscypliny, patriotyzmu, szacunku do ludzi starszych, narodowych symboli, munduru. 

Cieszy się wśród swoich wychowanków sporym autorytetem. Dość wspomnieć, że dzięki niemu już kilkudziesięciu młodych ludzi zasiliło szeregi wojska oraz policji.

Wielokrotnie nagradzany, w tym odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego, przyznaną przez wojewodę. Tokarz znalazł się także w ścisłym finale plebiscytu „Nowin” - Człowiek Ziemi Gliwickiej. 

„Wymagajcie od siebie, choćby nikt od was nie wymagał” - w życiu przyświecają mu słowa wypowiedziane przez papieża Polaka. Wyznaje też zasadę (i przekazuje ją swoim wychowankom): „Jak coś robisz, rób tak, aby po tobie nie poprawiano. Albo nie rób wcale”. 

Turniej, podczas którego przyznano Tokarzowi tytuł, organizowany jest od siedmiu lat w Dąbrowie Górniczej. W zmaganiach nad Pogorią co roku biorą udział młodzi ludzie ze szkół średnich w całej Polsce. A w siedmiu edycjach turnieju łącznie wzięło już udział ponad tysiąc uczestników z kilkudziesięciu placówek.

Jednym z elementów tegorocznej edycji był ekstremalny bieg z przeszkodami (masakraton). W zmaganiach uczestniczyły zespoły męskie, damskie oraz mieszane. Podczas kilkudziesięciu konkurencji zawodnicy musieli wykazać się postawą patriotyczną, sprawnością fizyczną, orientacją w terenie, a także konkretnymi umiejętnościami, jak: wspinaczka, strzelectwo, ratownictwo medyczne, marszobieg na orientację, przeprawa przez rzekę oraz wiedza z zakresu bezpieczeństwa. Młodzież mierzyła się także z lękiem wysokości, kapryśną pogodą oraz przeszkodami wymagającymi pokonania własnych ograniczeń fizycznych.

Jak mówi sierż. sztab. Tokarz, turniej ma kształtować postawy patriotyczne, integrować środowiska związane z edukacją oraz działaniami na rzecz bezpieczeństwa. Służy też wyłonieniu najlepszego zespołu reprezentującego szkołę średnią, realizującą przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa oraz przygotowującą potencjalnych kandydatów do pracy w służbach mundurowych.

Turniej organizowany jest przez Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej i działające w jej strukturach Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych. 

(sława)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj