Niecodzienne laboratorium powstaje na wydziale inżynierii biomedycznej Politechniki Śląskiej. Umożliwia prowadzenie badań nad automatyzacją przestrzeni, w której  mieszkają osoby starsze lub wymagające opieki. Oficjalne otwarcie – 20 lutego. 
Leonardo-lab, bo tak się nazywa  laboratorium, pomoże w tworzeniu rozwiązań inżynierskich dla osób starszych, ograniczonych ruchowo lub wymagających stałej opieki. Interakcja z infrastrukturą domu będzie się odbywać za pomocą gestu – machnięcie ręki zmieni temperaturę pomieszczenia lub przyciemni światło.

Laboratorium może funkcjonować w konfiguracji otwartej, co oznacza, że można je rozbudowywać o inne formy sterowania, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Przykładowo: łóżko, w zależności od samopoczucia jego użytkownika, będzie zmieniać się w fotel.

W Leonardo-lab planuje się nie tylko prace projektowe i naukowo-badawcze, ale również zajęcia dla młodych adeptów inżynierii biomedycznej. W przyszłości zakłada się także rozbudowę laboratorium o robotyczne ramiona umożliwiające  obsługę osób leżących oraz roboty mobilne wspomagające pacjentów z ograniczoną ruchomością.

Laboratorium to pomysł Artura Polaka, prezesa firmy APA Smart, zrealizowany we współpracy z Katedrą Biomechatroniki Politechniki Śląskiej.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj