W niedzielę 15 września na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Syriusza (os. Kopernika) odbędzie się 44. Memoriał Zenona Sęka. Po dziewięciu latach przerwy znów w tych zawodach wezmą udział seniorzy .


Memoriał poświęcony jest pamięci zmarłego przedwcześnie wybitnego trenera lekkiej atletyki i wychowawcy młodzieży Zenona Sęka. To on wypatrzył i oszlifował talent późniejszej rekordzistki świata, uczestniczki igrzysk olimpijskich – Ewy Gryzieckiej. Zanim jeszcze przebudowano stadion przy ul. Okrzei, to właśnie tam w okolicach 7. września, czyli daty śmierci Zenona Sęka, nie tylko z Polski, ale także z krajów ościennych zjeżdżali lekkoatleci, by rywalizować w tym prestiżowym turnieju. Regularnie startowali tam reprezentaci Polski.  Gliwiczanie  mieli okazję na żywo zobaczyć m.in. Irenę Szewińską czy Władysława Komara.

– W ostatnich latach kontynuowaliśmy tradycję i organizowaliśmy memoriał, ale ze względu na brak obiektu miały te zawody charakter szkolny. Startowała w nim młodzież i łączyliśmy go z mistrzostwami Gliwic w lekkiej atletyce. Od dwóch lat mamy do dyspozycji nowoczesny stadion i chcemy przywrócić rangę tej imprezie.  Już w tym roku zaprosiliśmy do udziału znane zawodniczki i zawodników. Mam nadzieję, że nie zabraknie gwiazd tej dyscypliny – mówi Wojciech Rutyna, wiceprezes GKS Piast.

Przypomnijmy, że w czerwcu na jednym z najnowocześniejszych obiektów lekkoatletycznych w Polsce odbył się mityng Grand Prix Gliwic. Z tej okazji przyjechali medaliści mistrzostwo Europy i świata z Michałem Haratykiem na czele. Wszyscy chwalili możliwość startu na gliwickim obiekcie. Biciu rekordów sprzyja podobno najszybsza w Polsce bieżnia.

Memoriał dla seniorów zostanie rozegrany w niedzielę, 15 września. Dwa dni później natomiast odbędą się zawody pod tym samym szyldem dla młodzieży szkolnej. Organizator, którym jest sekcja lekkoatletyczna  GKS Piast,   spodziewa się, że weźmie w nim udział około 500 dziewcząt i chłopców z gliwickich szkół.

W tym roku podczas memoriału zostaną rozegrane praktycznie wszystkie, najbardziej atrakcyjne lekkoatletyczne konkurencje. Kibice będą mogli zobaczyć rywalizację w skokach w dal, tyczce, wzwyż, rzusie kulą, młotem i oszczepem, a także podziwiać sprinterów i biegaczy na średnich dystansach. Dla 14 najlepszych zawodników (7 wśród kobiet i 7 mężczyzn) przewidziano nagrody finansowe.

Warto zarezerwować sobie czas 15 września (niedziela) między godziną 14.00 - 18.00 i zobaczyć rywalizację. Wstęp na zawody jest darmowy.

Przy okazji będzie można zobaczyć stadion, zawodników, a potem być może zapisać dziecko do sekcji lekkoatletycznej Piasta. Trwa bowiem nowy nabór. Klub zaprasza utalentowane dzieci, które ukończyły 12 rok życia, codziennie w godzinach 15:30-1700 na obiekcie przy ul Syriusza. Jedynym warunkiem zapisania się na treningu jest dobry stan zdrowia.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj